in

Yaz Günlerine Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 15 Limonata Tarifi

Malum havalar ısınıyor, baharı bile yarıladık sayılır. 21 Haziran’a çok az kaldı! E havalar ısınınca da serinlemek, harareti ortadan kaldırmak için serin bir şeyler içmek gerek! Serin bir şeyler derken limonata içmek ferahlamanın en sağlıklı ve lezzetli yollarından biri şüphesiz.

Şimdi size sıcak bir yaz günü, güneşin alnında kavrulduktan sonra eve gelip 10 dakikada hazırlayabileceğiniz birbirinden leziz 15 limonata tarifi sunuyoruz.

1. Klasik Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeker

Limon

Kokteyl karıştırma kabına 2 yemek kaşığı şeker, 2 limonun sıkılmasıyla elde edilecek kadar limon suyu, 1 bardak soğuk su ve 4-5 adet buz küpü koyun. Kokteyl kabını 30 saniye kadar iyice sallayın ve şekerin karışım içinde erimesini sağlayın. Mis gibi klasik limonatanız hazır! Ayrıca limonatanın üstüne bir tutam nane atarak nane ferahlığı da alabilirsiniz.

2. Ballı & Yabanüzümlü Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Bal

Yabanüzümü

Limon

Büyük bir bardağın içine 2 yemek kaşığı bal koyun. Bir avuç da yabanüzümü ilave edin. Daha sonra bardağı dolduracak şekilde limon suyu ve soğuk su ekleyin. Servis etmeden önce iyice karıştırın. Ha, içine buz küpü eklemeyi ihmal etmeyin.

3. Çilekli & Fesleğenli Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeker

Çilek

Fesleğen

Limon

Kokteyl karıştırma kabına 2 yemek kaşığı şeker, yaklaşık 5-6 tane çilek ve 3-4 yaprak fesleğen ekleyin. 2 limondan elde edilecek kadar limon suyu ve aldığı kadar soğuk su ilave edin. Şekerin erimesi için karıştırma kabını iyice çalkalayın. Çilek tadında ferahlık!

4. Hindistan Cevizli & Naneli Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeker

Nane

Limon

Hindistan cevizi sütü

Kokteyl karıştırma kabına 2 yemek kaşığı şeker ve birkaç tutam nane koyun. 2 limondan elde edilecek kadar limon suyu ve 3/4 bardak su ve çeyrek bardak hindistan cevizi sütü koyun. Karıştırma kabını iyice çalkalayarak karıştırın. Buzla servis ederseniz tadından yenmez, şey, içilmez!  🙂

5. Yeşil Çaylı Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeker

Yeşil çay tozu

Limon

Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı şeker ve 2 çay kaşığı yeşil çay tozu (matcha) ekleyin. Yarım bardak sıcak su ilave ettikten sonra şeker eriyene kadar karıştırın. Sonra bu karşımı büyük bir bardağa ya da kavanoza boşaltın. Aldığı kadar limon suyu ve onun yarısı kadar soğuk su ilave edin. Buz eklemeyi unutmayın.

6. Salatalıklı Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Salatalık

Limon

Soda

Bir adet salatalığı daire şeklinde kesin. Bu salatalıkları 2 limondan elde edilen limon suyunun içinde 10 dakika bekletin. Daha sonra dilerseniz soğuk su, dilerseniz soğuk sade soda ilave ederek servis edin. Evet, dilerseniz su yerine soda da kullanabilirsiniz.

7. Brezilya Limonatası

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Misket limonu

Şeker

Şekerli konsantre süt

2 adet misket limonunu 8-9 parçaya getirecek şekilde doğrayın. Daha sonra bu parçaları blenderda şeker, şekerli konsantre süt, su ve buzla birlikte yaklaşık 15 saniye öğütün. Birkaç buz küpü ilave ederek servis edin. Evet, sütlü limonata da var!

8. Portakallı Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeker

Portakal Suyu

Limon Suyu

2 bardak su ve şekeri bir kapta 3 dakika boyunca kaynatın. Şekerin erimesi için iyice karıştırın. Şurup haline gelen bu karışın içinde 1/3 ölçek portakal suyu ve 1/2 ölçek limon suyu ilave edin. Dilerseniz bardağın üstünü portakal dilimleriyle süsleyin. Buzlukta 15 dakika beklettikten sonra afiyetle için…

9. Karpuzlu Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeker

Limon

Nane

Karpuz

İri bir dilim karpuzu çekirdeklerini ayıkladıktan sonra blenderda püre haline getirin. Daha sonra bir kapta 1 yemek kaşığı şeker ve 1 bardak suyu 5 dakika orta sıcaklıkta ısıtın. Daha sona 1 bardak soğuk su ve yardım bardak limon suyu ilave edin. İsteğe göre birkaç yaprak nane de ekleyebilirsiniz. 2 bardak mis gibi karpuzlu limonatanız hazır! Bir bardak yeterli gelmezse ikinciyi içmek için hiç çekinmeyin!

10. Kırmızı Biberli Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Limon

Sabır otu nektarı

Kırmızı biber

“Kırmızı biberli limonata da mı olurmuş!” demeyin, oluyor. Oldukça baharatlı bir tadı olan bu limonatayı hazırlamak için 2 bardak soğuk su, 1 bardak limon suyu, sabırotu nektarı ve çeyrek yemek kaşığı kırmızı biberi karıştırma kabında iyice çalkalayın. İyice soğuduktan sonra dikkatle tüketin, zira bu limonatanın içinde şeker değil, kırmızı biber var! Yaz günlerinde acılı şalgam içerek serinleyen Adanalılar bu limonatayı büyük ihtimalle çok seveceklerdir! Ayrıca bu limonataya “Akrep limonatası” dendiğini de hatırlatalım.

11. Baharatlı Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Limon

Zencefil

Karanfil

Tarçın

Yenibahar

Geniş bir kabın içine 2 bardak limon suyu, bir tutam zencefil, bir tutam karanfil, bir tutam tarçın ve bir tutam da yenibahar ekleyin.  Bu karışımı 10 dakika kaynattıktan sonra bir sürahiye koyup soğumasını bekleyin. Oda sıcaklığına geldikten sonra da buzdolabında bekletin. Yaz aylarında hasta olma bahtsızlığına yakalanırsanız bu karışım sizi ayağa kaldırabilir!

12. Kızarmış Şeftalili Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Şeftali

Şeker

Limon

Ne garip limonata türleri var…  Önceden 200 dereceye getirip önceden ısıtın. Daha sonra 4 adet şeftaliyi ortadan ikiye ayırın ve üzerlerine şeker serpin. Bu şeftalileri fırında 25 dakika kızartın. Daha sonra şeftalilerin yüzeyini soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Soyulan ve çekirdeği çıkarılan şeftalileri blendera koyun. Üstüne 1 bardak limon suyu ve bir bardak da soğuk su ekleyin. Karışımı buzdolabında 10 dakika bekletin ve buzla ekleyerek servis edin.

13. Köpüklü Elma Limonatası

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Elma

Limon

Soda

Nane

4 adet kırmızı elmayı blenderda püre haline getirin. Daha sonra bu püreyi bir kez de tahta kaşıkla ezin. Daha sonra bu karışıma bir bardak taze sıkılmış limon suyu boşaltın. Baloncuklu olması için de bir şişe sade soda ekleyin. Şekersiz ve son derece doğal olan bu leziz limonatayı daha da ferahlatıcı yapmak için üstüne birkaç tutam taze nane yaprağı ekleyebilirsiniz. Sunumu daha da reklendirmek için pipet kullanabilirsiniz.

14. Çilekli & Kivili & Ballı Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Kivi

Çilek

Bal

Limon

Kivinin tüylü görünümüne ve ağızda elektrik hissi veren tadına karşı fobiniz varsa özür dileriz, bu maddeyi atlayabilirsiniz; ancak kivi ve çilek karışımından şahane bir limonata yapabilirsiniz.

1.5 bardak ılık suyun içine 2 yemek kaşığı bal ilave edin. Bal suyun içinde çözüldükten sonra içine 5 adet çilek ve 1 adet soyulmuş kivi ilave edin. 3/4 bardak limon suyunu da ilave ettikten sonra bu karışımı blenderda 30 saniye öğütün. Çilek çekirdeğinden hoşlanmazsanız karışımı çay süzgeci yardımıyla süzebilirsiniz.

15. Cinli & Kekikli Limonata

Birbirinden Lezzetli 10 Limonata Tarifi

Malzemeler

Limon

Kekik

Şeker

Cin

Evet, “neden hiç alkollü limonata yok?” dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında bu saydığımız limonata çeşitlerinin içine özellikle cin ve votka  gibi içkiler de koyabilir, serinlerken aynı zaman da gevşeyebilirsiniz de. Bu nedenle sonuncu tarifimizi cinli ve kekikli limonata tarifine ayırdık.

Limonatanın şurubunu hazırlamak için orta boy bir kapta iki yemek kaşığı şeker, 1.5 bardak su ve taze kekiği kaynayana kadar ısıtın. Şekerin erimesi için bu karıştırmayı ihmal etmeyin. Bu karışımı ateşten alıp 15 dakika soğumaya bırakın. Soğuyan karışımın içinden taze kekiği çıkarın.

Daha sonra kokteyl karıştırma kabında bu şurubun içine alabildiği kadar su, suyun yarısı kadar limon suyu ve limon suyunun da yarısı kadar cin boşaltın. (Dikkat! Cin miktarını kendiniz de belirleyebilirsiniz, ancak gene de tedbirli ve ölçülü olmakta fayda var…) Malzemelerin karışması için iyice çalkalayın. Süslemek için taze kekik kullanabilirsiniz. Buz eklemeyi de ihmal etmeyin.

Afiyet olsun! 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz 20 Yaşında, Ancak Hayatı Business Class’da Geçiyor

Emoji Özel: Pazar Köşesi Başlıyor!