in ,

Kötü Koku Avcısı Bu Sevimli Köpek Ayak Kokusuna Savaş Açtı!

Ayak kokusu…

Başka kokulara benzemez, keskinliğiyle insanın burnunun direğini kırıverir.

Japonya’da sevimli mi sevimli bir robot köpek işte bu kokulara savaş açtı. Robot, ayak kokusu orta düzeydeyse havlıyor, koku çok güçlü ise bayılıyor.

Koku Avcısı Hana

robot köpek hana

Japonlar tuhaf bir teknolojik projeyle daha karşımızda. Projeye imza atan şirketse ‘Next Technology’. Şirket ayak kokusundan muzdarip bir müşterisi için bu rahatsız edici kokunun derecesini ölçen sevimli bir robot köpek tasarladı.

Köpeğe verilen isimse “Hana”. Hana Japonca’da burun anlamına geliyor. Aynı zamanda bir kadın ismi olarak da kullanılıyor.

Görünüş olarak ufak boyutlarda bir köpeği andıran Hana tam 15 cm boyunda.

Kötü Kokular Karşısında Bayılıyor

robot köpek hana

Hana’nın göreviyse oldukça basit. Hana sadece ayak kokusu tespit etmekle görevli. Orta dereceli ayak kokusu tespit ettiğinde havlayan Hanna, koku çok güçlü ise bayılarak tepki gösteriyor. 😀

Koku Spreyi Taşıyor

robot köpek hana

Üstelik Hana sorunu tespit edip, tepki göstermekle kalmıyor, soruna çözüm de buluyor.  Burnunda koku sensörü bulunan robot köpek Hana, koku eğer çok güçlüyse çevreye oda parfümü sıkıyor.

Hana’nın Tuhaf Ortaya Çıkış Hikayesi

Next Technology çalışanı Kimika Tsuji robot köpeği üretmelerinin hikayesini basınla paylaştı. Kendilerine başvuran bir kişi kızının kendisine ayak kokusu olduğunu söylediğini anlatmış. Ancak kızı babasının duygularını incitme ihtimali olduğundan kokunun derecesinden bahsetmemiş. Kimika Tsuji müşterilerinin talebi üzerine robotu geliştirdiklerini belirtiyor:

“Bu nedenle bu tatlı robotu yaptık”

 

Hana Ne Zaman Satışa Sunulucak?

robot köpek hana

Sosyal medyada hem şaşkınlık, hem de beğeni toplayan Hana’nın 2018 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Fiyatı Oldukça Uygun

Bu küçük ve sevimli robotun satışa sunulacağı fiyatsa oldukça uygun. Hana’ya 10 dolarlık bir ücret ödeyerek sahip olmak mümkün.

Ayak Kokusu Ciddi Bir Sorun

ayak

Japon kültüründe aynı bizim kültürümüzde olduğu gibi evlere ayakkabı ile girmek hoş karşılanan bir durum değil. Bu nedenle de gerek ev ziyaretleri, gerekse kişilerin kendi evlerine girişlerinde ayak kokusu ciddi bir sorun oluşturabiliyor.

Üstelik ayak kokusu Japon kültüründe bir çeşit saygısızlık olarak da yorumlanabiliyor. Ayağınız kokarak bir eve girdiğinizde ev sahibine hakaret ettiğiniz düşünülebiliyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Apple, Yeni iPhone Modelleri iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı Tanıttı

Türk Girişimcilerden Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulama: Sanal Garson Eatsy!