in ,

Uzaylılar Bizi Mi İzliyor? Bilim İnsanları Bu Soruya Cevap Verdi!

Hep bizlerin dünya dışı yaşam formları arayışında olduğumuzu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz!

Çünkü en az bizlerin onları merak ettiği kadar, uzaylıların da bizleri arıyor, merak ediyor olabilir.

Üstelik yapılan son araştırmalar oldukça ilgi çekici sonuçları ortaya koyuyor. Şimdiye kadar bilim insanları tarafından keşfedilmiş dış gezegenlerden en az 9 tanesi, Dünya’yı izliyor olabilir.

Uzaylılar Bizi Gizlice İzliyor Mu?

Bu sonucu ortaya koyan ekip Kuzey İrlanda Belfast Kraliçe Üniversitesi ve Almanya Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nde görevli araştırmacılardan oluşuyor. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar şu güne kadar geliştirilen bakış açısını tamamen alt üst etmiş durumda. Çünkü yeni yapılan araştırma Dünya’dan dış gezegenlere bakarak yeni yaşam formları keşfetmek yerine, hangi dış gezegenlerin bizim yöntemlerimizi kullanarak Dünya’yı bulabileceği sorusuna cevap bulmak üzere başlatıldı.

Peki Bizi Nasıl Bulabilirler?

Bilim insanları SuperWASP ve Kepler gibi görevler sayesinde aynı Dünya gibi kendi yıldızlarının etrafında dönen binlerce gezegen keşfetmiş durumda.. Bu gezegenlerin büyük bir çoğunluğu ise kendi yıldızlarının önünden geçerken oluşturdukları gölgeler sayesinde tespit edildi. Bu gezegenler yıldızın etrafında dönerken, Dünya ile yıldızın arasına girerek bize gelen ışığın bir süreliğine daha sönük gelmesine sebep oluyor. Işıktaki değişimi inceleyen bilimciler bu gezegenlerin boyutunu ve dönüş hızını tespit edebiliyorlar.

İşte aynı yöntem kullanılarak dünyamızın yerini tespit etmek mümkün. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre bu şekilde bizi keşfetmesi mümkün 9 gezegen bulunuyor. Üstelik bu sayı artabilir.

“Uzaylılar Bizim Teknolojilerimizi Kullanırsa Neler Olur?”

Bu soruya cevap vermek üzere yola çıkan bilim insanları öncelikle bizim Güneş sistemimizdeki gezegenlerin tespit edilebileceği ‘geçiş alanları’ belirlediler. Güneş sistemimizi inceleyen bir uzaylının, Güneş’e daha yakın olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi gezegenleri tespit etme ihtimali, daha dışta kalan Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi dev gezegenleri tespit etme ihtimalinden daha fazla. Bunun sebebi, Güneş’e yakın gezegenlerin daha küçük bir yörüngede gezerek, Güneş’in önünden sık sık geçmesi ve çok daha fazla gölge oluşturması.

Gezegenimizi Bulma İhtimalleri %40

Birden fazla gezegeni tespit edebilecek uzaylı medeniyetlerin konumunu belirlemeye çalışan araştırmacılar, tek bir gezegenden, Güneş sistemindeki gezegenlerin en fazla üç tanesinin tespit edilebileceğini tespit ettiler. Araştırma ekibinde yer alan Katja Poppenhaeger durumu şu sözlerle açıklıyor:

“Rastgele yerleştirilmiş bir gözlemcinin en az bir gezegenimizi tespit etme ihtimali 40’ta bir. İki gezegen tespit etme ihtimali ise on kat daha az. Üç gezegen tespit etme ihtimalini hesaplarken bu oran on kat daha azalıyor.”

68 Gezegen Galaksimizin Gizemini Arayabilir

Araştırmaya göre, daha önce keşfedilen binlerce dış gezegenden altmış sekiz tanesi Güneş sistemimizden en az bir gezegeni tespit edebilir. Bu rakam Dünya’yı keşfetmeye gelince ise dokuza düşüyor.

Şu güne kadar yapılan araştırmalara göreyse bu gezegenlerden herhangi birinde yaşam bulunmuyor.

Ekip ayrıca, henüz keşfedilmemiş yaklaşık 10 kadar gezegenin de Dünya’yı tespit edebilecek konumlarda yer alıyor olabileceğini düşünüyor. Ancak bugüne kadar, hem Dünya’yı tespit edebilecek hem de yaşam barındırabilecek bir gezegen bulunabilmiş değil.

Teknolojimizin Ötesinde Olabilirler

Elbette bu araştırmayla ilgili temel sıkıntı diğer yaşam formlarının bizim teknolojimize sahip oldukları savına dayanır olması. Bizden daha gelişmiş teknolojiye sahip gezegenlerin bizi tespit etmek için daha farklı teknolojiler kullanabiliyor olması olasılıklar dahilinde yer alıyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında size bir sorumuz var.

Uzaylıların bizlerin varlığını keşfetmesini ister miydiniz?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın En İlginç Hayvanı Ornitorenk’in Tuhaf Dünyası ve Şaşırtan Özellikleri

Apple, Yeni iPhone Modelleri iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı Tanıttı