in ,

Yok Artık!

Hollanda Dünyanın İlk Yüzen Çiftliğini Kuruyor

Bu çiftlikler bildiklerinizden oldukça farklı, çünkü yüzüyorlar. 😉

Hollanda artan tarımsal ihtiyacı karşılayabilmek ve azalan tarım alanlarına alternatifler yaratabilmek için su üzerine çiftlikler kurma kararı aldı. Bu çiftliklerde inek ve tavuk gibi hayvanlar yetiştirilecek. Bir ilk olacak olan projenin maliyetininse 2 milyon Euro olacağı hesaplanıyor.

Azalan Tarım Alanlarına Çare: Yüzen Çiftlik

Yer değirmenleri, lezzetli peynirleri ve renkli gece hayatıyla bilinen Hollanda’tı bundan sonra yüzen çiftlikleriye de anacak gibi duruyoruz. Dünyada bir ilke imza atacak olan ülkeyi bu yönteme zorlayan ise azalan tarım alanları.

Giderek artan nüfus ve bununla birlikte hızlanan yapılaşmayla birlikte tarım alanları ülkede her geçen gün azalıyor. Bu durumda üreticileri yeni alanlar için beyin fırtınası yapmaya teşvik etmiş.

Üstelik ilk çiftlik oldukça kısa bir süre sonra, ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam’da bulunan Merwehaven’da kısa süre içinde hayata geçirilecek.

Projenin mimarı olan  Beladon adlı şirket ve AgriFood adlı kuruluşla birlikte hayata geçirilen proje kapsamında iki ayrı yüzen çiftlik inşa edilmesi planlanıyor.

Floating Farm

Floating Farm adı verilen çiftliklerde iki farklı hayvan yetiştirilecek. Çiftliklerden birinde 40 inek, diğerinde ise 6000 tavuk yetiştirilmesi planlanıyor.

Üstelik bu şirket için sadece başlangıç. Rotterdam’a ardından, yüzen çiftliklerin Den Bosch kentinde de kurulması planlanıyor.

Projenin yaratıcılarından olan Peter van Wingerden, Den Bosch kentinde farklı bir şeyler deneyebileceklerini belirterek, Rotterdam’la birlikte bu kentin pilot bölgeler olacağını söylüyor.

Maliyet 2 Milyon Euro

Yaklaşık 2 milyon Euroya malolması beklenen yüzen çiftliklerin, hayvancılık dünyasına yeni bir boyut getireceği düşünülüyor.

Bilim Kurgu Değil

Van Wingerden’e göre yüzen çiftlik fikri bir bilim kurgu değil, geleceğe yönelik mantıklı bir adım. Beladon ve AgriFood, projeyi daha da geliştirebilmek için oldukça ciddi bir bütçe ayırmış durumda. 100bin euroluk kaynak şimdilik bu proje için bir başlangıç olarak görülüyor.

Proje şimdiden pek çok kuruluşun dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Çok sayıda kuruluşun destek verdiği proje, su açısından zengin olan ülkede hızla artan nüfus ve giderek daralan tarım alanları konusunda önemli bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

 

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

yusuf atılgan

Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı

asgardia uzay istasyonu

Uzayda Yaşamayı En Çok İsteyenler Arasında Türkler Var