in ,

90’ların Unutulmaz “Yedi” Yarışma Programı

90’ların tamamında, televizyon dünyasında müthiş bir hareketlilik yaşandı ve haliyle bu yarışma programlarına da yansıdı. Özel televizyonların arka arkaya açılmasıyla birçok yapım ekranda boy gösterdi. Bazı yapımlar vardı ki reyting rekorları kırdılar, izlenme oranlarını alt-üst ettiler. Ben de bugünkü yazımda sizler için bu yarışma programlarından 7 tanesini derledim!

1. Süper Aile

Ama 90’ların Ekran ve Prodüksiyonları Efsaneymiş 😀

Süper Aile, ilk başta Erol Evgin’in 1992 ve 1994 yılları arasında Show TV’de sonra Demet Akbağ’ın 2008’de Kanal 1’de sunduğu yarışma programıdır. Yarışmaya katılan aileler, 100 kişiye sorulan sorular için alınan cevapların en fazla olanını tahmin etmeye çalışırlar en yüksek puanı alan aile ise yarışmayı kazanır. Yarışmanın formatı ABD’de ilk kez 1976 yılında başlayan ve hala devam etmekte olan Family Feud adlı yarışmadan gelmektedir.

Kabul edin hepimiz evde izlerken en popüler cevabı bulmaya çalışıyoruz. 😀

2. Bir Kelime Bir İşlem

Kağıt kalemi hazırlayın. 🙂

efsanevi yarışma bir kelime bir işlem

TRT tarafından 27 yıldır yayınlanan zeka ve bilgi tabanlı yarışma programıdır. Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır. Kelime sorusunda yarışmacılara 8 tane harf verilmekte, yarışmacılar da bu harfleri ve bir de joker harf kullanarak kelime türetmeye çalışmaktadır. En fazla harfli kelimeyi bulan yarışmacı harf sayısı kadar puan kazanmaktadır. İşlem sorusunda ise yarışmacılara 6 tane rakam ile bir hedef sayı verilmektedir. Yarışmacılardan beklenen, verilen 6 rakamı dört işlem ile kullanarak hedef sayıya yaklaşmaya çalışmalarıdır. En fazla yaklaşan yarışmacı puan kazanmaktadır.

Evlerde az mı çözüyorduk be 🙂

3. Saklambaç

Belki de şimdiki evlilik programlarının ilk hali olarak görülebilir bu program. Saklambaç yarışmasında bir kadın ya da erkek paravanın arkasına geçen 3 kişiden birini seçerdi. Bu programın en büyük özelliklerinden biri ise yarışma boyunca paravan arkasındaki kişiyi sadece cevaplarına göre seçiyor olmasıydı.

4. Gol Şov

Mehmet Ali Erbil’in sunduğu 90’ların unutulmaz yarışması: Gol Şov. Üstelik bu yarışmada yarışmacılar interaktif olarak, yani telefonla katılarak gol atmaya çalışıyorlardı. Kalede ise o dönemin ünlü kalecilerinden Simoviç vardı.

5. İner Misin Çıkar Mısın?

ATV ekranlarında 1990’lı yıllarda yayınlanan ve katılanların yeteneklerini sergilediği İner misin Çıkar mısın adlı yarışma programının sunucusu merhum Boran Kaya idi. Hiperaktif sunumuyla ses getiren Boran Kaya; Şafak Sezer, Hakan Yılmaz, gibi birçok oyuncuyu ünlü yaptı.

6. İşte O Şahane Yarışma: Şahane Pazar

şahane pazar yarışma programı

İşte 90’ların pazar günlerine ambargo koyan o efsane yarışma:

Şahane Pazar, yönetmenliğini Gencer İşlek’in yaptığı, Türk televizyonlarının en uzun süre ekranda kalan yarışma programlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Uğur Aksay, Birkan Uz ve Ebru Yalçın dahil, Medyapım’dan yolu geçen hemen hemen bütün yönetmenlerin imzası bulunan program olma özelliğini de taşıyan Şahane Pazar, Behzat Uygur ve Süheyl Uygur kardeşlerin sempatik ve başarılı sunumları sayesinde yıllarca en iyi reytinglerle ekranlarda kalmayı başardı.

7. 90’ların Zirvesindeki Program: Çarkıfelek

Günümüzde de yayınlanmakta olan Çarkıfelek, hiç şüphesiz 90’ların en popüler yarışmasıydı. Tüm Türkiye’yi ekranlara kilitleyen yarışma Mehmet Ali Erbil ile beraber rüzgarlar estirmiştir.

Bugün sizlere ufak bir nostalji turu daha yaptırmak istedim. Umarım keyif almışsınızdır. Bir başka nostalji rüzgarı için 90’ların Ezber Bozan 7 Pop Şarkısı isimli yazımı okuyabilirsiniz. 🙂

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

youtube videosu izleyen çocuk

Çocukları İnternet Bağımlılığından Kurtarmanın 4 Yolu

Ted Talks Algı Operasyonu

Algoritmalar Aracılığıyla Dijital Mecralarda Yapılan Algı Manipülasyonu