in ,

Fiyatlarıyla Dudak Uçuklatan Dünyanın En Pahalı İçkileri

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandığımız gibi Türkiye’deki içki fiyatları da cep yakıyor. Ancak bu durum marketlerdeki içkilerin özel tekniklerle üretilen kaliteli ürünler olmasından değil, vergi üstüne vergi binmesinden kaynaklanıyor. Neyse, bu konuyu bir kenara bırakalım ve kendi konumuza dönelim.

Dünyada bazı içkiler var ki bir kadeh içebilmek için 50.000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Oldukça astronomik fiyatlara satılan bu içkileri inceleyelim şimdi!

Salvatore’s Legacy – 8,316 Dolar

Dünyanın en eski kokteyli olan Salvatore’s Legacy, Londra’daki Playboy kulübünde satılıyor. Kadehi 8,316 dolar olan bu kokteyde 1778 yılından kalma Clos de Griffier Vieux marka konyak, 1770 yapımı Kümmel likörü, 1900’lü yılların başından kalma angostura bitkisi esansı kullanılıyor. Sadece Playboy kulübünün barmeni Salvatore Calabrese tarafından yapılan bu kokteylin bir kadehi, bugünkü kurla yaklaşık 34.500 Türk lirası yapıyor. 2006 model Ford Focus parası…

Diamond Jubilee By Johnnie Walker – 165,000 Dolar

Klasik bir Johnie Walker viskiyi marketlerde 150-200 liraya alabilirsiniz. Yani viski dünyasında da JW diğer markalara göre biraz tuzludur. Ama Diamond Jubilee’nin fiyatını görünce dilinizi yutabilirsiniz. İngiltere Kraliçesi 60. taç giyme yıldönümü için üretilen bu viski, o kadar yüksek standartlara sahip ki dünyada sadece 3 şişe bu viskiden var.

Diamond Jubilee, JW tarafından üretilen en iyi viski olarak görülüyor. Ayrıca sadece viski değil, Diamond Jubilee’nin şişesi de oldukça pahalı. Yapımında yarım karat elmas kullanılan şişesinin de temizinden bir 10.000 doları vardır.

The Winston Cocktail – 12,790 Dolar

Dünyanın en pahalı içkilerinden olan bu kokteylde 1858 yılında üretilen bir konyak kullanılıyor. Kullanılan diğer malzemelerin de sır gibi saklanması nedeniyle Winston kokteyli dünyanın en pahalı içkilerinden biri olarak biliniyor. Ha bu arada, kokteylin sadece bir kadehi 12,790 dolar.

The Black Pearl Louis XIII Anniversary Edition By Remy Martin – 165,000 Dolar

İçki değil, sanat eseri adeta! Dünyanın en pahalı likörü olan ve ismini tek seferde söyleyebilene hediye edilmesi gereken bu içki 100 yıllık. Sadece şişesi günümüz yapımı. Pırlantalarla bezeli şişeye 165 bin dolar fiyat çekilse bile kimsenin gıkı çıkmaz herhalde.

The Diamond Is Forever Martini – 18,000 Dolar

Grey Goose marka votka ile yapılan bu kokteyli birazcık kalbürüstü her türlü barda bulabilirsiniz. Tabii size sunulan kokteylin içinde 1 karat elmas bulunmayacaktır. James Bond temalı bu kokteyl dünyada sadece Tokyo’daki Ritz Carlton Oteli’nde sunuluyor. Ancak elmasın yerine nişan yüzüğü konan veya evlilik teklif etmek için kurgulanan kokteylleri de siz evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.  Temizinden 17,000 dolar cebinizde kalmış olur.

The Sapphire Revelation By Bombay – 200,000 Dolar

Bombay marka cinleri Migros alkol reyonunda sıkça görebilirsiniz. Ama bu Bombay başka Bombay. Londra merkezli ünlü cin markası Bombay, sınırlı sayıda ürettiği bu safir serisin şişesini tasarlamak için İngiltere’nin birinci sınıf tasarımcılarıyla çalışmış. Cinin tadı nasıldır bilemiyoruz ama Bombay, bomba gibi bir şey yaratmış.

1811 Chateau D’Yquem – 130,000 Dolar

2011 yılında dünyanın en pahalı içkisi unvanını taşıyan beyaz şarabı geride bırakan bu “vintage” konyak, şişesinden bile “Ben pahalıyım, bana bulaşmayın.” diyor adeta. Ankara’nın merkezinde 4+1 bir daire parası eden bu konyağın tadı ise merak konusu. Anlaşılan kimse bu kadar büyük bir miktarın altına girmek istememiş. Belki de berbat bir tadı vardır, bilemiyoruz ama 130.000 dolar içkiye verilmez diyebiliyoruz yalnızca.

Billionaire Vodka – 3.7 Milyon Dolar

İşte “dudak uçuklatan” derken böyle bir şeyi kastediyorduk. Billionaire Vodka, gerçekten de dolar milyarderlerine yönelik bir votka üretmiş. Sır gibi saklanan bir teknikle üretilen bu votkanın şişesi de ünlü mücevher şirketi Leon Verre tarafından yapılmış. Zaten dünyanın en pahalı içkisi olma unvanı da Billionaire Vodka‘ya ait şu an.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLERİMİZ

Alkollü İçeceklerden Hoşlananlar İçin Değişik İçki Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzersiz Bir Sinema Dili: Tolga Karaçelik Kimdir?

Aktif Karbon ile Siyah Yeniden Moda!