in ,

Amazon’un Akıllı Asistanı Alexa’nın Sebepsiz Gülüşünün Arkasında Hain Bir Plan Mı Var?

Amazon’un ‘akıllı asistanı’ Alexa son günlerde sahiplerini korkutuyor.

Herhangi bir anda sebepsiz yere gülmeye başlayan Alexa’nın garip gülüşünün yer aldığı videolar sosyal medyada merak konusu oldu.

Birçok kullanıcı sosyal medyadan Alexa’nın sebepsiz yere ‘güldüğü’ anların kayıtlarını paylaşarak, durumun onları ürküttüğünü dile getirdi.

Alexa Neden Gülüyor?

Sosyal medya kullancıları son günlerde Amazon’un akıllı asistanı Alexa’nın sebesiz yere güldüğü anların görüntülerini sık sık paylaşıyor. Birçok kişi kahkahanın beklenmedik anlarda gerçekleşmesinden ve kulağı rahatsız etmesinden ötürü oldukça şikayetçi.

1 Milyondan Fazla Tıklandı

23 Şubat’ta Twitter’a konulan Alexa’nın güldüğü anlara dair bir video 1 milyondan fazla kez tıklandı.

Matt Blaze adlı Twitter kullancısı yaptığı paylaşımda şaka yollu “Alexa yüzünüze gülüyorsa bir de arkanızdan neler dediğimi hayal edin” diye yazdı.

Bir yapay zeka teknolojisinin beklenmedik anlardaki kahkahası, onun hain planlar peşinde olabileceği şakalarını da beraberinde getirdi.

Elon Musk’ın Gündeminde de Alexa Var

​Daha önce yapay zekanın gelecekte insanlara karşı harekete geçmemesi için dikkatli olunması gerektiği uyarsında bulunan Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk da yarı ciddi yarı şaka bir paylaşımda bulundu.

“Alexa her kahkaha attığında bir melek ölüyor”

Sorunun Sebebi Açıklandı

Alexa’nın kahkaha sorununun ortaya çıkmasının ardından Amazon bu sorunun neden kaynaklandığını bulmak için araştırmalar başlattı. Yapılan açıklamada, akıllı asistanının kimi zaman yanlışlıkla bazı cümleleri “Alexa, gül” (İngilizce “Alexa, laugh”) olarak algıladığını ve bu komuta göre hareket ettiğini belirtildi..

” Biz bu komutu ‘Alexa, gülebilir misin? (Alexa can you laugh?) şeklinde değiştiriyoruz”

Amazon Sözcüsü

Ayrıca Alexa’nın gülmeden önce “Tabii ki gülebilirim” diyerek uyarıda bulunacağı ve bu sayede kullancıların hazırlıksız yakalanmayacağı vurgulandı.

Alexa Teknolojisi 1 Milyon Araçta Yer Alıyor

​Amazon, dijital asistanı Alexa’yı 2014’te duyurduğundan beri şirketin sesli komut hoparlörü Echo otomobiller dahil milyonlarca araca yerleştirildi. Dijital sektörün en büyük firmalarından biri olan Amazon’un Alexa’yla ilgili hızlı bir sonuca ulaşması bekleniyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Pazar Köşesi ( 5-11 Mart 2018)

Evrenin 14 Milyonluk Yaşam Döngüsü 10 Dakikaya Sığdırıldı! 😯