in ,

Almanca Öğrenmek İçin Önemli 6 Neden

Almanca öğrenmek, net bir mazoşizm örneği olabilir mi?

Almanca öğrenmek için harcanan zaman daha keyifli ve eğlenceli şeylere ayrılamaz mı?

Bu soruları ya bizzat siz sormuşsunuzdur ya da çevrenizde bu tür sorular soran birine denk gelmişsinizdir.

Mark Twain’in Almanca hakkındaki görüşlerine bakalım hemen:

“Almanca öğrenmeye çalışmamış bir insan, yabancı dil öğrenmenin zorluğu hakkında söz sahibi değildir. Almanca kadar sistemsiz, kaygan ve anlaması zor bir dil yoktur.”

Yani Mark Twain gibi bir edebiyatçı bile Almancayı sistemsiz ve zor olarak görüyor.

Peki o halde neden Almanca öğrenmek isteyesiniz ki?

Yabancı bir dil öğrenmeye kalktığınız zaman Almancanın en ideal dil olup olmadığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Mesela İspanyolca öğrenseniz hem İspanya’da hem ABD’de hem de Güney Amerika’da işinize yarar.

Fransızca öğrenmek isteseniz Avrupa’nın pek çok yerinde, Afrika’nın pek çok yerinde ve Kanada’da işinize yarar.

Fakat Almanca sadece Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin bir kısmında yoğun olarak konuşuluyor.

Bu bakımdan Almanca öğrenmek için daha ciddi nedenlere ihtiyaç var. Neyse ki hakikaten de Almanca bilmenin açacağı inanılmaz fırsatlar bulunuyor.

Şimdi neden Almanca öğrenmek gerekir sorusuna ikna edici cevaplar verelim.

 

1. Almanca Öğrenmek Sanıldığı Kadar Zor Değildir

Önce bir şehir efsanesi ile başlayalım. “Almanca öğrenmek inanılmaz derecede zordur.”

Yapılan tüm şakalara rağmen İngilizce temeli olan bir kişi Almanca öğrenirken sanıldığı kadar zorlanmaz.

Zira Almanca ve İngilizce benzer Germanik kökene sahiptir. Yani İngilizce ve Almanca arasında pek çok benzer sözcük vardır. Mesela Almancada su demek olan “wasser” İngilizcede hepinizin bildiği gibi “water” anlamına geliyor.

Dahası Almancanın alfabesi de Çin, Kiril, Arap alfabesi gibi farklı değil. Latin alfabesi kullanılıyor Almancada da. Yani yeni bir alfabe öğrenme zorunluluğu da yok. Almanca bizdeki ö ve ü harflerinin kullanılıyor olması da cabası.

2. Almanca, Akademik Açıdan Önemli Bir Dildir

marx freud einstein

Almanca şairlerin, düşünürlerin, edebiyatçıların, felsefecilerin, sosyologların dilidir. Dünya tarihine damga vuran isimlerin büyük bir kısmı Almanca eser vermiştir. Albert Einstein, Sigmund Freud ve Karl Marx… Bu kadarı bile yeterli aslında.

100’den fazla Nobel ödülü Almanca eser veren insanlar tarafından kazanılmıştır. Tıp, kimya, fizik, matematik, hukuk, ekonomi alanlarında bugün rehber kabul edilen birçok eser Almancadan çevrilmiştir. Tabii Avusturya ve İsviçre’de de yoğun olarak Almanca konuşulduğunu hesaba katarsak bu iki ülkenin kültürüne, edebiyatına, bilimine de daha kolay erişim imkanı sağlar Almanca bilmek.

Yani Almanca konuşan insanların bilim ve sanat tarihine bu kadar büyük bir damga vurmuş olması Almancayı akademik açıdan neredeyse İngilizce kadar önemli yapıyor.

İşte tam da bu nedenle Almanca kitap piyasası dünyanın en büyük 3. kitap piyasası. İngilizce ve Çinceden sonra en çok kitap basılan dil Almanca. Bu kitapların görece küçük bir kısmı başka dillere çevrildiği için Almanca konuşabilir olmak sizi eşsiz bir bilgi deryasında yolculuğa çıkarır.

3. Almanca, Dünya Kalitesinde Eğitim İmkanları Sağlar

Almancanın bilim dünyasında bu kadar etkili olması da Alman üniversitelerinin çok başarılı olmasında büyük bir faktör. Örneğin 2011 yılında dünya genelinde üniversite okumak için en çok tercih edilen ülke olan Almanya’da 250.000 adet yabancı öğrenci okuyor.

Dahası Almanya’da üniversitelerin ya ücretsiz ya da çok düşük bir harç gerektiğini de belirtmek gerek. Yani İngiltere ya da ABD üniversitelerinde okumak için 15-20 bin sterlin/dolar harcamak gerekirken Almanya’da bir üniversitede dönemlik 200-300 euro’luk bir harç ödeyerek dünyanın en nitelikli bilim insanlarından ders alabilirsiniz.

4. Almanca Demek Alman Şirketleri Demektir

alman malı

BMW

Mercedes-Benz

Volkswagen

Bosch

Leica

Porsche

SAP

Siemens

Lufthansa

Audi

Adidas

DHL

Nivea

Bayer

Continental

Hugo Boss

MAN

Puma

Opel

Knorr

Skoda

Dr Oether

Evet, bu markaların hepsi Almanlara ait.

Almanca akademinin dışında iş hayatı için de çok ama çok önemli bir dil. Avrupa Birliği içindeki en büyük ekonomiye sahip Almanya, yine dünyanın en büyük 4. ekonomisi konumunda. Hem Alman hem de global pek çok markaya ev sahipliği yapan Almanya bu anlamda büyük bir iş hacmine sahip.

Alman eğitim sistemi her öğrencinin belli bir seviye İngilizce bilmesine imkan sağladığı için Almanlarla kendi dillerinde, Almanca olarak konuşmak bu kişiler tarafından takdir edilir. İş ortaklarınızla Almanca konuşabilir olmanız iletişiminizi ve ilişkilerinizi kuvvetlendirirken size iş hayatında pek çok fırsat sunar.

Bundan başka Türkiye’de mühendislik eğitimi almış ve Almanca bilen bir kişinin Almanya’da iş bulması da daha kolaydır. Bu bağlamda özellikle mühendislik ve tıp alanlarında eğitim alan öğrencilerin kariyer planlamalarında Avrupa’da yaşamak varsa Almanya en ideal adaydır diyebiliriz. Diğer bir deyişle şimdiden Almanca öğrenerek gelecekte Almanya’da güzel bir kariyer sahibi olma imkanına kavuşmanızı tavsiye ediyoruz.

Buna ilaveten ABD’de bile Almanca çok önemli bir dil. Alman şirketleri, ABD’de 700.000 kişilik bir istihdam yaratmış durumda. Yine benzer şekilde ABD şirketleri de Almanya’da oldukça faal. Yani bu da Almanca konuşabilen bir mühendisi, doktorun, kimyacının ABD’de de rahatlıkla iş bulabilmesi anlamına geliyor.

Avrupa Birliği’nin üç ana dili var: Almanca, Fransızca ve İngilizce.

Almanca, Avrupa’nın en çok konuşulan ikinci dili konumunda. Ana dili Almanca olan kişiler bazında bakarsak Almanca bir numara.

Asırlar boyunca Avrupa’da pek çok insan tarafından konuşulan Almanca bugün bile orta ve doğu Avrupa’daki halklar tarafından kullanılan bir dil.

Dünya genelinde en çok konuşulan 10. dil olan Almanca, Almanya’nın nüfusu göz önüne alındığında gerçekten Almanların dışında da talep gören bir lisan. Yani Almanca biliyorsanız dünya genelinde ekstradan 100 milyon kişiyle iletişim kurabilirsiniz.

5. Almanca Demek Kültür Demektir

beethoven

Almanların  analitik düşünen, mantığı temel alan insanlar olduğu bilinse de Almanlar tüm zamanların en büyük sanat eserlerini de üreten bir millet olmuştur. Goethe, Kafka, Mann, Mozart, Bach, Schubert, Beethoven, Kant, Hegel, Heidegger, Nietzsche gibi isimlerin hepsi Alman topraklarında üretim yapmış, Almanca eser vermiş kişiler.

Almanca öğrenmek sınırsız sayıda sanat eserini orijinal haliyle deneyimleme fırsatı sunar. Size dünyanın en yüksek edebiyatlarından birine dalma imkanı tanır. Nasıl “Suç ve Ceza” okumak için Rusça öğrenmek gibi bir akım söz konusu ile Goethe’nin “Faust” eserini okumak için bile Almanca öğrenilir yani. Tabii mübalağa ediyoruz, sırf bir sanat eserini aslından okumak için yeni bir dil öğrenmek insan ömrü açısından büyük bir lüks olur.

Fakat size garanti edebileceğimiz bir şey var: Almanca öğrenmek sizi dünyanın en iyi okullarında ücretsiz yüksek lisans yapma imkanına kavuşturur. Dünyanın en müreffeh ülkelerinden birinde çalışma ve yaşama olanağı sunar. Saymakla bitmeyecek kadar çok bilim ve sanat insanının eserlerine, kitaplarına aracısız olarak erişme imkanına sahip olmak için bile Almanca öğrenilmesi gerekir.

Diyeceğimiz odur ki eğer İngilizce dışında yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, Almancanın size sağlayacağı faydaları sağlayabilecek bir ikinci dil bulmak pek de mümkün değil.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER YAZILARIMIZ

Sigmund Freud Hakkında İlginç Bilgiler ve Şahane Freud Sözleri

“Görmeden Okumak Mümkün Mü?” Diyenler İçin Cevap Basit: Braille Alfabesi

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

odaklanma sorunu

Odaklanma Sorunu ile Nasıl Mücadele Edilmeli?

Mavi arka plan önünde duran İngilizce kitabı ve İngiltere'yi çağrıştıran şemsiye, telefon kulübesi, saat kulesi ile ayakkabı

Ankara İngilizce Kursları: Eğitim Programları, Öğrenci Yorumları ve Adresleri