in ,

Amazon Dünyanın İlk Kasasız ve Kasiyersiz Süpermarketini Açtı

Yapay zeka dünyayı ele mi geçirecek?

Son yılların en çok sorulan sorularında biri bu soru. Henüz yapay zeka dünyayı ele geçirir mi bilinmez ama, teknolojinin etrafımızı çepeçevre sardığı bir gerçek.

Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon tarafından açılan insansız süpermarket Amazon Go ise bu durumun en büyük kanıtı.

İnsan Yok, Kasa Yok! Bu Nasıl Süpermarket Böyle !!!

Geçtiğimiz yaz 13 milyar dolar ödeyerek Whole Foods’u alan Amazon, Seattle’da kasa ve kasiyeri olmayan, hatta barkod okuyuculu self servis çıkışı bile bulunmayan dünyanın ilk süpermarketi Amazon Go için denemelere başlamıştı. Bir yıldır Amazon Go bünyesinde personel tarafından test edilen sistem dün itibariyle herkese açık hale getirildi.

Kameralar Takipte

İnsansız bir süpermarket nasıl olur diyorsanız cevap basit. Bu markette her şey teknolojinin kontrolü altında. İnsansız sistem tavana monte edilen kameralar aracılığıyla müşterileri devamlı takip altında tutuyor.

Bu Süpermarkette Nasıl Alışveriş Yapılıyor?

Müşteriler mağazaya girmeden önce akıllı telefonlarında bulunan bir uygulamayı girişteki sisteme okuttuktan sonra raflardaki sensörler müşterinin seçtiği ürünleri belirliyor ve listeye ekliyor.

Ürünü almaktan vazgeçtiğinizde ise rafa geri koyulan ürün algılanarak direk sepetinizden siliniyor.

Kasa Kuyruğu Yok

Alışverişi tamamladıktan sonra kasada bekleyerek ödeme yapmanız gerekmiyor. Mağazadan ayrıldıktan sonra satın alınan ürünlerin tutarı otomatik olarak  kredi kartlarına faturalandırılıyor.

Çocuklar Bu Süpermarketten Nasıl Alışveriş Yapacak?

Bu teknoloji harikası olan bu süpermarketin bazı kusurları bulunmuyor da değil.  Bir yıldır test edilen sistemde benzer vücut oran ve tiplerine sahip olan müşterilerin ayrıştırılmasında sıkıntılar olduğu biliniyor.

Aynı zamanda çocuklar başta olmak üzere müşterilerin ürünleri yanlış rafa geri koyması durumunda sistemin bu hatayı nasıl tespit edeceği de henüz bilinmiyor.

Amazon Go’nun üst düzey yöneticisi Gianna Puerini’ye göreyse kasa ve kasiyersiz süpermarket test sürecinde oldukça olumlu sonuçlar verdi. Bu teknolojinin en gelişkin bilgisayar vizyonu ve makine öğrenimlerinden biri olduğunu belirten Puerini, başardıkları şeyin bir ilk olduğunu da vurguluyor.

Akıllı Marketler Yaygınlaşacak Mı?

Amazon henüz Whole Foods’tan ayrı olarak daha fazla Go mağazası açıp açmayacağını ya da teknolojinin Whole Foods zincirlerinde kullanılıp kullanılmayacağına dair bir açıklama yapmadı.

Süpermarketteki kuyrukları yok etmeyi planlayan Amazon Go sayesinde Amazon’un oldukça değer kazanacağı düşünülüyor.

Amazon hisseleri geçen yıldan bu yana %74 değer kazanarak 750 dolardan 1295 dolara çıktı. Şirketin piyasa değeri ise 623 milyar dolar.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dikkat Karşınıza Penguen Çıkabilir! Sokakları İşgal Eden Penguenlerin Sırrını Çözdük! 🐧🐧🐧

Bilim Dünyası Açıkladı: Testesteron Seviyeniz Dinlendiğiniz Müzikleri Etkiliyor! 🎸🎸