in ,

Dikkat Karşınıza Penguen Çıkabilir! Sokakları İşgal Eden Penguenlerin Sırrını Çözdük! 🐧🐧🐧

Bu aralar sokaklarda karşınıza penguenler çıkarsa şaşırmayın!

Çünkü yaşama alanları gün geçtikçe ortadan kalkan penguenler ayaklandı!

Penguenler Sokaklara Döküldü

Dünya çapında ayaklanan penguenler  “Antarktika Okyanusu Koruma Alanı” ilanı için çalışmalara başladı. Greenpeace öncülüğünde başlatılan kampanya kapsamında kartondan yapılan penguen maketleri, Ortaköy’den Beyaz Saray’a, Sydney Opera Binası’ndan Barcelona’daki Sagrada Familia’ya kadar dünyanın dört bir yanında yerlerini aldı.

1.8 Milyon Kilometre Karelik Bir Alan Söz Konusu

Antarktika Okyanusu’nda yer alan 1.8 milyon kilometre karelik bir alanın koruma alanı ilan edilmesi için çalışmalar başlatan Greenpeace’in mottosu “Antarktika Okyanusu’nu Koru”.

Bölgenin koruma alanı ilan edilmesi ile penguenler, balinalar ve fokların güvenli bir eve sahip olması ve okyanustaki besin zincirinin ilk halkası olan karides benzeri çok küçük deniz canlısı krilllerin endüstriyel balıkçılık tekneleri tarafından avlanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Antarktika Koruma Alanı, iklim değişikliğinin etkilerini azaltacak ve okyanuslarımızı da korumamıza yardım edecek bir proje. O nedenle de destekçilerinin her geçen gün artması oldukça önemli.

Komisyon Ekim Ayında Toplanıyor

Antarktika Okyanusu Komisyonu, Ekim ayında bölgenin koruma alanı ilan edilmesi için verilen teklifi tartışacak. Bu nedenle ne kadar fazla kişi kampanyaya destek verirse o kadar etkili olması mümkün.

Greenpeace’in Arrctic Sunrise adlı gemisi de bölgede bilimsel bir araştırmaya başladı. Gemi, Nisan ayına kadar bölgedeki iklim değişikliği baskısındaki doğal, eşsiz güzellikleri görüntülerken aynı zamanda bilimsel araştırmalar da gerçekleştirecek.

Deniz Tabanı İlk Defa Görüntülenecek

Bu araştırmalar sayesinde koruma alanı ilan edilmesi için çabalanan Antarktika Okyanusu’nu oluşturan denizlerden Weddell Denizi’nin deniz tabanını ilk defa gözlemlenebilecek. Bilim insanları, alandaki kırılganlıkla birlikte nadir rastlanan mercan ve süngerlerin varlığını da araştıracak.

Greenpeace’in Çağrısına Kulak Verin

“İstanbul dahil dünyanın birçok şehrinde bu yürüyüşe katılan penguenlerin sesine kulak ver! Birlikte dünya üzerindeki en büyük korunaklı alanı yaratalım.”

“Destek olmak için tıkla”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Emoji Perdede Bu Hafta: Forrest Gump Hakkında Bilinmeyenler 🏃🏽🏃🏽🏃🏽

Amazon Dünyanın İlk Kasasız ve Kasiyersiz Süpermarketini Açtı