in ,

Apple, Sürücüsüz Araba Çalışmalarını Hızlandırdı

Apple’ın CEO’su Tim Cook, firmanın sürücüsüz araba teknolojileri üzerindeki çalışmalarını hızlandırdığını duyurdu. Bloomberg TV’de konuşan Cook açıklamalarıyla teknoloji dünyasında heyecan yarattı.

Apple Sürücüsüz Araba Çalışmalarında İddialı

Cook’un açıklamalarına göre Apple’ın yürüttüğü çalışmalar şu an için oldukça temel düzeyde. Ancak bu çalışmaların kolaylıkla yürütüldüğü anlamına gelmemeli.

“Biz, otomatik sistem teknolojisine odaklandık. Bu teknoloji bütün yapay zeka projelerinin anası niteliğinde. Muhtemelen üzerinde çalıştığımız en zor yapay zeka projesi olduğunu söyleyebilirim”

Cook, otomatik sistem teknolojilerinin üç sınıfa ayrıldığına dikkat çekti. Elektrikle çalışan araçların, sürücüsüz araç teknolojisinin ve özel otomobil sahiplerinin taksicilik yapmasına imkan sağlayan mobil uygulamaların aynı anda gelişim gösterdiğini vurguladı.

Titan Projesi

Apple’ın sürücüsüz araç çalışmaları 2014 yılına dayanıyor. O yıl başlatılan ve ‘Titan Projesi’ (Project Titan) adıyla bilinen sürücüsüz araç teknolojisi programında şu anda yaklaşık bin mühendisin çalıştığı tahmin ediliyor.

Apple’ın düşüş kaydeden iPhone akıllı telefon ve Mac bilgisayar satışlarında yaşadığı kaybın, “Project Titan” adı verilen sürücüsüz araç teknolojisi programı sayesinde telafi edilebileceğini belirten uzmanlar, sürücüsüz araç teknolojisi sektöründe artan rekabete ve Apple’ın da bu alanda zorlanabileceğine dikkati çekiyor.

Rakipleri Çok Güçlü

Nisan ayında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ‘sürücüsüz araç teknolojisi’ testleri için izin alan Apple bu alanda çalışmalar yürütürken yalnız değil. Bu eyalette izinleri bulunan Volkswagen, Mercedes Benz, BMW, General Motors, Ford, Nissan ve Honda gibi dünya otomotiv devleriyle ve Google, Tesla, Uber gibi teknoloji şirketleri Apple’ın rakipleri arasındaki en önemli isimler.

Ayrıca, teknoloji devi Google, elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla ile özel araç sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber, Kaliforniya eyaletinde sürücüsüz araç teknolojilerini test ediyor.

2035’de 76 Milyon Sürücüsüz Araç Yollarda Olacak

tesla sürücüsüz araba

Uzmanlar, sürücüsüz araç teknolojisi sektöründe artan rekabete dikkati çekerken, Apple’ın da bu alanda zorlanabileceğini belirtiyor.Amerika merkezli uluslararası enformasyon, analiz ve danışmanlık şirketi IHS’in geçen yılki raporunda, 2035 yılına kadar 76 milyon sürücüsüz aracın yollarında olmasının beklendiği belirtmiş, sürücüsüz araç teknolojisiyle ilgili yeni trafik önlemlerine, düzenleyici standartlara ve yasalara ihtiyaç olduğu vurgulanmıştı.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

[g1_socials_user user="3" icon_size="28" icon_color="text"]

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

vejetaryen beslenme

Bütün Dünya Vejetaryen Olursa Neler Olurdu?

marslı filmi patates sahnesi

Ay’da Yetiştirilecek İlk Bitki Belli Oldu