in

Bu Barbieler Kız Çocuklarına Güçlü Olmayı Öğretiyor! İşte İlham Veren Kadınlar Serisi! 😊

Barbie cinsiyetçi kalıpları yıkmak için harekete geçti.

Önemli kadın figürleri Barbie bebeklerle buluşturan şirket kız çocuklarına “ne isterlerse olabilecekleri” mesajını veriyor.

Aralarında Frida Kahlo, Amelia Earhart, Chloe Kim isimlerin bulunduğu Barbie bebek serisinin kısa süre içerisinde satışa çıkması bekleniyor.

14 Yeni Barbie Geliyor

Designboom’da yer alan habere göre, oyuncak şirketi Mattel’den gelen “14 yeni Barbie bebek” haberi sosyal medyada beğeni topladı. Aralarında ünlü pilot Amelia Earhart, meşhur ressam Frida Kahlo ve NASA’da çalışmış olan matematikçi Katherine Johnson gibi isimlerin bulunduğu Barbieler tasarlanırken tarih boyunca ilham olmuş kadın karakterler örnek alındı.

Bu Barbieler İlham Verecek

Yeni Barbie serisindeki kadınlar tarih boyunca başka insanlara yol gösteren kadınlardan ilham alınarak, onların başarılarını onurlandırılarak tasarlanmış. Yeni Barbie serisinde spor, sanat,matematik, medya gibi birbirinden farklı alanda kendini kanıtlamış kadın figüre yer verilecek.

Barbie’lerin yanı sıra her figürle özdeşleşen küçük simgeler de tasarlanacak.

“Bir insanın göremediği şeyi olamayacağını biliyoruz. Kızlar bu zaman dek Barbie oyuncaklarıyla farklı roller ve kariyerler yaratarak oyunlar oynadı. Şimdi de kızların ne isterlerse olabileceklerini gösteren gerçek rol modeller üreteceğimiz için çok mutluyuz.”

Barbie Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Lisa Mcknight

İlham Veren Kadınlar Arasında Kimler Var?

Yeni seride Amerikalı snowboardcu Chloe Kim, Britanyalı boksör Nicola Adams, Çinli voleybol oyuncusu Hui Ruoqi, İtalyan futbolcu Sara Gama, Çevre Aktivisti Bindi Irwin, Çinli Aktris Xiaotong Guam, İspanyol Girişimsi Vicky Martin Berrocal, NASA’nın efsanevi matematikçisi  Katherine Johnson, Amerikalı Pilot Amelia Earhart, Ressam Frida Kahlo gibi isimler bulunuyor.

Oyuncakların ne zaman satışa sunulacağına dair bir açıklama yapılmamış olsa da “İlham Veren Kadınlar” serisindeki oyuncakların her birinin 29,99 Dolar’a satılacağı biliniyor.

Bu Barbie İçin Bir İlk Değil

Barbie kadınlara ilham olmak için ilk defa proje üretmiyor. 2017’de Mattel ilk başörtülü Barbie bebeği tasarlayarak bir ilke imza atmıştı. 2016’da şirket ilk kez Barbie’yi orijinal ince vücudunun dışında üç yeni beden tipiyle piyasaya sundu. 2015’te ise farklı ten renklerine, saçlara ve kıyafetlere sahip, topuklu ayakkabı yerine düz ayakkabılar giyen 23 yeni Barbie bebek üretilmişti.

Şirketler Bu Fırsatı Kaçırmıyor

Günümüzde pek çok şirket kadın güzelliğine dair kalıpları yıkan ve kadının güçlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan kampanyalara imza atıyor. Son yıllarda oyuncak üreticileri de bu “akıma” dahil olmuş durumda.

Geçtiğimiz yıl  LEGO, “NASA’nın Kadınları” adlı, Uzay Ajansı’nın öncü kadın figürlerini gösteren dört parçadan oluşan bir seri çıkaracağını açıklamıştı. Ancak lisans sorunları nedeniyle matematikçi Katherine Jonhson seriye dahil edilmemişti.

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Lacoste 85 Yıllık Logosunu Bakın Ne İçin Değiştirdi!

Pazar Köşesi ( 5-11 Mart 2018)