in ,

Dünyanın En Güzel Kamp Alanları Listesi

Gözlerinizi kapatıp hayal edin… Yemyeşil çayırların ortasındasınız. İki büyük ağacın gölgeleri arasına kurulmuş bir hamakta sallanıyorsunuz veya sahile yakın sakin bir köşedesiniz. Uzaktan dalgaların kıyıya vuruş sesi gelirken, güneşin altında şekerleme yapıyorsunuz. En havalı beş yıldızlı otellerde bile elde edilemeyen bu konfor nerede var? Tabii ki kamp alanlarında! Çadır bagajda, özgürlük duygusu içinizde, tam olarak “Kafa nereye biz oraya!” Dünyanın en güzel kamp alanları listesi, bir sonraki tatiliniz için size ilham verecek!

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

Türkiye’nin İncileri: Ülkemizdeki En Güzel Kamp Yerleri

Önce yakın coğrafyadan başlayalım… Sıkıştığımız metropollerde pek de farkına varamıyoruz, fakat ülkemizde birbirinden güzel kamp alanları bulunmakta. Kalabalıktan uzakta ve doğa ile iç içe bir tatil isteyenler için Türkiye’deki en güzel kamp yerleri harika seçeneler sunuyor.

Doğanın İçinde: Kelebek Vadisi

Yeryüzünde Bir Cennet: Ada Camping

Çılgın Kalabalıktan Uzakta: Bozcaada Ada Camping

Yeni Trend: Kabak Köyü

Zeytin Ağaçları Altında: Deniz Camping

 1. Doğanın İçinde: Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi, Türkiye’de kamp alanları denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi… Türkiye’nin en güzel tatil bölgelerinden Menteşe Yöresi’ndeki Muğla’nın Fethiye ilçesinde. Ölüdeniz beldesinde bulunuyor Kelebekler Vadisi. Vadi, özellikle yaz aylarında Türkiye’den ve dünyadan pek çok gencin buluşma noktası olması açısından büyük bir popülerliğe sahip.

Kelebekler Vadisi, ilk defa kamp yapacaklar için bu keyifli tatil alışkanlığına harika bir başlangıç niteliği taşıyor. Oldukta gelişmiş bir kamp tesisine sahip. Yeme – içme, tuvalet ve düş gibi imkanları oldukta uygun bir fiyata ziyaretçilerine sunuyor. Üstelik vadide gönüllü olarak çalışarak tatilini daha anlamlı hale getirmeniz de mümkün.

 1. Yeryüzünde Bir Cennet: Ada Camping

Türkiye’nin en sevilen tatil yerlerinden bir başkasına kıralım direksiyonu simdi… Gencinden yaşlısına pek çok kuşaktan ziyaretçileri, yazlıkçısından sanat severine kadar pek çok farklı zevki olan misafirleri ile Balıkesir’e uzanalım. Balıkesir’in Ayvalık isimli ilçesi, ülkemizin en güzel tatil alanlarından bir tanesi. Ayvalık’taki Cunda Adası da bu ilçenin incisi… Cunda’daki Ada Camping, Türkiye’deki en güzel kamp yerleri arasında yer alıyor.

Ada Camping, “aynı anda her şeye sahip olamazsın” diyenleri yalandı çıkartacak nitelikte bir yer. Kamp yapacağınız yerde hem güzel bir manzara olsun, hem de bu kamp alanı şehre yakın olsun istiyorsanız Ada Camping’i tercih edebilirsiniz. Küçük ve uygun fiyatlı restoranı, çadırlara sağladığı elektrik imkanı ile rahat bir tatili garantiliyor. 

 1. Çılgın Kalabalıktan Uzakta: Bozcaada Ada Camping

Bir başka Ada Camping ile listemize devam ediyoruz. Ancak bu sefer Cunda Adası gibi bağlantılı değil. Bozcaada gibi gerçek bir ada ile! Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada, sadece otel tatilciliği için değil, aynı zamanda kamp tatilciliği için de imkan sunuyor.

Doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzel yerlerinden bir tanesi olan Ayazma Plajı’na yakın bu kamp alanı; kampseverlere tuvalet, banyo ve elektrik gibi temel ihtiyaçlar konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor. Kendi çadırınızı getirip kamp alanı içerisine yerleşebileceğiniz gibi, alandan da çadır kiralayabilirsiniz. Burada kamp yaparken, arada insan içine karışmak istediğinizde kolaylıkla Çanakkale’ye gidebilirsiniz! 

 1. Yeni Trend: Kabak Kö

Menteşe Yöresi’ne geri dönüyoruz şimdi. Sıradaki durak, Fethiye ilinin bir başka muazzam köşesi olan Kabak Köyü… Kabak Köyü Kamp Alanı, son zamanlarda Kelebekler Vadisi’ni tahtından edecek gibi görünüyor. Eğer kamp yaptığınız alanda gerek anlamda doğa ile bütünleşmek, üstelik de bu doğaya saygı duyan işletmelerden alışveriş etmek istiyorsanız Kabak sizin için en iyi kamp alanı olacaktır!

Kabak Köyü öncelikle zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken bir yer. Bölgede birbirinden değerli pek çok bitki yetişmekte. Bütün bu değerli canlıları korumak amacı ile Kabak Köyü işletmecileri, oldukta duyarlı davranıyorlar. Bu durum her ne kadar özellikle de ulaşımı güçleştirse de, kamp deneyiminizi de oldukça harika bir hale getiriyor. Koydaki kamp alanları arasında bungalov tipi evlerle hizmet veren yerler de mevcut. Çadır tercih etmeyen tatilciler bu yerleri tercih edebilirler.

 1. Zeytin Ağaçları Altında: Deniz Camping

Ege Denizi’nde keyfini sürebileceğiniz bir başka kamp alanı da Deniz Camping. İzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili ilçesine yakın Bademli Köyü, Deniz Camping’e ev sahipliği yapıyor. Gerçek anlamda el değmemiş bu doğa harikası bölgeye, popülerleşmeden göz atmak için aslında pek sınırlı zaman var! Kampa gitmişken bölgenin halkı ile tanışmak, onlarla vakit geçirmek isterseniz de Deniz Camping ve Bademli Köyü tam size göre olacaktır!

Deniz Camping, muhteşem bir deniz ve zeytin ağaçları altında harika bir kamp alanı sunuyor. Vaktinizin bir kısmını doğanın içerisinde kalıp iç sesinizi dinleyerek geçirebilirsiniz. Geri kalan zamanda ise Bademli Köyü kütüphanesine e tiyatrosuna göz atabilirsiniz.

Dünya Güzelleri: Dünyadaki En Güzel Kamp Alanları

Dünyanın En Güzel Kamp Alanları

Şimdi sınırları aşma vakti! Ülkemizin en güzel kamp yerleri sıralamasını yaptığımıza göre, artık dünyanın en güzel kamp alanları listesine geçebiliriz. Bu birbirinden güzel kamp alanları hakkında bilgi sahibi oldukça, her şeyi bırakıp bir sırt çantası ve bir çadır ile seyahat etme arzusu içinizi doldurabilir!

 1. Peri Kızlarının İzinde: Waldseilgarten

Dünyadaki en güzel kamp alanları sıralamasına Kıta Avrupası’ndan başlayalım! Avrupa’da uzun zamandır moda olan Glamping (Glamorous Camping – Havalı Kamp diyebiliriz) kapsamında değerlendirebileceğimiz Waldseilgarten ziyaretçilerine unutulmaz bir kamp deneyimi sunuyor.

Ağaçlara asılı minik hamaklarda geceleyebileceğiniz bu benzersiz deneyim için, Almanya’nın güneyindeki Bavyera eyaletini ziyaret etmeniz gerekiyor. Ağaçlar arasına yerleştirilmiş ve zipline ile aynı temel prensibe sahip olan bu kamp yapma biçimi ile, Peter Pan’daki peri kızları gibi ağaçların arasında ve havada uyuyabilirsiniz! Tabii ki uyarmakta fayda var. Bu kamp tarzı biraz zorlayıcı olabilir. Yükseklik korkusu olanlar, kalp problemleri yaşayanlar belki daha basit kamp alanları tercih etse daha iyi olur!

 1. Karar Ülkesinde: Antarktika’da Kamp Yapmak

Dünyanın en sıra dışı kamp alanları arasında Antarktika da yer alıyor. Evet, belki bu listede bu kıtanın adını görmeyi ummuyordunuz. Ancak Antarktika da oldukça popüler kamp alanlarından birisi!

Doğanın içinde yer al ak diyince hepimizin aklına ılık bir yaz akşamında sahilde yürümek ya da sıcak bir bahar günü ormanın gölgesine sığınmak geliyor… Oysa ki muhteşem dünyamızım doğal güzellikleri bunlarla sınırlı değil. Karlarla kaplı muhteşem bir masal diyarı olan Antartika’da doğanın daha önce hiç bilmediğiniz yönleri ile karşılaşabilirsiniz! Gerçek bir macera yaşamak isteyenlerin tercih ettiği kamp yerleri arasında yer alan bu özel bölgeye doğru yola çıkmadan önce, kamp şartlarını iyi araştırmak ve doğru ekipmanı da beraberinizde götürmek gerekiyor.

 1. Post-Modern Bir Kamp Deneyimi: Harads

Kamp denince akla hemen hemen her zaman çadırlar geliyor. Bu durum listemize de yansıdı ve bir iki örnek dışında çadır harici bir alternatiften bahsetmedik. Fakat kamp yerleri listesinde sıradaki durağımız bu ezberi bozacak nitelikte!

Teknoloji temalı dizileri, post-modern filmleri düşünün. Doğanın organik yapıları arasında katı ve sert çizgiler, parlak yüzeyler hayal edin. Üstelik tüm bunları, lüks bir kamp deneyimi ile birleştirin. İşte karşınızda Harads! Kutup dairesinin güney ucuna 50 metre uzaklıkta yer alan Harads kasabası, İsveç sınırları içerisinde yer alıyor. Bu bölgeyi kuş uçmaz kervan geçmez bir soğuk köy olmaktan kurtaransa, muhteşem tasarıma sahip odaları. Kuş Yuvası, UFO, Yusufçuk gibi farklı isimlere sahip bu modern bungalovlar, içlerinde bulundukları doğa ile mükemmel bir tezat halindeler. Farklı kamp alanları arayanlar için ideal!

 1. Hem Kamp Hem Spor: Sahale Buzulu

Rotamızı soğuk diyarlardan ayırmıyoruz! Kamp dendi mi akla hemen deniz, kum, güneş gelir. Ancak bu örnek “aslında kamp alanları her yerde olabilir” dedirtiyor! Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde yer alan Sahale Buzulu sıradaki durağımız.

Kamp yapmaya gittiği yerde macera arayanlar, burası tam sizin için! Seattle aslında dünyanın en ünlü kahve zincirinin ve grunge müziğin evi olarak bilinir. Ancak aynı zamanda dağlarında muhteşem bir doğa gizli… Bu doğal güzelliklerden bir tanesi olan Sahale Buzulu. hem kamp yapmak hem de kaya tırmanışı sporunu gerçekleştirmek isteyenlerin uğrak noktası konumunda. Sahale Buzulu özellikle yaz aylarında pek çok dağcının favori kamp alanı olarak geçiyor. Ancak burada yaz biraz soğuk geçiyor, uyarmakta yarar var. Kamp deneyimi için ABD’ye kadar uzanacak olan tatilciler buraya göz atabilirler.

 1. Çölde Çay: Namib Çölü

Başlığa adını veren film, The Sheltering Sky yani Çölde Çay filmi Afrika’nın kuzeyinde geçiyor. Ancak siz aynı deneyimi biraz daha güneyde yaşayabilirsiniz! Kampsevenler için işin bir başka üç noktası, Namib Çölü’nde kamp yapmak!

Namibya’nın meşhur büyük çölü Namib, adını yerli dili Nama’dan alıyor ve kelimenin tam anlamı ile “büyük çöl” demek. Bu büyük çöl, 50 bin kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Gerçekten de oldukça büyük! Çölün Atlas Okyanusu kıyısında yer alan 1600 kilometrelik alanı, kamp yapmak isteyenlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Bir yandan tatil yapmak bir yandan da gerçek bir macera yaşamak isterseniz bu kamp alanı tam sa size göre. Vahşi hayvanlar ve doğanın zorlayıcılığı sizi şehrideki sıkıntı yaşantıya şükreder hale getirebilir! Şaka bir yana, bundan daha benzersiz bir deneyim az bulunur doğrusu.

 1. Dünyanın İlk Ulusal Parkı: Yellowstone

Amerika Birleşik Devletleri, yayıldığı koca kıtada birbirinden farklı pek çok kamp alanı sunuyor. Bunlardan bir tanesi de Yellowstone Ulusal Parkı. Yellowstone o kadar büyük bir alan ki, tam üç farklı eyaletin sınırıları içerisinde yer alıyor. İdaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinin arasında kalan bu park, aynı tamanda benzersiz bir kamp alanı niteliğinde.

Yellowstone aslında oldukça büyük bir kanyon. Bu kanyonun içerisinde de birbirinden farklı pek çok doğa harikası yer almakta. Yellowstone Parkı içerisinde yürüyüş yapabilir, bisikletle turlayabilir, kaya tırmanışı sporu ile tanışabilirsiniz. Park içerisindeki volkanik dağlar ve berrak goller de cabası! Bunun yanısıra kilometrelerce keşfedilmeyi bekleyen bölgenin tadını çıkartabilirsiniz. Buraya ayıracağınız tatilde pek çok farklı doğa harikasını görmek ve yer değiştirerek hepsinin içerisinde çadır kurup hepsinin keyfini sürmek mümkün! 

 1. Göl Kıyısında: Myvatn Golü

Avrupa’dan bir başka ilginç kamp alanı ile devam edelim listemize… Sıradaki durağımız İzlanda! Kamp yapmak için oldukça elverişli bir ülke olan İzlanda’da, Myvatn Gölü, hem yerel hem de uluslararası kampçıların severek kamp kurdukları kamp yerleri arasında yer alıyor.

Gözünüzün önünde sevimli bir Avrupa Köyü canlandırın. Pastoral bir köy ortamı, ancak şehir ve medeniyete  sadece ve sadece konforlu bir tren yolculuğu kadar uzakta! Bu köye vardığınız anda sanki çocuk masallarındaki o şirin yerleşimlerden birine gelmiş gibi hissedeceksiniz. Çadırlarınız ve uyku tulumlarınızla kolay bir şekilde kendimize burada kamp yapmak için bir yer bulabilirsiniz. Ülkenin kuzeyinde yer alan Myvatn Gölü çevresinde yer alan kamp alanı, dünyanın en harika doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıkları’nı da gözlemleyebileceğiniz bir ortam sunuyor. Özellikle Eylül ve Nisan ayları arasında İzlanda’nın bu muhteşem gölü çevresinde kamp yapmanın tadı bir başka! 

 1. Kültür, Tarih, Lezzet: Sardinya!

İtalya’nın incisi Sardinya’da da kamp yaılacak pek çok alan bulunuyor! Deniz, kum ve güney denildiği zaman kimse Türkiye sahillerinin eline şu dökemez. Ancak Akdeniz’in havasından ve suyundan nasibini almış ülkeler, birazcık da olsa bu güzelliklere yaklaşabilir. İşte bunlardan bir tanesi de İtalya’nın Sardinya adası. Akdeniz’de Sicilya’dan sonra ikinci en büyük ada olan Sardinya adası, klasik turizm olanakları kadar kamp alanları ile de on plana çıkıyor.

İster nadirinizi kapıp gelin, isterseniz de daha konforlu bir tatil için küçük kamp kulübeciklerini tercih edin. Her iki seçenek de sizi aynı aynı mutlu edecek. Üstelik Avrupa’daki pek çok tatil noktasına göre çok daha avantajlı fiyatlarla tatil yapmanız da mümkün. Emerald Sahili boyunca yer alan birbirinden güzel kamp yerleri, başınızı döndürecek! Burada günlerinizi güneşte ya da gölgede sere serpe yatarak, her fırsatta siesta yaparak ve lezzetli yerel yemeklerin keyfini sürerek geçirebilirsiniz. Eğlenceli bir kültürün, uzun bir tarihin ve lezzetli yemeklerin kesişim kümesi olan bu tatil ile en güzel anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz!

 1. Doğaya Saygı Duruşu: Eko Kamp Alanı

Sınırları genişletelim, evden biraz daha uzaklaşalım. Sıradaki durak, Güney Amerika! Kıtanın en tatlı ülkelerinden Şili’nin Patagonya bölgesi, kamp yapmayı sevenlerin rüyalarını süsleyecek güzellikte kamp yerleri barındırıyor. Bunlar arasında bir tanesi, hem güzel bir tatil yapıp hem de doğaya nasıl saygılı olunur, bunu gösterir nitelikte.

Patagonya’da bulunan Eko Kamp Alanı, bir ulusal kamp sınırları içerisinde. Torres del Paine Ulusal Parkı isimli bu görkemli alan. harika bir panoramik manzaraya sahip. İçerisindeki eşsiz bitki örtüsü ve birbirinden değişik hayvanlar arasında kamp yaparken, Güney Amerika’nın gizemli kültürü hakkında daha fazla bilgi edilebilirsiniz. Kamp çantanıza Marquez’den bir kitap atmayı unutmayın! Eğer bu kamp alanını ziyaret etmeye karar verirseniz, Şili mutfağının eşsiz yemeklerini de tatma fırsatı bulabilirsiniz. Bu kamp alanının en güzel özelliği, içerisinde bulunduğu doğaya son derece saygılı bir şekilde işletiliyor oluşu. Tatilinizi doğayı mahvetmek pahasına yapmadığınızdan gönül rahatlığı ile emin olabilirsiniz.

 1. Dünyanın Öte Yanında: Golden Bay

Batılı yerleşmecilerin isimlendirdiği şekli ile Golden Bay, ya da yerli dilindeki adı ile Mohua… Tek kelimelik özeti ise sadece “muhteşem” olanbilir! “Sadece kamp yapmak için dünyanın öteki yarısına gidilir mi?” sorusuna, görenlerin hep bir ağızdan “Evet” diye bağırarak onay verdiği bu yer, dünyada kamp alanları arasından seçiklerimizi listelediğimiz bu yazının son önerisi.

Golden Bay, yani Altın Köy, Yeni Zelanda’nın en gözde kamp yerleri arasında yer alıyor. Sadece kamp için değil, Yeni Zelanda ülkesini gezmek için de ideal bir alan. Golden Bay, kamp yapmak ile doğa sporları arasında seçim yapamayanlara her ikisini de sunuyor. Doğada uzun yürüyüşler, kano ile gezindiler, ekstrem sporlar… Hepsi bu harika koyda gizli. Üstelik müthiş bir doğa manzarası gezinizin her aşamasında sizlere eşlik edecek. Muhteşem plajları ve keşfedilmeyi bekleyen körfezleri ile Golden Bay yeni favori tatil mekanınız olmaya aday.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Google Trendler: Türkiye’de ve Dünyada 2018’de En Çok Aranan Kelimeler

Murat Ağcabağ Kimdir? (Biografi Metni)