in ,

Okuduğunuz Bölümden Memnun Değilseniz Yapmanız Gerekenler

ogrenciler

Üniversite seçmek zordur. Bölüm seçmekse bazen daha da zordur. Peki okuduğunuz bölümle ilgi şüpheleriniz ve birtakım memnuniyetsizlikleriniz varsa ne yapmanız gerekir? Bir şekilde bölümü bitirip mezuniyet sonrası hayatın neler getireceğine bakmak nasıl bir fikir mesela? Öncelikle sakin olun. Binlerce üniversite öğrencisi sizle aynı duyguları paylaşıyor. Gelecek kaygınız, okuduğunuz bölümle ilgili şüpheleriniz ve bölüm değişikliği düşünceniz varsa şimdi size yapmanız gerekenlere anlatıyoruz.

1. Eğitim ve kariyer danışmanıyla konuşun.

kariyer-danismani

Şayet kafanızda şüpheler varsa bir eğitim ve kariyer danışmanı, görüşmeniz gereken en önemli kişilerden biridir. Okurken ve okul bittikten sonra iş hayatına girdiğinizde sizi nasıl bir dünyanın karşılayacağıyla ilgili olarak en doğru rehberliği yapacak kişilerin başında gelir. Bu nedenle kafanızdaki şüpheleri eğitim ve kariyer danışmanlarıyla konuşun. Sizi farklı alanlarda okuyan ve çalışan kişilerle tanıştırıp işin mutfağına dair bilgi sahibi olmanızı sağlayabilirler. Ayrıca StrengthQuest gibi sitelerden kendinize online quiz uygulayarak kişiliğinizin ve güçlü olduğunuz yanların hangi mesleklere uygun olduğunu da görebilirsiniz.

2. Bölümünüzden mezun olan kişilerle konuşun.

kariyer-danismani2

Belki de sizin halinizden en iyi bu insanlar anlar. Okuduğunuz bölümden mezun kişilere soru sorarken olabildiğince açık ve net sorular sorun. Mezun olduktan sonra nasıl bir kariyer planı izlediklerini öğrenin. Okuduğunuz bölümün özellklerine göre belli bir alana daha çok yoğunlaşmanın iş hayatı için çok önemli olduğunu söyleyebilirler belki de. Bu bilgiyi mezun olmadan önce öğrenmek sizi avantajlı konuma getirebilir. Hatta bir sonraki dönem alacağınız bir derslerle ilgili de bu kişilerin görüşlerini alın. Hocalar ve dersler hakkında en doğru ve en samimi bilgiyi onlardan alabilirsiniz zira. Bu kişilerle yüzyüze görya da e-mail, Facebook vs. üzerinden ulaşın.

3. Bölüm değişikliği düşünüyorsanız seçmeli dersler alın.

secmeli-ders

Eğer bölümünüzle ilgili şüpheleriniz varsa ve “Ben aslında Uluslararası İlişkiler bölümünde daha başarılı olabilirim.” gibi bir şey diyorsanız gidip bu bölümden seçmeli dersler alın. Üniversitenizin yönetmeliklerine bağlı olarak belki üniversite sınavına girmeden başka bir bölüme geçiş yapabilir ya da çift anadal yapabilirsiniz. Başka bir bölüme geçiş yapmaya niyetleniyorsanız yapmanız gereken en doğru şey bu bölümden ders almaktır.

4. Kariyer merkezine gidin.

kariyer-merkezi-2

Okulunuzdaki kariyer merkezi, size birçok olanak sağlar. Şirketlerle ve mezunlarla tanışmanızı sağlar. Başarılı bir CV’ye sahip olmanın yolunu gösterir. Kariyer uzmanlarıyla gelecek planları yapmanızı sağlar. Kariyer merkezi, kafanızdaki “Acaba?”ları çözmek için olabiliğince yardımcı olur size.

5. Ailenizle konuşun.

baba-ogul-kariyer

Aileniz sizin hakkınızda her şeyi bilir ve sizin için her zaman en iyisini ister. Okuduğunuz bölümle ve geçmek istediğiniz bölümle ilgili düşüncelerinizi onlarla paylaşın. Onlara biraz zaman tanıyın. Okuduğunuz bölümle ilgili tereddütlerinizin olması utanılacak bir şey değildir. Tam tersine, istediğiniz şeyi ve yaşamak istediğiniz hayatı belirlediğiniz anlamına gelir bu.

Bölüm değişikliği stresli ve zor bir süreç olsa da doğru bölümde okumak, mutlu ve başarılı bir hayat yaşamak için elinizden geleni yapın. Eğer sizde böyle düşüncelere sahipseniz yukarıdaki 5 maddeyi uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bacak Bacak Üstüne Atmak Neden Zararlı?

10 Maddede Mutlu Olmanın Yolları