in

Coachella Festivali Tarzı Nedir?

Dünyanın en önemli sanat ve müzik etkinlikleri arasında gösterilen Coachella Festivali, her yıl binlerce katılımcıya sınırsız eğlence yaşatıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen festival, ülkemizde de müzikseverler tarafından ilgi ile takip edilmekte. Colorada Çölü’nde bulunan Coachella Vadisi’nde düzenlenen etkinlik, ilk kez 1999 yılında gerçekleşmesine rağmen kökleri 1993 yılına dayanıyor. Amerika’nın en büyük bilet satış kanalı olan TicketMaster’ın aldığı komisyondan rahatsız olan Pearl Jam, hiçbir organizasyon şirketi ile anlaşması olmayan bir mekanda konser düzenlemek ister ve etkinlik için Empire Polo Club seçilir. Kulüpte yapılan konserin başarısından sonra 1999 yılında Coachella Festivali düzenlenmeye başlar ve dünyanın en önemli müzik etkinliklerinden biri doğmuş olur. Katılımcıların çadırlarda ve çevre otellerde konakladıkları 3 gün boyunca giydikleri kıyafetler ve stiller, modaya ve tasarımcılara da ilham verir.

Coachella Festivali’nin Özellikleri

Her yıl müzik dünyasının en tanıdık simalarının sahne aldığı Coachella, performansları kadar katılımcıların stili ve sınırsız eğlencesi ile de ünlü. Festivalin düzenlendiği Empire Polo Club, aslında bir spor kulübü. Çevre kasabaların da ticari anlamda büyük gelirler elde ettiği festival süresince otellerde oda bulmak neredeyse imkansızlaşıyor. Bu nedenle festival alanında oluşturulan geçici çadır şehri, binlerce insanın konaklaması için hazırlanıyor. Birkaç farklı sahnede 24 saat kesintisiz performans izleme şansı sunan festivalde farklı tarzlardan ve türlerden müzisyenlerin yanı sıra DJ ve performans sanatçıları da yer alıyor. Tüm alt müzik kategorilerine hitap etmeye özen gösteren festival, peş peşe iki hafta 3 gün boyunca katılımcılarına sıra dışı bir deneyim yaşatıyor. Ölmeden önce yapılması gerekenler listelerinin neredeyse tümünde yer alan festival, müzikleri ve aktiviteleri kadar katılımcıların stilleri ile de dünya çapında bilinirlik elde etmiş durumda. Öyle ki Amerika’daki pek çok giyim mağazası, festivalin düzenlendiği Nisan ayında Coachella Festivali’ne özel ürünler ve kombinler hazırlamakta.

Coachella Festivali Tarzı Nedir?

Bohem tarzın ve etnik desenlerin hakim olduğu Coachella Festivali, her yıl Amerika’nın ve dünyanın en tanınan ünlülerini de bir araya getiriyor. Alessandra Ambrosio,  ve Kendall Jenner gibi isimlerin yanı sıra Rita Ora ve Emma Roberts gibi ünlüler de festivalin takipçileri arasında.

Bohem Havayı Yakalayın

Ünlülerin trend setter konumunu terk ederek stil takipçisi olduğu festival, etnik desenlerin en yoğun kullanıldığı etkinliklerden biri. Bohem tarzın ön planda olduğu festivalde sade şıklık öne çıkıyor. Jean şort ve ceketlerin, düz tişörtlerin ve diz altı botların en çok kullanılan parçalar arasında yer aldığı festivalde akşam partileri ise bambaşka stiller yansıtıyor. Çeşitli medya kuruluşları ve moda evleri tarafından düzenlenen partiler ve etkinliklerde, payetlerin yanı sıra hayvan desenleri de sıkça kullanılıyor. Çöl koşullarında olunması sebebi ile topuklu ayakkabı giymenin oldukça zor olduğu Coachella Festivali‘nde, katılımcılar sandalet ve düz tabanlı botlar kullanarak koşullara uyum sağlamaya çalışıyor. Konsept partilerin yanı sıra havuz başı ve kapalı etkinliklerinde düzenlendiği festival süresince, katılımcılar günlük tarzlarını bohem stili ile birleştirmeye çalışıyor. Özellikle havuz etkinliklerinde bikini üzerine tercih edilen fileler ve kimono stili plaj elbiseleri de bu yıl Coachella Festivali’ne damga vurdu.

Plaj Stili Öne Çıkıyor

REVOLVE ve PopSugar tarafından ortak gerçekleştirilen partide ana tema olarak çiçek belirlenmesine rağmen, katılımcıların jean şortlardan ve siyah ile beyazın uyumundan vazgeçmemiş olması da, festivalin kendi modasını yarattığının en önemli kanıtı. CFDA (Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi) tarafından da desteklenen parti, tasarımcıların Coachella tarzlarından ne derece etkilendiğini de gösteriyor. Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerde katılımcıların tercihlerini ve stillerini görme şansı yakalayan tasarımcılar, hazırladıkları kreasyonlarda bu tarzları da kapsamlı şekilde değerlendiriyor ve kullanıyor. Festivale katılmak ve dünyanın en önemli müzisyenlerini dinlerken stilinizi konuşturmak isterseniz, elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Biletlerin oldukça hızlı tükenmesi ve çevre otellerin fiyatlarındaki artıştan etkilenmemek için ön satışa sunulan biletleri satın almanız önemli. Ortalama 400 $ ile 900 $ arasında değişen bilet fiyatlarına, konaklama ve ulaşım masraflarının yanı sıra yeme-içme giderleri de eklendiğinde toplam hesap binlerce ABD Dolarını bulabiliyor.

Yorum

Leave a Reply
  1. Güzel bir bilgi oldu benim için. İlk defa böyle bir festivalden haberdar oldum. Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Seyahat Tutkunlarına Özel Ankara İstanbul En Uygun Ulaşım Ücretleri

Seyahat Rehberi: Interrail ile Yolculuk