in ,

Dünyanın Bilinen En Eski Faili Meçhul Cinayeti: Ötzi

Dünyada bilinen en eski cinayetin bundan 5300 yıl önce yaşandığını biliyor muydunuz?

Peki bizler bu cinayeti ne sayesinde mi biliyoruz? 1991 yılında bedeni İtalya’nın kuzeyinde bulunan Ötztal Alpleri’nin tepelerinde bulunan Otzi sayesinde.

Ötzi, bundan 5300 yıl önce sırtından okla vuruldu. Okun atardamarına gelmesi nedeniyle, sadece birkaç dakika içerisinde kan kaybından hayatını kaybeden Ötzi’nin bedeni buzulların altında donarak bugüne kadar kendini korumayı başardı. Dünyanın bilinen en eski ve en iyi korunan mumyalarından biri olarak tarihe geçen Otzi, aynı zamanda büyük bir cinayet gizemini de gündeme taşıdı.

Alpler’de yolunu kaybeden iki turist tarafından buzulların içinde donan bedeni bulunan Ötzi’nin ilk bulunduğunda, yani 1991 yılında bir cinayete kurban gittiği bilinmiyordu. Bilim insanları 10 yıl sonra,2001 yılında Ötzi’nin omzuna saplanmış olan taş ok başını bulduklarında ortada bir cinayet olduğunu anladı.

Peki Ötzi’yi Kim, Neden Öldürdü?

Size şaka gibi gelebilir ancak bu cinayetle ilgili gerçekten bir soruşturma açıldı. Ötzi’nin bedeninin sergilendiği Güney Tirol Arkeoloji Müzesi’nin Direktörü Angelika Fleckinger, Münich Polis Departmanı’ndan Dedektif Alexander Horn’u soruşturma için çağırdı.

“Daha önce baktığım faili meçhul davalar 20, bilemediniz 30 yıllıktı. Bu defa 5300 yıllık bir dosyaya bakmam isteniyordu.”

Dedektif Horn, ilk başta cesedin kötü durumda olduğunu düşündü. Ancak o günlerde çalıştığı ölü bedenlerden çok daha iyi durumdaydı.Çünkü Ötzi binlerce yıl boyunca buz kalıbı içerisinde kalmıştı, bu da bedeninin hiç zarar görmeden sağlam kalmasını sağlamıştı.

İnceleme Derinleştirildi

Ötzi’nin kıyafetlerini, ne yiyip, ne içtiğini oldukça dikkatlice inceleyen bilim insanları, dedektif Horn’u Ötzi’nin bedenini buldukları yere de götürdü. Olay yerini de ziyaret eden Horn, ceset üzerinde 25 yıldır devam eden araştırmayı daha da detaylandırarak, Ötzi’nin bedeninde bulunan yaraları ve mide içeriğini inceledi.

Araştırma sonuçları Horn’un teorisini destekliyordu:

“Bu, fazlasıyla bir cinayete benziyordu. Ötzi büyük ihtimalle yaklaşık 30 metre mesafeden vuruldu, yani yakın temas cinayeti değildi.”

Katilini Görmemiş Olabilir

Horn, Ötzi’nin vurulmadan önce buzulların üstünde habersizce dinleniyor olduğunu ve kendisine ok aran kişiyi farketmediği tahmin ediyor.

“Ağır bir öğün yemek yiyordu; kaçtığı bir şey veya acelesi yok gibiydi”

Ötzi’nin elinde olan bir bıçak yarası ise, Horn’u Ötzi’nin bir kavgaya karışmış olabileceği ihtimalini düşünmeye itti. Ötzi’nin yarası aktif savunma yarasına benziyordu. Örneğin biri sizi bıçaklamaya çalıştığında bıçağı tutarak itmeye çalıştığınızda aldığınız yara gibi. Ötzi’nin vücudunda başka yara bulunmaması onun bu kavgadan sağ çıktığını da ortaya koyuyor.

Kavga ölümle sonuçlanmasa da, Ötzi’nin bir okla öldürülmesi kavganın buzullarda devam ettiğinin göstergesi gibi duruyor.

Hırsızlık İhtimali Zayıf

Ötzi’nin bakır baltasının veya üzerindeki diğer değerli (o dönem için değerli) eşyanın çalınmamış olması, hırsızlık için cinayet teorilerini ortadan kaldırıyor.

Peki Neden?

Dedektif Horn bu cinayetin kişisel nedenlerle işlenmiş bir cinayet olduğunu düşünüyor.

“Konu nefret, kıskançlık ya da intikamsa, bunu size biz söyleyemeyiz”.

Arkeoloji Müzesi’nden Angelika Fleckinger, Ötzi’nin ölümüne ilişkin sır perdesinin aralanmasında gelinen noktadan memnun olsa da dedektif Horn cinayetin kesin nedenini bulamamaktan pek memnun değil.

“Cinayeti çözememiş olduğumuz gerçeğinden hoşnut değilim. Katilin yanına kâr kaldı. Bu da soruşturma yürütürken hoşuma giden bir şey değil”

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tek Başına Brezilya’da Koca Bir Orman Yarattı!

Nörobilime Göre 5 Maddede Mutlu Olmanın Yolları