in ,

Dünyanın Dört Bir Yanından 15 Fantastik Ev 🏡

Gözlerden ırak yerlerde yaşamayı seven pek çok insan bulunuyor. Ancak günümüzde bunu başarmak için epey uğraşmak gerekiyor. Özellikle dünya nüfusunun büyük bir kısmı kentlerde, sıkışık binalarda, penceresi olmayan dairelerde yaşadığı için gözlerden uzak bir yerde yaşama fikri de gün geçtikçe cazip hale geliyor.

Ancak bazı insanlar öyle yerlerde yaşıyorlar ki son saniyeye kadar orada bir ev olup olmadığını anlayamıyorsunuz.

Şimdi gelin dünyanın farklı yerlerinden fantastik evlere bakalım.

1.  Utah, ABD

1986 yılında inşa edilen bu ev, yıllarca sessiz sakin bir yerde hayali kurmuş bir çiftin evi. Tam “kışın sıcak, yazın serin” olan bir ev.

2. Coquimbo, Şili

Yukarıdaki fotoğrafta hiçbir anormallik yok, değil mi? Bir de şimdi bakın:

3. British Columbia, Kanada

Bu ev yosunlar tarafından tamamen gizlenmesine özen gösterilerek inşa edilmiş.

4. Vals, İsviçre

İsviçre kanunlarına göre bazı bölgelerde yüksek katlı bina inşa etmek yasak. Manzarayı zedeleyeceği düşüncesiyle yürürlükte tutulan bu kanun, İsviçreli mimarların yaratıcılığını kışkırtmış olsa gerek. Darısı bizim belediyelere, bizim mimarlara…

5. Teksas, ABD

İlk bakışta sığınak gibi görünen bu eve biraz yaklaşınca “Vay anam vay, neler dönmüş burada.” diyorsunuz. Ev hakkında daha fazla bilgi buradan alınabilir.

6. Hordaland, Norveç

Bu evi tasarlarken mimarların tek fikri, yapının araziye cuk oturması olmuş galiba. Gerçekten de cuk oturmuş! Daha fazla bilgi ve fotoğraf için tıklayın.

7. Hunan, Çin

Listemizdeki evlere göre daha aşikar bir yerde olan bu evler, 4 milyonluk bir şehirde konut sıkıntısı çekildiğinde neler olabileceğinin göstergesi.

8. Kaliforniya, ABD

Kaliforniya’nın çöllerinde yer alan bu evin bir yaprağı andırması amaçlanmış. Yaprağa benziyor mu benzemiyor mu tartışılır. Ancak beton, çelik, bakır ve cam malzemelerden inşa edilen bu ev özellikle geceleri şahane görünüyor. Ev içinde sanal tur yapmak için tıklayın.

9. Tinos, Yunanistan

Bize göre bu listenin bir numarası olan bu ev komşuda yer alıyor. Dışarıdan bakınca kare şeklinde olan havuzun altında neler var neler…

10. Lapland, İsveç

Otel olarak işletilen bu yapı, ayna kaplı olduğu için dışarıdan bakınca bir tuhaflık olduğunu seziyorsunuz, ancak gerçek durumu anlamak biraz uzun sürüyor. Öyle baş döndürücü ki… Mirrorcube Hotel’den rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

11. Teksas, ABD

Alelade bir depoyu andıran bu yapı, aslında hiç de sanıldığı kadar paspal değil. İçinde iki kat bulunan, kaliteli ahşaplarla kaplanmış, deri koltuklarla bezenmiş epey şatafatlı bir ev aslında burası.

12. Northumberland, İngiltere

Jim Perry ve Susie Seui, evlerini “duvardaki delik” olarak adlandırıyorlar. Zira eve gerçekten de duvardaki bir delikten giriliyor.

Northumderland kentinin duvarları 14. yüzyıla dayanıyor. Bu duvarların bir kısmına bugün restoranlar, işyerleri açılmış durumda. Bu çift de 600 küsür yıllık bir yapıda yaşamanın tadını çıkarıyor. Ekleyelim, çift bu evi Haziran 2016’da 65.000 sterline satılığa çıkarmış.

13. Bolton, İngiltere

Kuzey İngiltere’de yer alan bu çevreci ilginç konut 2007 yılında İngiliz futbolcu Gary Neville tarafından 8 milyon sterline satın alınmış.

14. Portland, ABD

Bruce Campbell Boeing 727’de yaşıyor. Campbell 1960’ların sonunda emekliye ayrılan ve Yunan Havayollarına ait olan bu uçağı satın alıp Oregon eyaletinin enfes ormanlarında kendine bambaşka bir dünya yaratmış. Uçak-ev hakkında Great Big Story adlı harika Youtube kanalı tarafından yapılan mini belgeseli izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

15. Kapadokya, Türkiye

Ve ülkemizin en muhteşem bölgelerinden biri olan Kapadokya’da da ilginç evler, oteller, restoranlar bulunuyor. Kadim zamanlarda insanlar tarafından taşlara oyularak yapılan evler, günümüzde de yine konut ve otel olarak kullanılıyor.

terra cave

Eğer gerçekten rüya gibi birkaç gün geçirmek istiyorsanız Kapadokya’ya gitmeniz gerekiyor. Kapadokya bölgesi hakkında A’dan Z’ye bilgi almak istiyorsanız sizler için hazırladığımız Kapadokya Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okumalısınız!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Uzman Emoji Testleri Başlıyor: Hangi Emoji Senin Emojin? 😊

Emoji Test: Sık Kullandığın Kelimelerin Gerçek Anlamlarını Biliyor Musun? 📚