in , ,

Alkollü İçeceklerden Hoşlananlar İçin Değişik İçki Önerileri

Alkollü içecekler kimi zaman  keyifler yerindeyse, kimi zamansa tam tersi moraller düşükse tercih edilen ve fazla tüketildiğinde insanı  alıp uzaklara götürebilen bir karaktere sahiptir. Genelde Türk halkının bilindik belli başlı içkileri vardır örneğin; rakı, bira, şarap. Fakat bilindiği gibi içki kültürü de ülkeden ülkeye değişmektedir. Dolayısıyla dünyada birçok farklı içki türü bulunmaktadır. Bunların bazılarını damak zevkimize hitap etmediği için tercih etmezken, bazılarını hayatımızda hiç duymadık. İçki sevenler, hatta değişik kültür ve tatlara açık olanlar, var mısınız farkı içki türlerini tanımaya? İşte sizler için seçtiğimiz değişik içkiler.

Mescal

Bu içkiye “Meksika tekilası” da denilebilir aslında. Çünkü bu içki Meksika’da yetişen agave kaktüsünden üretiliyor. Ayrıca bu kaktüste yaşayan tırtılı da bu içkinin içerisinde bulabilirsiniz. İşin ilginç yanı orada zaten.  İçkinin damıtılma şekline göre alkol derecesi değişse de içki, genel olarak yüksek alkol içermektedir. Hatta bu yüzden bazı ülkelerde tüketimi yasaklanmıştır. Meksika’nın Oaxaca eyaletinde yetişen agave kaktüsünün tırtılını içkiyi sevenler halüsinasyon etkisi yarattığı için özellikle tercih ediyorlar. Kulağa ilginç geliyor değil mi ? İçki içme amacınız kafanızın güzel olması ise ya da bu güzelliği ileriye götürmek ve bir çılgınlık yapmak istiyorsanız içkiyi deneyebilirsiniz.

içmeyi sevenler için değişik içki önerileriİrlanda Viskisi

Bu içkinin burada yer almasının sebebi yapım aşamasının, içindeki hammaddenin, tadının ve içiminin bilindik viskilerden farklı olması. İrlanda viskisi genel bilindik adıyla “Irish Whiskey” 3 kere damıtılarak elde ediliyor. Bunun yanısıra içinde arpadan ziyade yulaf da bulunuyor.  İçkiyi özel kılan ise tabii ki zengin aroması ve diğer viskilere göre yumuşak içimli olması. İşte bu nedenden dolayı Irish Whiskey buz ve su katılmadan sek olarak içiliyor. Ne dersiniz, denemeye değer mi?

içmeyi sevenler için değişik içki önerileri

Mavi Şarap

Mavi renge aşık olanlar, hadi yine iyisiniz, sizin için özel şarap üretildi.  Mavi şarap bir İspanyol şirketi (Gik Wine) tarafından beyaz-kırmızı şarap klasiğini yıkma maksatlı bir devrim olarak üretilmiş. Bu şarap kırmızı ve beyaz üzümlerin farklı türlerinin karışımı ve özel pigmentler ile gıda boyasının da yardımıyla üretiliyor. Şarap şirketinin söylediğine göre bekledikleri kadar ilgi görmemiş ancak gerçek şarap tutkunlarından bu devrim niteliğinde üretilen yeni şaraba sıcak bakma gibi bir şey beklemek ne kadar doğru olabilir değil mi? Deneyenlerden bir kısmı şarabın tadına hayran kalmış ve tekrar içmek için geleceklerini belirtirken bir kısım ise olumsuz eleştirilerini belirtmiş. Buna rağmen üretici şirket şarabın kısa süre içinde diğer şaraplar gibi raflarda yerini alacağını bildirmiş. Umarız öyle olur da mavi tutkunları bu şarabı tatmaktan mahrum kalmaz.

içmeyi sevenler için değişik içki önerileri

Anis

Şimdi de rakı tutkunlarını buraya alalım, efendim. Anis İspanyol rakısıdır. Ancak Türk rakısına göre daha yumuşak içimli ve anason kokusunu yoğun olarak hissettirmiyor. Bu içkinin şekerli ve sade olanı mevcut , yine aynı şekilde bildiğiniz rakı gibi su katılarak içiliyor.

içmeyi sevenler için değişik içki önerileri

 Yeşil Şarap

“Vinho verde” olarak bilinen ve olgunlaşmamış üzümden üretilen yeşil şarap bir Portekiz şarabıdır.  Diğer şaraplardan farkı ise asitli olması , o yüzden bu şarabın da çok seveni olduğu gibi kendi damak tarzına yakıştırmayanlar da yok değil.

içmeyi sevenler için değişik içki önerileri

Michelada

Michelada nam-ı diğer “meksika birası”. Biraz acılı, tuzlu ve limonlu bira. Gerçekten lezzetli eğer normal bira seviyorsanız bunu da bir deneyin. Üstelik son yıllarda müptelası olanlar artık bu birayı evde kendileri yapıyor. Böylesi hem eğlenceli hem de lezzetli.  Bu  kadar değişik içkiden sonra çıkamayacak durumda olanlar için evde kolayca yapılacak bir içkidir Michelada. Eğer siz de denemek isterseniz işte tarifi:

Malzemeler:

  • 1 şişe 33’lük bira (Satın alırkan Meksika birası olarak seçebilirsiniz)
  • 1 shot bardağı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı acı sos (olmazsa olmaz !)
  • Bardağın ağzını kaplamak için azıcık limon ve tuz
  • Buz (isteğe bağlı)  (Ayrıca istenirse domates suyu ve 1 tutam karabiber de eklenebilir )

Yapılışı :

Öncelikle büyük bir bira bardağının ağzını, limon dilimi gezdirip tuzla kaplayın. Daha sonra bardağa dilediğiniz kadar buz katın. Sonra acı sos, limon suyu ve birayı bardağa boşaltıp karıştırın. Afiyet olsun. ☺️

içmeyi sevenler için değişik içki önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyada Çapında Gerçekleşen En Eğlenceli ve Tuhaf Yarışmalar

Geri Dönüşüme Katkı Sağlayarak Yapabileceğiniz 15 Değişik Süs Eşyası