in ,

Yeni Başlayanlar İçin Instagram: Takipçi Arttırmak İçin 32 Tavsiye

Instagram, her ne kadar günümüzdeki en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi olsa da, her gün yeni katılan birilerini bulmak mümkün.

Kullanıcıların çoğu ise tek bir amaca sahip: Instagram’da büyümek. Tabii ki büyümekten kastımız gerek paylaşım başına alınan beğeni, gerek ise takipçi sayısıyla olacak olsa gerek bunlar için paralı hizmet veren sayfalardan, kullanılması kafa karıştıran bot tarzı uygulamalara, piyasada gerekli gereksiz bir çok hizmet mevcut.

Ama “yok abi bende para ne gezer” ya da “bunlarla kim uğraşır” diyenler için size bir liste hazırladık. Bu sayede Instagram üzerinden bir iş başlatmak isteyen kullanıcılardan, yılların fenomen olma arzusuyla yanıp tutuşan kullanıcılara, her telden çalan sizlere yardımcı olmak için tamı tamına 32 madde aşağıda göz gezdirmenizi bekliyor.

instagram takipçi arttırmanın yolları

Unutmayın ki, bu da dijital pazarlama adına küçük bir uğraş olup, aşağıda madde madde yazdıklarımızı kendi işletmeniz için de kullanarak büyüme hızınızı arttırmanız mümkün.

Ancak başlamadan önce son kez hatırlatmak gerekirse, demin de yazdığımız gibi pazarlamayı doğru yapmak, büyümeniz için en gerekli şey, bu yüzden de takipçilerinizin paylaşımlarınıza aktif olarak katılmaları gerekiyor. Unutmayın ne kadar etkileşim, o kadar hızlı büyüme.

Artık lafı daha fazla uzatmadan başlayalım:

instagram-takipci2

1. “Takibe Takip”

Bu şekilde görmeye alışık olduğumuz hashtagleri sürekli olarak kullanarak dünyanın her köşesinden insanların paylaşımlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Kalanlarını “Keşfet” sayfanızda da kendiniz görebileceğiniz hashtagler için belli örnekler ise: #FF(Follow Friday), #instafollow, #l4l(like for like, ya da bunun yazılı şekilde kullanılan hasthtagler), #tagsforlikes, #followback.

2. Takipçi Fotoğraflarına İlgi Gösterin

Takipçi listenizdeki insanların fotoğraflarına birer beğeni bırakın. Bunun için saatleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Şuradaki yazıda bulabileceğiniz zaman ayarlarıyla kullanıcıların daha çok hangi saatlerde aktif olduğuna bakarak, bunlara uygun zamanda bıraktığınız beğeniler aynı şekilde size geri dönecektir 🙂 .

3. Yarışmalar/Çekilişler Düzenleyin

İlgi çekmenin en büyük yollarından biri yarışmalar veya çekilişler düzenlemek. Bir fotoğrafınızın altına bu nitelikte bir içerik koyun ve katılmak için sadece fotoğrafa bir beğeni bırakmaları gerektiğini söyleyin. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

4. Hesabınızı Kişisel Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın

Kendi hesaplarınızda mevcut işinizi yayın, bu tarz paylaşımlar için ise genelde işinizin sahne arkası fotoğrafları, ya da üçüncü maddede bahsettiğimiz yarışmalar vb. kullanarak yapabilirsiniz.

5. Her Kullanıcı Yeni Bir Takipçi Potansiyeli Olabilir

Diğer insanların fotoğraflarına yorumlar veya beğeniler bırakın. Gerisi insanların merakına kalmış.

6. En Popüler Hashtagleri Takip Edin

En çok kullanılan hashtaglerin istatistiğini tutmak, işinize sandığınızdan daha fazla yarayacaktır. Bunu “Keşfet” kısmında arama yaparken # işaretini koyarak görebilir. Türkçe kelimeler ile bu araştırma sonuçlarını daraltabilirsiniz.

7. Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

İkinci maddenin sonunda bahsettiğimiz gibi, takipçilerinizin fotoğraflarını zamanlı beğenmek kadar önemli olan zamanlı paylaşım yapmak, yaptığınız paylaşımın en çok kişi tarafından görülmesini sağlayacaktır.

8. Sizinle Aynı Hashtagleri Kullanıcıların Profillerine Girin

“Takibe Takip” tarzı hashtagler kullanan profillerde göz gezdirin ve takip edin, birçoğu size geri dönüş yapacaktır.

9. Sayıdan Çok Kaliteye Önem Verin

Hesabınızda en güzel çekilmiş, en çok göze hitap edecek fotoğrafları koymaya özen gösterin, paylaşacağınız ürünü doğru bir arka plana yerleştirmek, ya da hizmetinizi en iyi tanımlayacak fotoğrafları kullanmak, her zaman günde yığınla fotoğraf paylaşmaya kıyasla daha avantajlı olacaktır.

instagram-takipci

10. Uygun Filtreler Kullanın

Pazarlamacıların kullandığı filtreleri araştırın. Kendinize ve profilinize uygun bir kalıp oluşturmanın ilk adımlarından biri olan filtre kullanımlarına önem verin.

11. Biyografinizi Doğru Oluşturun

Profilinizdeki biyografi kısmını doldururken doğru anahtar kelimeleri ve hashtagleri kullanın. Doluluğuna dikkat edin. Unutmayın ki spam paylaşım gibi gözüken bir profili takip etmek isteyen insan sayısı daha az olacaktır.

12. Açıklamalarda Soru Sorun

Yaptığınız paylaşımlardaki açıklama kısmına mümkün olduğu kadar alakalı sorular sorun. Bu tarz sorular takipçilerinizin paylaşımlarınız ile sürekli etkileşim halinde olmasını sağlayarak büyümenizi hızlandıracaktır.

13. Pazar Günlerini Es Geçmeyin

Pazar günleri Instagram üzerinde en az paylaşım gören gün olarak yerini her zaman korur. Pazarları paylaşım yaparak biraz daha fazla ilgi kazanabilirsiniz.

14. Tutarlı Olun

Paylaşımlarınızı ne için ve kimin için paylaştığınızı unutmayın. Instagram’ı bu amaçlar için nasıl kullanacağınızı önceden planlayarak hareket edin. Bunu yaparak daha düzgün bir büyüme oranını yakalamanız daha mümkün.

15. Takipçi Kitlenizle Etkileşimi Koparmayın

“Bu konu hakkında düşündüklerinizi yorumlarda yazın” gibi paylaşımlarda bulunmak.

16. Paylaşım Sıklığınızda Değişiklikler Yapın

Kalite her zaman ağır basıyor olsa da, paylaşım yaparken belli bir kalıbı oturttuktan sonra paylaşım sıklığını arttırmaktan korkmayın. Her ne kadar yapılan paylaşım sıklığı etkileşimde düşüşlere sebep oluyor gibi genel bir inanış olsa da araştırmalar bunun aksini gösteriyor. 2014’te Union Metrics‘in yapmış olduğu araştırmaya göre, paylaşım sıklığı ve etkileşim miktarı arasında negatif bir ilişki bulunmamakta.

17. Önerilen Kullanıcıları Takip Edin

Ayarlarınızdan “Önerilen Kullanıcılar” özelliğini açarak bu kitleye ulaşımınız mümkün.

18. En Çok Etkileşimi Alan Paylaşımlarınızı Temel Alın

Piyasada sunulan hizmetleri kullanarak, hangi paylaşımınızın en çok ilgiyi gördüğünü bulun ve bu paylaşım tarzını temel alarak ilerleyin.

19. Yer Etiketi Kullanın

Paylaşımlarınızda bulunduğunuz bölgeyi etiketlemek, özellikle yerel çalışıyorsanız tam anlamıyla bulunmaz fırsatlardan. Aynı bölgede paylaşım yapanlar sizin tanıtımınızı görerek yayılmanızda hızlanma sağlayacaktır.

20. Arayı Fazla Açmayın

Paylaşım yaparken sabit saatlerde bunu yapmak (her gün saat 15:00 gibi) sayfanızın büyümesini hızlandıracaktır.

21. İletişimi Yaparken İçten Olun

Sadece takipçi listenizi açıp her takipçinin ilk resmine beğeni bırakıp geçmektense bunları seçerek yapmak, altına yorumu reklamdan ziyade düzgün bir şekilde yapmak bulabileceğiniz her türlü tavsiye ve istatistiği geride bırakacaktır. Bunların içine sabit aralıklarla takip edeceğiniz profilleri bulmak gelen yorumlara cevap vermek de dahil.

22. Mention İsteyin

Ürünlerinizi kullanan Instagram’da büyük takipçi kitlesine sahip kullanıcılardan mention içerikli bir paylaşım yapmalarını isteyin. Devamında zaten bu kullanıcıların takipçileri de sayfanızda göz gezdirecektir.

Just purchased my first 14 day #fittea

A post shared by SELENA TAYLOR (@selena.taylor27) on

23. Mavi rengini kullanın

Belli araştırmalara göre mavi renk yoğunluğunda olan resimler diğerlerine kıyasla %24 daha fazla beğeni alıyor.

24. “Yorum” Sözcüğününü Kullanın

Bilinçaltı mesaj vererek, paylaşımınıza gelecek olan yorum sayısını küçük bir kelime ile arttırın.

25. Yüzleri Kullanın

Sadece bir eşyanın fotoğrafını paylaşmaktansa, bunu kullanan/tutan insanlarla fotoğrafları paylaşın, sonuçları kendiniz de görebilirsiniz.

26. İnsanları Gerekli Yerlerde Etiketleyin

Doğru insanları doğru fotoğraflarda etiketlemek bu insanların ana sayfalarında görünmesini, kısaca paylaşılma ihtimalini arttırır.

27. Aydınlatmak Güzeldir

Ne kadar aydınlık, o kadar iyi. Kullandığınız fotoğrafların gerek arka planları, gerek renk kullanımları konusunda aydınlık olduğundan emin olun.

28. Kendi Hashtag’inizi Yaratın

Pazarlamayı planladığınız içerik için özel bir hashtag yaratın ve bunu sürekli olarak kullanın. Bunu yaparak hem içeriklerinizi tek bir yerde toplayıp hem de görünürlüğünüzü arttırarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

29. Sahne Arkasını Paylaşın

İşinizin arka planını paylaşarak markanızın kişiliğini ortaya koymanızı sağlar. Tabii ki logonuzun arkasındaki insanları göstermek de 🙂

30. Hesabınızı Popüler Bir Takipçinize Bırakın

Eğer popüler bir Instagram takipçiniz varsa bunu ara sıra onlara bırakmak en iyisi olabilir. Örnek olarak büyük elektronik müzik prodüksyon şirketi olan Spinnin’ Records olabilir.

To celebrate their latest release with @streexofficial ft. @mickyblue, @vinaiofficial is taking over today! Stay tuned!

A post shared by Spinnin' Records (@spinninrecords) on

 31. Takipçilerinizin Yaratmış Olduğu Görselleri Kullanın

Özellikle eğer ürününüz burada kullanılmışsa paylaşım için tam olarak biçilmiş kaftan. Bunlar büyümenizi hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda iyi bir izlenim oluşturmanızı sağlayacaktır.

32. Planlı Hareket Edin

Daha önceki maddelerde de belirttik. Ancak bunun önemi için bir kez daha vurgu yapmamız önemli. Kendinizi takip edin ve planınızı yola başlamadan hazırlayın. Her ne kadar bu kalan maddeleri takip etmek her zaman işinize yarar olsa da bu olmadan diğer kalan 31 maddenin tam çalışmayacağının garantisini verebiliriz.

 

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Snapchat Yeni Ürünü Spectacles’ı Gezici Otomat Snapbot’la Satışa Çıkardı

uyurgezerlerin başına gelen tuhaf olaylar

Uyurgezerlik Nedir? Uyurgezerlerin Başına Gelen 10 Tuhaf Olay