in ,

Japonya 2020 Olimpiyatları Sırasında Emojilerin Kafa Karıştırmasından Endişeli

Japonya 2020 yaz olimpiyatlarını Tokyo’da yapmaya hak kazandı. Olimpiyatların hazırlıkları ve planlaması tam gaz ilerlerken Japon hükümeti hiç beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kaldı. Emojilerin dünya genelinde yaygın olarak kullanılması ve emoji anlamlarının tüm dünyada genel bir ortak kabulünün oluşması Japon hükümeti için bir sorun. Emojilere benzeyen 90’a yakın sembolü kendi harita ve şehir rehberlerinde yıllardır kullanan Japonlar bu sembollerle emojilerin karıştırılmasından endişeli. Eğer sembollerin orijinal anlamlarıyla emoji anlamları gelecek turistler tarafından karıştırılırsa ortaya bir çok sorun çıkabileceği öngörülüyor.

Emojiler Nasıl Kafa Karıştırıyor?

Japonya 2020 Olimpiyatları Sırasında Emojilerin Kafa Karıştırmasından Endişeli  

Sorunu bir örnekle açıklamak gerekirse, Japonlar yıllardır ülkenin farklı yerlerinde bulunan kaplıcaları ve sıcak su termal tesislerini belirmek için “onsen” (♨️) sembolleri kullanırlar fakat bu sembol emojileri kullanmaya alışkın turistler için sıcak yemek yenebilecek bir restoranı çağrıştıracaktır. Yani Japon hükümeti sıcak yemek yemek için restoran arayan bir turistin bu semboller yüzünden kendisini kaplıcada bulmasını istemiyor. Onsen ve benzeri 90 kadar sembol üzerinde çalışan uzmanlar sorunun çözümü için beyin fırtınası yapıyorlar.

Konunun Uzmanları Ne Düşünüyor?

Japonya 2020 Olimpiyatları Sırasında Emojilerin Kafa Karıştırmasından Endişeli  

Emojipedia konuyla ilgili yaptığı açıklamada Japonların karışıklığın önüne geçmek için onsen sembolünü değiştirmeyi planladığını açıkladı. Japonların böyle bir güncelleme yoluna gitmesi bekleniyor ama istenilen güncelleme yapılmazsa ortaya çıkan tartışmanın büyümesi kaçınılmaz olacaktır. Tartışmanın temelindeki sorun Japonların sembollerini güncelleyip güncellemeyecekleri. Eğer Japonlar bahsi geçen 90 sembolü güncellemeyi reddederlerse teknoloji şirketlerine büyük iş düşecek. Şirketler önümüzdeki üç yıl içerisinde emojilerle ilgili güçlü anlam çalışmaları yapıp bu kafa karışıklığının önüne geçmek zorunda kalabilirler.

Japonların beklenen güncellemeleri yapması durumda ise yine teknoloji şirketlerine büyük iş düşecek. Yapılan güncellemeye paralel olarak onsen sembolü başta olmak üzere yenilenen 90 sembol emoji diline teknoloji şirketleri tarafından yerleştirilmek durumunda kalacak yoksa bu sorun ilerleyen bir tarihte kendini tekrarlama potansiyeline sahip.

Sorunu daha karışık hale getiren bir başka taraf ise emojilerin standart kodlarını belirleyen Unicode Consortium. Kurum Japonların yapılmasını planladığı güncellemeyi standart kod listesine dahil etmemek konusunda ısrarcı görünüyor. Japonlara has olan bu sembollerin emoji olarak güncellenmesi kurum için kayda değer bir çaba olarak görülmüyor çünkü kurum bu sembollerin yalnızca Japonlar arasında popüler olduğunu düşünüyor ve dünyanın böyle bir güncellemeye ihtiyacı olmadığı yönünde fikir beyan ediyor.

Aslına bakılırsa durum emoji diliyle bu dilin ortaya çıkmasına neden olan Japonca arasındaki gerilimin dünyaya yansıyan ilk somut örneği. Japonlar kaplıcalarını belirtmek için ♨️ sembolünü kullanıyorlar ancak bu sembol emoji kullanıcılarına kaplıcadan ziyade sıcak yemek bulabilecekleri bir restoranı çağrıştırıyor. Şimdi burada küresel bir dil olma yolunda ilerleyen emojiler ve geleneksel anlam ve sembollerini korumaya çalışan Japonya’nın somut çelişkisini izliyoruz. Eğer Japon hükümeti turistlerden yana tavır alıp kafa karışıklığının önüne geçmeyi seçerse emojilerden yana tavır almak durumunda kalacaktır. Eğer bu durum böyle ilerlemez de Japonlar geleneksel kullanımlarında ısrar ederlerse ne olacak? Böyle bir durumda 2020 yılında kaplıca önünce sıcak yemek sırası bekleyen turistler görmek organizatörler için içinden çıkılması zor bir problem olarak ortaya çıkacaktır.

Üç yıl içinde Japon hükümetinin konuyla ilgili ne karar alacağını merakla bekliyor olacağız ama konuyla ilgili bilinen en net durum Japonlar emojilerle ilgili endişelenmeye başladılar bile. Emojilerin 2020 olimpiyatları sırasında kafa karıştırıp karıştırmayacağı henüz bilinmese de böyle küresel bir organizasyonun planlama sürecinde emojilerin önemli bir konu olarak ele alınması yarattığı küresel etkinin somut bir sonucu olarak kabul edilebilir.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

iPhone 8’in Özellikleriyle İlgili İlk Tahminler Geldi

Sahte Bir İnstagram Hesabıyla Verilen İnanılmaz Mesaj!