in ,

Bir Maymuna Yapılan Kafa Nakli Bilim Dünyasını Karıştırdı

Uzuv nakli, organ nakli ve hatta yüz nakli…

Peki ya kafa nakli?  İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero’nun bir maymun üzerinde kafa naklini başarıyla gerçekleştirdiğini ve insanlar üzerinde kafa nakli yapmaya hazır olduğunu iddia etmesi bilim dünyasını hareketlendirdi.

Geçtiğimiz Kasım ayında New Scientist dergisine açıklama yapan Canavero işlemi maymunlar ve insan kadavraları üzerinde denediğini belirtti.

Kafa Nakli Yapmak Mümkün Mü?

İtalyan beyin cerrahına göre bu mümkün. Yaptığı deneylerin bir insan kafasını başka bir bedene nakletmenin mümkün olduğunu kanıtladığını belirten cerrah, bu sayede felçli hastaları tedavi edebileceklerini belirtiyor.

“İlerlemek için elimizde pek çok veri var. İnsanlar artık bunun imkansız olduğunu düşünmeyi bırakmalılar. Bu kesinlikle mümkün ve bunun için çalışıyoruz.”

Maymunda Başarıya Ulaşıldı

Canavero’nun ekibi kafa nakli yapılmış bir maymunun video görüntülerini ve resimlerini yayınladı. Görüntülerde ayrıca omurilik sinirleri hasar görmüş, sonra da bu sinirleri birbiriyle kaynamış farelerin bacaklarını hareket ettirebildiği görülüyor.

Nakil Çin’de Gerçekleştirildi

Dr. Canavero maymun kafa naklinin Çin’de Harbin Tıp Üniversitesi’nde gerçekleştirildiğini belirtiliyor.

Maymunun operasyondan “herhangi nörolojik bir yara olmaksızın” canlı olarak çıktığını söyleyen Canavero, hayvanın etik nedenlerden ötürü 20 saat sonra öldürüldüğünü belirtti.

Bu İlk Değil

Robert J. White aynı işlemi 1970 yılında bir maymunda denemişti. Maymun başta operasyona iyi yanıt verdi ancak dokuz gün sonra beden kafayı reddettiği için öldü.

Omurilik Kritik Nokta

Bilim insanlarının ifadelerine göre, bağışlanmış bir bedene kafa nakli yapılırken en kilit nokta omuriliği kaynaştırabilmek.

Mali Destek Zuckerberg’den

İlk kafa naklinin kime yapılacağı ise şimdiden belli. Rus hasta Valery Spriridonov’un mali kaynak bulunduğu takdirde ilk kafa nakli hastası olması bekleniyor.

Canavero cerrahlardan ve bilim insanlarından oluşan büyük bir ekip için yüklü bir miktar paraya ihtiyaç duyduğunu ve bunun için Mark Zuckerberg’e başvuracağını söyledi.

Bu Bir Hayal Mi?

Kafa naklinin video görüntüleri ve fotoğrafları olmasına karşın bulguların diğer bilim insanları tarafından incelenmesine izin verilmemesi operasyonun gerçekliğiyle ilgili şüphe uyandırıyor.

Bazı bilim insanları iddiaları “Halkla ilişkiler faaliyeti” olarak görüyor.

Kasım ayında bu yana herhangi bir açıklama yapmayan doktorun çalışmalarını hangi noktaya taşıdığı henüz bilinmiyor.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Emoji Perdede Bu Hafta: Interstellar Hakkında Bilinmeyenler

2018 Yılının En İyi Yemek Fotoğrafları Ödüllerine Kavuştu