in ,

Emoji Perdede Bu Hafta: Interstellar Hakkında Bilinmeyenler

Bize teorik fiziği öğretip kara delikler hakkındaki bilgilerimizi katlayan ve “En İyi Görsel Efekt Dalı’nda” Oscar kazanan Christopher Nolan’ın şaheseri Interstellar’ı sizin için araştırdık.

Kanunlara Uyunuz!

Prodüksiyon öncesi kısımda, filmin danışmanlığını üstlenen Dr. Kip Thorne iki prensibin benimsenmesini istedi; filmdeki hiçbir öge mevcut fizik kanunlarını ihlal etmeyecek ve fantastik varsayımlar yaratıcı bir senaristin zihninin değil bilimin ürünü olacak. Yönetmen Christopher Nolan filmi çekme amacından uzaklaşmadıkları sürece bu şartları kabul etti. Ancak bu anlaşma çekim sürecindeki kapışmaları engellemedi; Thorne, Nolan’ı ışıktan hızlı yolculuk yapmanın mümkün olmadığına ikna etmek için iki hafta harcadı.

Filmin Kod Adı: Flora’nın Çiçeği

Filmin çekimleri sırasında kullanılan sahte isim Flora’nın Çiçeği’ydi. Flora, Christopher Nolan’ın kızının ismi.

165 Milyon Dolara Mal Oldu

Film 169 dakika ve 165 milyon dolara mal oldu. Bu da filmin her dakikası için harcanan parayı 976,331 dolar yapıyor.

Filmdeki Mısırlar Satıldı

Mısır tarlası sahnesi için Nolan 500 hektarlık alana mısır ekilmesini istedi. Man of Steel (2013)’de tecrübe ettiği üzere bu uygulanabilir bir yöntemdi ve filmin çekimleri bittikten sonra mısırlar satılarak kar elde edildi.

Kardeş Referansı

Proje, 2006 yılında ilk ortaya çıktığında yönetmeni Steven Spielberg’dü ve senaryoyu Jonathan Nolan’a yazdırmıştı. Ancak sonrasında Spielberg başka projeler için filmi bırakınca Jonathan Nolan kardeşini yönetmenlik için önerdi.

Hans Zimmer İçin Zorlu Bir Görevdi


Nolan besteci Hans Zimmer’den film için eşsiz bir eser yaratmasını istedi. Nolan’a göre “ Yeniden keşfetmenin zamanı için sürekli tekrarlanan yaylılar kenara çekilmeli ve davullar çöpe atılmalıydı”. Nolan, Zimmer ile filmin senaryosunu veya hikayesini paylaşmadı. Müziğin filmle alakalı olmasından ziyade Zimmer’in hikâyesi olması için sadece bir sayfalık bir metin verdi.

Filmdeki Kum Sahneleri Gerçekti

Devasa kum fırtınalarının yer aldığı sahnelerde özel efekt kullanılmadı. Açık alanda selülozla yapılmış yapay kumların büyük fanlar ile uçurulmasıyla sahneler çekildi.

Hipotermi Geçirdi

Anne Hathaway çekimleri sırasında hipotermi geçirdi. İzlanda’da çekilen sahnelerde astronot kostümü açık kaldığı için buz gibi sular kostümüne doldu.

Gerçekçilik İyidir

Robot TARS’ın sahnelerinin çoğu özel efektsiz çekildi. Sette aktör Bill Irwin tarafından kukla gibi yönetilerek seslendirildi ve Irwin daha sonra sahnelerden dijital olarak silindi. Diğer robot CASE de Irwin tarafından yönetildi ancak Josh Stewart tarafından seslendirildi.

Mud Performansı Onu Bu Role Taşıdı

Nolan, Matthew McConaughey’e rol vermeye Mud (2012) filmindeki performansını gördükten sonra karar verdi. Teksas yerlisi oyuncuya rolü vermek Nolan’a göre idealdi:

Onun için heyecanlıyım. Mud’daki performansını görene kadar sadece başrol için değil ayrıca katıksız oyunculuk yeteneği olarak potansiyelinin farkında değildim”.

Nolan’ın tanımına göre McConaughey,  “bu olağanüstü olayları yaşayabilecek sıradan bir adam”.

Herkes İçin Bilim

Senaryo, teorik fizikçi Dr. Kip Thorne’un araştırmalarına dayanıyor. Thorne hikâyeyi “Uzay zaman eğrisine dayanıyor. Yani evrenin en ilginç olayları birdenbire insanların öğrenimine sunuluyor” diyerek tanımlıyor.

Hawking’in Kaybettiği İddia Filme Konu Oldu

stephen hawking açıklama

Kip Thorne, Interstellar’da anlatılan astrofizik teorisi üzerine girdiği iddiayı Stephen Hawking’ e karşı kazanmıştı ve iddia sonunca Hawking bir yıl boyunca Penthouse dergisine üye olmak zorunda kaldı. Hawking’in hayatının anlatıldığı The Theory of Everything (2014) filminde de bu ünlü iddiadan bahsediliyor.

Gerçekçilikten Bahsetmiş Miydik?

The Ranger, Endurance ve Lander uzay gemileri minyatür ve gerçek boyutlu olarak inşa edildi. Böylece yönetmene göre, bilgisayarda yaratılmış görüntülere kıyasla uzayda daha somut bir görünüm elde edildi.

Başrole Bile İltimas Yok!

Jessica Chastain’e rolü teklif etmek için Nolan’ın asistanı üstünde Chastain’in adı yazılı olan bir senaryoyla film çekimleri için bulunduğu İrlanda’ya gitti. Chastain senaryoyu okuduktan sonra senaryonun onda kalmasına izin verilmedi.

Sırrınız McConaughey’de Güvende!

Matthew McConaughey, prodüksiyon tamamlanana kadar filmin hikayesini eşine bile anlatmamış.

Uzay ve Zaman Önemli

Uzay istasyonunun şekli filmin teması olan zamanla uyumlu bir şekilde saate benziyor.

Ayrılamaz İkili

Bu film Michael Caine ve Christopher Nolan’ın 6. işbirliği. Daha önce Batman serisinin üç filmi, Inception ve Prestige’de beraber çalışmışlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Alfabe Başka Alfabelere Benzemiyor!

Bir Maymuna Yapılan Kafa Nakli Bilim Dünyasını Karıştırdı