in , ,

Google’ın Kurucularından Larry Page’i Yakından Tanımaya Var Mısınız?

Şüphesiz ki internet denildiğinde aklımıza gelen ilk şey Google!

Sanırım hepimiz gün içerisinde Google’a ihtiyaç duyuyoruz. Peki sıkıntılı anlarımızda, meraklı dakikalarımızda imdadımıza yetişen Google’ın kurucusunu hiç merak ettiniz mi?

Google’ın kurucularından internet dünyasına yön veren ve dünyanın en zengin 12. adamı olan Larry Page’in ilham verici yeniliklerini,  özel hayatını ve röportajlarını sizin için derledik.

Öğrencilik Yılları Başarılı Geleceğinin Habercisiydi

Larry Page tam adıyla Lawrence Page, Gloaria Page ve Carl Page adında Michigan Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği derslerine giren akademisyenlerin çoçuğuydu. Bu yüzden küçük yaşlarından itibaren teknoloji ve bilim dergilerinin dolu olduğu bir ortamda büyümüş. Larry, yaşadığı yerde bulunan ve ailesinin de görev yaptığı Michigan Üniversitesi’nde iken okulun güneş enerjili araç takımına girmiş.

Larry, İyi bir üniversitenin hayatının yanında  saksafon çalarak müzikle de ilgilenmiş. Ardından doktora için Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimleri yüksek lisansına giden Larry, burada ileride birlikte Google’ı kuracağı Sergey Brin ile tanışmış.  Larry, 12 yaşında iken Nikola Tesla’nın hayatını okumuş. Bitirdiğinde ise böyle önemli bir insanın borç içinde ölüp gitmesine ağlar. Bu kendisi için de bir dönüm noktasıdır. Larry, ileride bu durumu şöyle dile getiriyor:

”Bir şeyi icat etmek yeterli değil. Bir şeyler icat edebilirsiniz, örneğin Tesla elektrik gücünü icat etti ancak onu insanlara ulaştırmada sıkıntı yaşadı. Bu insanlar tarafından yapılabilirdi. Ancak çok zaman aldı. Bence iki şeyi bir araya getirebiliriz;  yenilikl ve keşifleri,  bir şirketin ürünleri pazarlayabilme gücü ve insanlara ulaştırma yeteneğini.. Bu yolla dünya da iyi noktaya gelerek insanlara umut verebiliriz.”

Google Fikrinin Ortaya Çıkışı
larry page

Larry ve Sergey Stanford Üniversitesi’nde bir araştırma projesi dahilinde sayfaların popüleritelerine göre sıralandığı bir arama robotu üretiyorlar. Bu projede görüyorlar ki en popüler arama sonucu aynı zamanda en güvenilir olan. Daha sonra bu arama motorunu ”Google” olarak adlandırıyorlar. Google ismini matematiksel bir terim olan ”googol’‘ dan esinlenerek vermişler.  Googol “on üzeri yüz rakamını” ifade ediyordu. Onlarda bu terimi kullanarak  Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek istemişler.

Google Şirketi

larry page

Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullanmış. 1997 yılında google.com domainini alarak ”dünyanın bilgilerini düzenleme” hedefiyle yola çıkmış. Larry, Google ile yetinmeyip yeni yeniliklere imza atmak istiyordu. Bu yüzden hayallerinin peşinden gitmek isteyen ikili 2001 yılında hem yazılımcı hem de yatırımcı olması sebebiyle Eric Schmidt’i CEO olarak seçtiler. Şirketin öne çıktığı diğer bir konu ise çalışanlarına verdiği önem.

Google, rahat çalışma ortamı ve çalışanlarına sağladığı imkanlar ile de öne çıkıyor. Öyle ki Google ABD’nin en iyi işverenlerinin belirlendiği Fortune’s 100 listesinde 7 kez 1. olmuş.

Larry Page Dünyanın Sayılı Zenginlerinden Biri

Merkezi California’da bulunan Google’ın Ağustos 2004’te halka arzı gerçekleştirilmiş ve artık Larry ve Sergey milyarder olmuştu. Larry Page; Sergey Brin, Bill Gates, ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte sadece kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biri.

Larry Page 44 milyar USD net serveri ile, dünyanın sayılı 100 zengini arasındadır. 2011’e gelindiğinde ise işlerin gidişatında terslik hisseden Larry Page tekrar CEO koltuğuna oturdu. CEO koltuğuna oturmasıyla Google+, Google Fiber, Google Glass ve Chromebook’u insanların hizmetine sundu. Ayrıca, Google personeline çalışma saatlerinin yüzde 80’ini normal çalışmada kullanmaları ve diğer yüzde 20’si kendi tasarımlarının projelerine ayırmaları öneriliyor.

Özel Hayatı

larry page

2013 yılında vokal kord paralizisi hastalığına yakalanarak sesinin daha ince ve az çıkması sorununu yaşadı. Larry Page, Lucy Southworth ile evlidir. Larry Page, eşi Lucy ve iki çocuğu olan California’daki Palo Alto’daki evinde yaşıyor. Muhtemelen ailelerinin gizlilik politikalarından dolayı çocuklarının isimleri henüz açıklanmadı.

45 Milyon Dolar değerinde ve Sense adında sahip bir yata sahip. Larry, tek şarjlı olarak 393 km’lik bir mesafedeki Tesla Roadster projesine yatırım yaptı. $ 109k fiyatlı bu tür bir arabanın sahibidir. Larry ayrıca,hem elektrik hem de benzin üzerinde çalışan bir hibrid otomobil olan Toyota Prius’un da sahibidir.

Başarıya ve Yeniliklere Doymuyor

Larry Page yenilikçi kişiliğiyle dur durak bilmiyor. Adeta kendisiyle yarış halinde. Yenilikçi fikirleri ve dünyayı değiştirme isteği bitmek bilmiyor. Larry Page Ted Talks için Charlie Ross’a verdiği röportajında  gelecekle ilgili hayata geçirmek istediği fikirlerinden ve hayata bakışından bakalım nasıl bahsetmiş?

larry page

Charlie Ross :  Google şu an nerede ve nereye gidiyor?

Larry Page    :  Bu üzerinde çok düşündüğümüz bir konu ve çok zaman önce tanımladığımız bir misyonumuz var. Misyonumuz, dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bilgiyi evrensel düzeyde ulaşılabilir ve kullanışlı kılmak.  Aslında arama konusunda düşündüğümde, arama hepimiz için çok derin bir konu; neyi istediğinizi gerçekten anlamak gerekiyor, dünyadaki bilgiyi anlamak gerekiyor ve biz bu süreçlerin daha başındayız. 15 yıldır bu işin üzerindeyiz fakat iş daha tamamlanmış değil.

CR  :Peki ne zaman tamamlanmış olacak ve nasıl tamamlanacak?

LP:   Bazen düşünüyorum ve neden henüz tamamlanmadı diye soruyorum. En büyük sebep bir tür yığıntı ile uğraşıyorsunuz. Bilgisayarınız sizin nerede olduğunuzu bilmiyor, ne yaptığınızı bilmiyor, sizin ne bildiğinizi bilmiyor. Son zamanlarda yapmaya çalıştığımız şey cihazlarınızın sizi anlamasını sağlamak. Bildiğiniz üzere, Google Now sizin nerede olduğunuz ve neye ihtiyaç duyduğunuzu biliyor.

Larry Page

LP: Bir çok şirkete baktığım zamanla neden başarısız olduklarını düşünüyorum. Çok fazla şirket, iş hayatına veda ediyor. Temelde hata yaptıkları şey ne? Hataları genelde geleceği görememeleri. Şahsen geleceğin nasıl olacağı üzerinde, onu nasıl yaratabileceğimiz ve şirketimizi onun üzerinde nasıl odaklayabileceğimiz üzerine odaklanıyorum. İnsanların üzerinde düşünmedikleri şeylere bakmanız, kimsenin üzerinde çalışmadığı şeyler üzerine çalışmanızı sağlayan meraktır.

“Sürücüsüz Araba Beni Heyecanladırıyor”

CR: Gelecek hakkında konuşursak, sen ulaşım sistemlerini nasıl görüyorsun?

LP: Hatırlıyorum da Michigan’da kolejdekyen ulaşımdan rahatsızlık duyuyordum. Otobüse binmem ve otobüsü beklemem gerekiyordu. Soğuk ve karlı bir gündü. Maliyetler üzerinde biraz araştırma yaptım. Derken ulaşım sistemleri ile biraz takıntılı hale geldim.

CR: Ve bu sürücüsüz araçlar fikrini başlattı.

larry page

LP: 18 yıl önce insanların insansız araçlar üzerine çalıştığını öğrendiğmde bundan büyülenmiştim ve bu projelerin dünyayı geliştirme yönünde yaratacağı fırsatlar beni çok heyecanlandırıyor. ABD’de 34 yaş altı ölümlerin bir numaralı sebebi kazalar.

CR: O halde sen hayatları kurtarmaktan bahsediyorsun.

LP: Doğru. Ayrıca yer kazancından ve hayatı daha iyi yapmaktan. Los Angles’ın alanının yarısı park alanlarından ve yollardan oluşuyor ve diğer şehirler de çok farklı değil. Sahalarımızı bu şekilde kullanmak çılgınlık.

Larry PAGE

CR: Peki ne zaman hedefe ulaşacağız?

LP: Bence çok çok yakında. İnsansız aracı tamamen otomatik şekilde 160,000 km üzerinde sürdük. Bu noktaya bu kadar hızlı varmamız heyecan verici.

Sürücüsüz araç projesinin tanıtımını izlemek isteyenler için;

https://youtu.be/mMWh4W1C2PM

İnternet Erişimi Sağlayan Balon Projesi

LP :  Gelecek hakkında konuşuyorsak ben erişim konusuna daha çok odaklanıyorum. Yakın zaman önce internet erişmini sağlayan balonların olduğu Loon Projesi’ni duyurduk. Aslında dünyada her üç kişiden ikisi iyi bir internet bağlantısına sahip değil. Loon Projesi insanlara bu erişimi düşük maliyetlerle getirebilir.

Larry Page

CR: Bu bir uçan balon…

LP: Internet erişimi sağlayan bir balon. Bu işin üzerinde çalışmaya başlamadan önce fikri 5 yıl ve belki daha fazla düşündük. Mesele şundan ibaretti: Normalde uyduları kullanmanız gerekir ve uydu yerleştirmek çok zaman alıcıdır. Ancak gördüğünüz gibi balonu devreye almak çok basit ve hemen yükseliyor. Bir kez daha bunlar internetin gücü sayesinde oldu. Internette arama yaptım, 30 – 40 yıl önce birisinin bir balonu dünyanın etrafında bir çok kez tur attırdığını aramalarım sonucunda buldum. Ve düşündüm ki aynısını neden bugün yapmayalım? Proje bu şekilde yol almaya başladı.

Larry İnternet Gizliliğini Sağlayamadığı İçin Kullanıcılardan Özür Diliyor.

larry page

Larry Page, internet gizliliği hakkında düşünceleri ve hükümetin bu konuda kendilerine danışılıp danışılmadığı sorulduğunda ise şöyle ifade ediyor:

LP: Google’ın değil toplumun fikrini almalılar. Bu konuyu toplumca tartışmamız gerekiyor aksi halde işleyen bir demokrasimiz olmaz. Google, kullanıcılarımızı kimsenin haberinin olmadığı şeyler yapan hükümetten koruma noktasında eksik kaldığı için üzgünüm. Dünya değişiyor. Telefon taşıyorsunuz ve telefon nerede olduğunuz biliyor. Yine de Chrome’daki gizli pencere moduyla ilgili heyecanlanıyorum.

Temiz Enerjinin Savunucusu

Larry page

En çok kullanılan Internet arama motoru olmasının yanı sıra Google, alternatif enerji kaynakları geliştirilmesine de ön ayak olmak istiyor. Google’ın planı aynalar kullanılarak buhar gücü üretilmesini sağlayan güneş enerjisine yatırım yapmak. Larry Page, “Amacımız, bir milyar watt’lık yenilenebilir enerjiyi kömürden daha ucuza üretmek. Bunun için onlarca yıla ihtiyacımız olduğunu sanmıyoruz. Tahminlerden çok daha önce bu amacımıza ulaşabileceğimizi düşünüyoruz”  diyor. Larry Page, şirketi için uyguladığı temiz enerji ve doğayı koruma isteğini özel hayatında da sürdürüyor. Bu nedenle palo altın evler ve jeotermal enerji kullanıyor.

Uçan Araba Projesinin Destekçileri Arasında

Bu başarılı isim 2 ayrı uçan araba projesinin de destekçisi: The Kitty Hawk ve Zee Aero. The Kitty Hawk projesinin amacı, küçüklük hayallerimizdeki uçan arabaları üretmek .The Kitty Hawk Flyer su iniş takımı sayesinde hem karaya hem suya inebilen bir tek kişilik tasarlanan bir uçan araba.  Aracın fiyatı ve Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı belli değil. Larry Page, kişisel uçak taşımacılığını yeniden keşfetmek için 2010’da Zee Aero’yu kurmuş.

Genç Girişimcelere Önerdiği 7 Taktik

larry page

1. Büyük İnsanlarla Çalışın Ve Bürokrasiyi En Aza İndirgeyin.

Larry Page, geleneksel yönetimleri desteklemiyor. O daha çok şirket için doğru olanı yapan muhteşem insanlar seçmenin önemini vurguluyor. Hatta Larry, bir süre bütün işe alımlarını kendi yapmakta ısrar etsede şuanda 50 bin çalışanı olan şirketiyle fikir tabiki sürdürülebilir değildi.

2. Çabuk Ve Özgün Olun.

Page, şirketinde her zaman  daha hızlı, daha çevik bir yönetim yaklaşımı getirmeye çalıştığını ifade etmiş.

3. Çılgın Fikirlerinizi Dikkate Alın Ve Bunlardan En İyilerini Geliştirin.

Page, ekiplerini cürretkar fikirlere inanmaya çağırıyor. Bunu şöyle dile getiriyor:

“Gerçekten dünyayı değiştirebilecek büyük fikirler, asıl hedefiniz olmasa bile inanılmaz derecede akıllı insanları  çeker ve değerli bir şey elde edersiniz. Michigan’daki mezunların Google arama motoru fikri, Web’in tamamını indirmek ve bağlantıları korumakla ilgili bir rüyadan oluştu.”

4. Sürekli Küçük Geliştirmeler Yapın.

Larry Page, ilk başta her ne kadar yüksek hedeflere odaklansak da aslında küçük gelişmelerin, yüksek hedeflere önderlik edeceğini belirtiyor. Ayrıca bu yeni küçük gelişmelerin müşteriyi şirkete bağlı tutacağına ve şirketi sevdireceğine inanıyor.

5. Teknoloji Ve İş Stratejisini Dengeleyin.

Page, Google’ın bugünkü durumuna gelmesinde kurumsal güç ile teknolojik yeniliğin birleşiminin önemini vurguluyor ve genç girişimlere bu konuya dikkat kesilmelerini tavsiye ediyor.

6. Büyük, Yıkıcı Yeniliklere Odaklanın.

larry page

Larry Page, geliştirmelerin küçük de olsa önemli olduğunu vurgularken; söz konusu fikirler olduğunda cesur olmanın, işleri tersine çevirecek cüretli fikirler yolunda ilerlemenin daha iyi olacağını düşünüyor. Bazen morflardan başka bir şeye sığmayan, inanılmaz derecede başarılı olan bir fikir. Örneğin, yapay zeka üzerine çalışan Google grubunu ele alalım. Bu düşünce harekete geçmemiş, ancak şirketin gelirlerinin yarısına karşılık gelen bir reklam hedefleme sistemi oluşmuş.

7. Israrcı Olun.

Larry 1990’ların ortasından itibaren Google’s Book fikrine sahipmiş. Ama internetteki ilk kitap taraması,  Google’ın projesi olarak 2004’te yapılabilmiş. Aynı şey, Google Haritalar’daki “sokak görünümü” fikri için de geçerli. Fikirlerinden vazgeçmeyen Larry, yıllar sonra da olsa fikirlerini gerçekleştirmiş.

Bu etkileyici fikirlere sahip Larry Page hakkında gözden kaçırdığımız ya da eklemek istediğiniz noktalar varsa, yorumlarınızı bekleriz…

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pazar Köşesi (3-9 Temmuz 2017)

Yeraltı Edebiyatının Marjinal İsmi Charles Bukowski Hakkında Enteresan Bilgiler