in ,

Madenci Olmak İçin Erkek Kılığına Giren Pili Hussein’in Hikayesi Şaşırtıyor

Pili Hussein’in ilham veren hikayesi yapmak istedikleri gerçekleştirmek için bir kadının neleri gözler önüne alabileceğini gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 10 sene boyunca elmastan bile daha değerli bir taş çıkarmak için madenlere erkek kılığında girmiş Pili Hussein.

Peki neden erkek kılığında ve neden bu maden?

Bir Çiftlikten Kilimanjaro Eteklerine

BBC’den Sarah McDermott’un hazırladığı habere göre, Pili Tanzanyalı kalabalık bir ailede doğup büyüdü. 6 eşi olan bir çiftlik sahibinin 38 çocuğundan bir olan Pili’nin maalesef çocuklarına dair çok keyifli anıları yok. Babası tarafından bir erkek çocuğu gibi yetiştirilen Pili, çoğu zaman hayvanların bakımıyla ilgilenmek zorundaydı.

“Babam bana oğlan gibi davranıyordu ve hayvanlarla ilgilenmemi istiyordu. Bu hayatı hiç sevmiyordum”

Pili’nin şansı evlendikten sonrada yaver gitmedi. 31 yaşında eşinden ayrılarak, iş aramaya koyulan azimli kadın kendini Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’nun eteklerindeki Mererani kasabasında buldu. Bu kasaba aynı zamanda nadir bulunan mavi renkli tanzanit taşının dünyada çıkarıldığı tek yerdi.

“Adımı Değiştirdim”

Pili’nin iş arayışı herhangi bir eğitimi olmadığı için oldukça sınırlıydı. Bu nedenle şansını madende denemek istedi.

Ancak kadınların madene girmesi ve çalışması yasaktı.

“Kadınların madene girmesine izin verilmiyordu bu yüzden cesur bir erkek gibi, güçlü bir insan gibi girdim. Büyük beden kıyafetler aldım ve erkek gibi giyindim.”

Cesur kadın sadece kıyafetlerini değil, ismini de değiştirdi.

“Adımı da değiştirdim. İnsanlar bana ‘Hussein Amca’ diyordu. Kimseye gerçek adım Pili’yi söylemedim. Bugün bile madende beni Hussein Amca olarak tanırlar.”

“Goril Gibiydim”

Grafit kayaların içindeki damarlarda tanzanit bulmayı uman Pili, yüzlerce metre derinliğe inen dar, sıcak ve pis tünellerde günde 10-12 saat çalışıyordu.

“Madende 600 metre derine inebiliyordum. Bunu çoğu erkekten daha cesurca yapıyordum. Çok güçlüydüm ve bir erkekten beklenen ne varsa yerine getirebiliyordum”

Pili’nin bir kadın olduğundan kimse şüphelenmedi.

“Goril gibi davranıyordum. Kavga ediyordum, ağzım bozuktu, yanımda Maasai savaşçıları gibi büyük bıçak taşıyordum. Kimse kadın olduğumu düşünmüyordu çünkü her şeyi erkek gibi yapıyordum.”

Yaklaşık bir yıl sonra iki büyük tanzanit öbeği bulan Pili’nin talihi değişti. Eline geçen parayla kendisine, annesine, babasına ve ikiz kardeşine yeni evler yaptı, kendine de yeni madencilik araçları aldı ve yanında madenciler çalıştırmaya başladı.

Kadın Olduğu Tutuklanınca Anlaşıldı

Yıllarca kimse onun cinsiyetinden şüphelenmedi. Ta ki oldukça tuhaf bir olay yaşanana kadar.

Pili bir kadına tecavüzle suçlanıyordu.

Bölgede yaşayan bir kadın, bir madenci tarafından tecavüze uğradığını söyleyerek şikayetçi olunca Pili gözaltına alındı.

“Polis geldiğinde tecavüzcü beni gösterip ‘Bu tecavüz etti’ dedi ve ben gözaltına alındım” 

Yaşananlar karşısında kadın olduğunu açıklamak zorunda kalan Pili, kısa süre sonra serbest bırakıldı. Buna rağmen yıllarca kendisini erkek bilen iş arkadaşlarını inandırmak kolay olmadı.

“Polis kadın olduğumu söylediğinde polise bile inanmadılar. 2001’de evlenip aile kurana kadar kadın olduğumu kabul edemediler”

Başarılı kariyeri sonucu bugün 70 kişinin çalıştığı bir maden şirketinin sahibi olan Pili, yalnızca üç çalışanının kadın olduğunu ve onların da madende değil mutfakta çalıştığını söylüyor. İşe başladığı döneme göre sektörde daha fazla kadın olsa da bu kişilerin madene inmediğini belirtiyor:

“Bazı kadınlar taşları yıkıyor, bazıları satışla ilgileniyor, bazıları da mutfakta çalışıyor. Ama madene inmiyorlar. Kadınların benim yaptığımı yapmaları kolay değil.”

Pili Hussein Çocuklara İlham Oldu

Pili, işindeki başarısı sayesinde 30’dan fazla yeğen ve torununu okuttu. Fakat başarılı olsa da kızının kendi yolundan ilerlemesini istemiyor:

“Başardıklarımla gurur duyuyorum. Zengin oldum ama benim için çok zordu. Kızımın okula gitmesini, eğitim almasını ve hayatını benimkinden çok daha farklı kurmasını istiyorum.”

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tam Bir Instagram Rüyası: Gökkuşağı Köyü

Damızlık Kızın Öyküsü Çok Satanlarda İlk Sıraya Oturdu