in , ,

Google’dan Burs Alan İlk Türk Engelli, Yerli Hawking Muratcan’ın Başarı Dolu Hikayesi

Muratcan Çiçek!

Bu ismi duymaya alışsanız iyi edersiniz, çünkü Muratcan’ın ismini bundan sonra başarılarıyla sık sık duyacağa benziyoruz.

Okuduğu tüm okulları birincilikle bitiren ve şimdi de Google’dan ilk defa burs alan Türk engelli olmayı başaran Muratcan Çiçek’in gurur verici hikayesine gelin birlikte göz atalım.

Engelsiz Bir Hayat!

24 yaşındaki Muratcan, doğum sırasında geçirdiği beyin felci nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı. Ancak bu bağımlılık ona hayatının hiç bir anında engel olmamış.

Doğuştan ellerini ve ayaklarını kullanamayan ve konuşma güçlüğü çeken spastik engelli Muratcan Çiçek, öğrenimine hiç ara vermemiş. Hayat mücadelesi boyunca annesi Muratcan’a hep eşlik etmiş. Üniversiteye onunla gidip gelen ve oğluyla aynı yurtta kalan Nilgün Çiçek, oğlunun en büyük destekçisi. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığı için tüm okul hayatı boyunca oğluyla birlikte okula gidip gelen ve hatta bazen derslere giren anne Nilgün Çiçek, oğlu için her şeyi yapabileciğini de sık sık dile getiriyor.

Ancak eğitim sistemi Muratcan’a annesi kadar destek olmamış. Engelli olduğu için onu kabul etmeyen okula daha sonra ileri seviyedeki zekası sayesinde üçüncü sınıfta başlatılan Murat Can birincilikle mezun olmuş.

Hayatı Birinciliklerle Dolu

İstanbul’da bulunan Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü %100 bursla kazanan ve birincilikle mezun olan Muratcan başarısını burada da kanıtlamış. Kullandığı özel program nedeniyle gözleriyle bilgisayarda yazarak derdini anlatabilen, sayısal ve görsel dersleri yine gözleriyle çizen Murat Can, İngilizce ve İspanyolcayı da kendi kendine öğrenmiş.

3 Yaşında Rakamları ve Harfleri Tanıyordu

Muratcan’ın annesi Nilgün Çiçek, Muratcan’ın hastalığını 2 aylıkken farketmiş. 1.5-2 yaşına kadar farklı doktorlar tarafından farklı tanılar konulan Muratcan’a uzman bir doktorun spastik engelli tanısı koymasıyla Muratcan’ın tedavi süreci de başlamış.

Ancak bu hastalık Muratcan’ın üstün zekasını gölgelemek için yeterli olmamış. 3 yaşında rakamları çözen, harfleri tanımaya başlayan Murat Can’ı ailesi normal öğrencilerin gittiği Cumhuriyet İlköğretim’e vermek istemiş ancak okul kabul etmemiş. Annenin ısrarıyla okula kaydı yapılan Muratcan, okulunu birincilikle bitirmiş.

Lise giriş sınavlarında da yüksek puanlı birçok okulu kazanan Muratcan, evine yakın bir okulda lise eğitimini tamamlamış. Oğlu dersteyken kimi zaman bahçede, kimi zaman sınıfın kapısında bekleyen Anne Nilgün Çiçek, oğluna aynı zamanda bir eğitmen de olmuş. Ders notlarını toplayan  ve her akşam oğlunun önüne koyan anne Muratcan okudukça sayfaları çeviriyormuş.

Liseden Birincilikle Mezun Oldu

Liseden de birincilikle mezun olan Muratcan’ın dershanelerine kaydolmayı için pek çok dershane peşinden de koşmuş. Bu süreçte Özyeğin Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bilgisayar oyunları yazılımı yarışmasına katılan ve 24 kişi arasında birinci olan Muratcan’ın hedefi de Bilgisayar Mühendisi olmaktı.

Aldığı eğitim ve yoğun emekleri sonucunda Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni kazann Muratcan, İngilizce ve İspanyolcayı daha lise yıllarında kendi kendine öğrendiği için hazırlık sınıfını atladı ve birinci sınıfa başladı.

En Büyük Destekçisi Annesi

Oğluyla birlikte yurda yerleşen Anne Nilgün Çiçek, bu süreçte de oğlunun yanındaydı. Muratcan’ın üniversite yıllarında verdiği bir röportajda şu sözleri söylüyor Anne Nilgün Çiçek:

“Oğlum, dersi çok iyi dinliyor. Bütün problemleri kafasında hallediyor. Üniversitede bile notlarının büyük kısmı 98 ve üstü. Önceden klavyeyi dirsekleriyle kullanıyor, burnunu maus yapıyordu. Şimdi özel hazırlanan programla gözleriyle yazısını yazıyor, notlarını alıyor. Evdeki bilgisayarıyla dünyaya bağlanıyor. Eşimi kaybettim, ekonomik zorluklar çektim. Şu anda eşimden kalan küçük bir maaşla oğlumu okutarak evimi geçindiriyorum. Çok koşturdum, o dersteyken kapının önünde bulduğum banklarda, koltuklarda onu bekliyorum.”

“Çok Mücadeleler Verdim!”

“İlkokula onu hiç almak istemediler, yapamaz, edemez dediler. Hem ilköğretim, hem de liseyi hep birincilikle bitirdi. Aldığı puanlar okul tarihinin en yüksek puanlarıydı. Onu okutmak için çok mücadele verdim. Bazen birlikte ders çalıştık, ben de yeniden okullu oldum. Ama üniversitede dersler İngilizce olduğu için anlamıyorum. Yurtta oğlum dizlerinin üstüne oturup, ancak kitapları öyle okuyor. Murat’ın hiç çalışma masası olmadı. Dizlerin üstüne kitabı koyuyoruz, ben çeviriyorum, bazen ayak parmağıyla o çeviriyor.”

Onun İçin Ehliyet Aldı, İngilizce Öğrendi

Oğluna destek olmak için her zaman yanında olan Nilgün Çiçek, oğlunun yurtdışında eğitim alabilmesi için İngilizce öğrenmiş ve direksiyon kursuna giderek ehliyet almış.

“IQ Testi Sonuçları Onun Üstün Zekalı Olduğunu Söylüyor”

“IQ’sunu ölçtürdük, üstün dediler, ama kaç olduğunu söylemediler. En büyük zorlukları sınavlarda yaşadık. SBS ve YGS’de normal öğrencilerle bir arada sınav salonuna almak istediler, orada da büyük mücadele verdik. “

En Büyük Hayali Gerçek Oldu

Lise ve üniversite hayatı boyunca Apple veya Google’da çalışmak isteyen Muratcan’ın hayali gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde Google ekibiyle projelerini ve fikirlerini paylaşan Muratcan, Google’da burs alan ilk Türk engelli isim olmayı başardı.

Amacı Engellilerin Engellerini Ortadan Kaldırmak

“Bugün burada Google’a projemizi de anlatma fırsatı bulduk. Bizi bu kadar dinleyeceklerini beklemiyordum. Engelliler için yaptığım projeleri anlattım. Engelliler için yeni bir yazılım geliştiriyoruz. Bu yazılım sayesinde fiziksel engeli ne olursa olsun, herkes bilgisayar ve cep telefonu kullanabilecek. Eylül ayında bunu piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Google’la da bu konuda iletişimde kalmak için anlaştık.”

Muratcan’ın Google’da devam eden hikayesi 2000 yılında Türkiye’de kurulan ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA (Young Guru Academy) ile tanışmasıyla farklı bir yol almış.

“Bu yalnızca benim hikayem de değil. Annem de hep yanımdaydı. YGA da hep yanımdaydı. Okulum, hocalarım…Buraya evet beni davet ettiler ama bu aslında çok kalabalık bir ailenin ortak başarısı.”

“Yarın Güzel Olacak”

Muratcan Google macerasını ise BBC’ye şu sözlerle anlatıyor:

“Bugün burada yaklaşık 20 engelli öğrenci ve 20 farklı hikaye vardı. Bazıları dünyanın en iyi okullarında okuyor. Yani aslında kim olursak olalım engellilerin kolay bir hayatı var diyemeyiz. Ama önemli olan bu engeli bir moral bozukluğuna dönüştürmemek. Ben de çok hayal kırıklıkları yaşadım. Kendimi yorgun hissettim ama devam ettim. Bir yerden umut kesildiği zaman başka yerden denedim. Bugüne şükrettim ama yarın daha güzel olacak. Hep daha ilerisi için uğraştım. Sadece kendim için değil başkaları için de bir şeyler yapabilmeyi umdum.”

“Ben Burada İnsanlara Bir Şey Kanıtlıyorum”

“Bugün benim burada olmam Türkiye’deki herhangi bir bireyin de böyle başarıları yapabilecek olmasını kanıt. Umarım diğer arkadaşlar da benim hikayem sonrası umutlanarak daha fazlasını başaracaklar. Birileri kendini orada yalnız hissediyor olabilir ama bu yalnızca o an için geçerli. Eğer pes etmezseniz her şey daha iyi olacaktır.”

Biz de Muratcan’ı başarılarını kocaman kocaman alkışlıyoruz. Umarız Muratcan pek çok engelliye ilham ve umut olur.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

İsyanın Ve Meydan Okumanın Sanatı: Flamenko Hakkında Her Şey!

AIDS Nedir

Ölüm Döşeğindeki Çocukları Evlat Edinen Koca Yürekli Mohammed ve İlham Veren Öyküsü