in

Kokusuyla Herkesi Etkileyen Dünyaca Ünlü Kahve Çeşitleri

Kahve çeşitleri günlük hayat rutininin vazgeçilmez içeceği olarak karşımıza çıkıyor. Tam tarihi bilinmemekle birlikte, Etiyopya kökenli olduğu düşünülüyor. Geniş yelpaze seçenekleri ile kahve severlerin istediği tadı bulmasına yardımcı oluyor.

Bilinen kahvelerin yanı sıra ülkelere göre tercih edilen farklı kahveler olduğunu biliyor muydunuz? 10 ülkede en çok tüketilen kahve çeşitleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Seyahat etmeyi seviyor, kahve içmeyi daha çok seviyorsanız bu yazımız tam size göre. Seyahat rotanızı oluştururken merak ettiğiniz kahveleri yerinde denemeyi isterseniz içeriğimizden bilgi edinebilirsiniz.

Ülkelere Göre Ünlü Kahve Çeşitleri

1) Vietnam: Yumurtalı Kahve-Ca Phe Trung

Kahve çeşitlerinden olan ca phe trung ahşap masa üzerinde hazırlanmış üzerine tarçın serpilmiş

Kahve üretiminin başladığı en eski yerlerden bir olarak karşımıza çıkıyor Vietnam. Kahve üretim serüveni eskilere dayanan ülke, son zamanlarda yaptıkları yeni hasatlar ile daha kaliteli kahveye ulaşmak için çaba gösteriyor. Kalite bakımında daha zengin olan kahvelere ulaşmak için üretimine başlandı. Hasat edilen kahve çekirdekleri “Premium” adı altında satışa sunuluyor.

Alışılagelmiş kahve çeşitleri dışına çıkarak, Ca Phe Trung yani yumurtalı kahve tarifleri ile ilginç bir lezzeti kahve dünyasına sunmuşlardır. Başta kulağa tuhaf geldiğinin farkındayız, ancak sanıldığının aksine oldukça lezzetli ve tercih edilen kahveler arasında yer alıyor.

Tüketim yeri genellikle Vietnam olsa da; Norveç, İsveç ve Macaristan gibi ülkelerde de yumurtalı kahveye rastlamak mümkün. Kahvenin elbette en orijinal halini ve lezzetini tatmak için Vietnam’da içmenizi öneririz.

Kahveyi hazırlayan ustanın özgünlüğüne kalsa da genel hatları ile size Ca Phe Trung tarifini verebiliriz. Yumurta sarısını, toz şeker, yoğunlaştırılmış süt ve vanilya eklenerek 4-5 dakika kadar karıştırılır. Daha sonra kahve dünyasında en kaliteli kahvelerin yetiştirildiği Vietnam robusta kahvesi demlenir. İlk olarak hazırlanan karşım, kahveye eklenerek içime hazır hale getirilir.

2) Etiyopya’dan Gelen Lezzet: Buna

Hazırlandığı ipbirkte özel içim yapılan kahve fincanında hazırlanan buna kahvesi

Kahve anavatanı olarak bilinen, Etiyopya’da yetişen, Arabica kahve ağaçları ile başlayan kahve; “Bun” veya “Buna” olarak adlandırılmıştır. Etiyopya kahvesini özel kılan işlem ise; kahve çekirdeklerini ıslak olarak çekildiğinde oluşan hafif içimli ve çiçeksi tadıdır. Kahvesini farklı kılan tabi ki sadece ıslak kahve çekirdekleri değil, devamında gelen hazırlanma aşaması da Etiyopya kahvesini farklı kılıyor.

İsteğe göre kavrulan kahve çekirdekleri havan içerisinde dövülerek kahve çekirdekleri hazırlanıyor. Kırılan kahve çekirdekleri kaynayan jebena ya da jeban adı verilen ibriklerde demlenmek üzere ekleniyor.

Demlenme işlemi tamamlanan kahvenin sunumu da ayrı bir önem taşıyor.
İbriğin üzerinde bulunan bardağa konulmak üzere üstten ip gibi ince şekilde bardağa dökülerek içilmeye hazırlanan eşsiz kahve çeşitleri arasında yerini alıyor.

3) Meksika Metotlu: Cafe de Olla

Masa üzerinde duran çömlek fincan içerisnde kahve ve tahta kaşık içerisinde toz kahve

Kahve endüstrisinde önemli bir yeri olan Meksika; her yıl yüksek miktar ürettiği kahveleri, farklı tatlar da ve farklı aromalarda tüketime sunuluyor. Guetemala kahvesine olan yakınlığı ile bilen kahve çeşididir.

Meksika’nın kahve hazırlama metodu olarak bilinen Cafe de Olla, diğer bir tanım ile çömlek kahvesi olarak da bilinir. Cafe de olla hazırlanırken; çekilmiş Meksika kahvesi, tarçın ve yine Meksika’ya özgü tatlandırmak için kullanılan; “piloncillo” katılarak çömlek kaplar için maharetli ellerde ustaca hazırlanır.

4) Almanya Kültüründe Efsaneleşen Tat: Pharısaer

alman viskisi eşliğinde hazırlanan filtre kahve

Kültürlere göre farklılık gösteren kahve yapımlarına bir yenisi Almanya’dan geliyor. Kültürlere göre farklı demleme özellikleri, yenilikçi karışımları ile yepyeni kahve çeşitlerini ortaya çıkarıyor. Genellikle Almanya’nın Nordfriesland bölgesinde içimi ile popüler olan kahve çeşididir. Almanya’da fitre kahve eşliğinde kremanın eşsiz uyumu ile hazırlanan alkollü bir kahve seçeneği sunuyor.

5) Finlandiya Lezzeti Peynirli Kahve: Kaffeost

Kareli beyaz msa örtüsü üzerinde bulunan beyaz kahve fincanı içerisinde kahve ve küp küp doğranmış peynir

Kulağa pek hoş gelmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Yeni lezzetler denemeyi sevenlerin deneyimleyebileceği bir kahve çeşidi olacaktır. Oldukça rağbet gören, özellikle İsviçre başkentinde çok sık tüketilen kahve çeşidi. Bakalım, bizi şaşırtan ancak başka ülkelerin hoşuna giden bu lezzet nasıl yapılıyor.

Genellik keçi sütünden hazırlanan peynir ile yapımı tercih ediliyor. Hazır olan peynir küçük kareler halinde kesiliyor. Fincanın içine yerleştirilen peynirlerin üzerine demlenen kahve ekleniyor. Kahve içildikten sonra, kahve tadını alan peynirler tüketilerek damakları şenlendiriyor.

6) İtalya’nın Göz Bebeği: Affogato

Masa üzerinden duran cam kulplu bardak içerisinde dondurma eşliğinde sunuma hazırlanan kahve

Kahvenin dondurma ile buluşması sizi de heyecanlandırır mı? Leziz kahve kokusu eşliğinde içinde dondurma bulunan bir İtalyan aşkını düşünebiliyor musunuz?

Sözü fazla uzatmadan konumuza geçelim kahve çeşitlerinden sizin de hoşunuza gideceğini düşündüğümüz affogato.
İtalya yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ederiz.

Affogato kelime anlamına bakacak olursak boğulmuş demek oluyor. Kahve içerisinde dondurmanın boğulmasa ithafen seçilen kelimedir. Espressonun demlenerek hazırlanmasından sonra içerisine eklenen vanilyalı dondurma eşliğinde içime hazırlanan kahve çeşidi olarak sıralamamızda yerini alıyor.

7) İrlanda Kültürü: Irısh Coffee

Koyu renk masa üzerinde kulplu uzun bardak içerisinde kahve üzerine köpük ve kahve tozları serpilmiş

İrlanda da ortaya çıkan alkol ile hazırlanan kahveli içecektir. İrlanda soğuk hava koşullarında içinizi ısıtacak olan kahve içine eklenen viski ile içinizi daha da ısıtacak. Irısh Coffee diğer bir deyişle İrlanda kahvesi demlenir. İrlanda viskisi, esmer şeker ve krema karıştırılarak hazırlanan karışım kahveye eklenir. Krema yerine kremşanti de kullanan yerlere rastlamak mümkün. Kulplu büyük bardakta sunumu tercih edilir.

8) Fas: Zengin Baharatlı Kahve

Zengin baharatlar eşliğinde hazırlanan tepsi üzerinde sunuma hazır kahve süt eşliğinde

Arap kültürünün en sevilen kahvesi olarak tabir edilen baharatlı kahvedir. Fas ile eşleşen baharat kullanımı kahvelerine de yansımış olduğu görünüyor. Fas seyahatlerinde sunulan ikramlardan olan fas kahvesi içinde tercihe göre; argan yağı, susam, karabiber ve muskat başta olmak üzere çeşitli bahar seçenekleri ile içilmeye sunuluyor. Fas’a seyahat etmeyi planlıyorsanız her yerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz kahve çeşididir.

9) Yunanistan Gelen Kahve: Frappe

Beyaz masa üzerinde cam bardak içerisinde buz ile hazırlannan soğuk kahve ve üzerine eklemek isteyenşer için süt

Tercih edilen kahve çeşidinin oldukça farklı bir hikâyesi bulunuyor. 1957’de Uluslararası Kahve Fuarı’ndaki Nestle standında çalışan görevli kahve dünyasına yeni çıkarılan ürünün tanıtımı için kahveyi süt ekleyerek shekarda sallayarak hazırlanan içeceği tanıtıyordu. Daha sonrasında başka bir çalışan sıcak su bulamayınca soğuk su ile aynı yöntemde hazırlayarak ve bu günlere geldiği söylenen Frappe hikâyesi de böylece ortaya çıkmış oldu.

Genelde içerisine espresso kullanarak tercih ediliyor. Fakat farklı ülkelerde farklı seçenekler ile hazırlandığı da bilinmektedir. Örneğin; Bulgaristan’da bazı kahveler su yerine kola kullanmaktadır.

10) Dünya Üzerinde En Lüks Tayland Kahvesi: Black Ivory

Kahve çekirdekleri ve kahve meyvesi eşliğinde fincanda içinde kahve

Bilinen kahvelerin aksine oldukça şaşırtıcı bir yolla elde edilen kahve türüdür. Tayland üzerinde üretimi yapılan kahvelerin hiç şahit olmadığınız yolla elde edildiğini anlatacağız. Kahvenin meyve halini yiyen fillerin midesinde, yolculuğa başlayan kahve taneleri bu yolda ilerliyor. Fillerin midesinde kahve çekirdekleri asidini kaybetmeden, daha yumuşak bir kıvam almasına yardımcı olur.

Fillerin pek de tercih etmediği kahve çekirdekleri muz ve pirinç ile karıştırılarak fillere tükettiriliyor. Fiyatı 1000 euro’yu geçiyor. Fillerin 1 kilo black ıvory üretmeleri içim 33 kilo kahve çekirdeği yemeleri gerekiyor. Farklı kahve çeşitleri sıralamasında yeri alan kahveyi tercih eder misiniz orası size kalmış bir tercihtir.

Soğuk kahve sevenlerdenseniz içinizi ferahlatacak, damaklarınızda kahvenin eşsiz tadını hissedeceğiniz tatları ile Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi! içeriğimizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ofis egzersizleri yapmak için pilates topları üzerinde duran kadın ve erkek ofis çalışanı

Ofis Egzersizleri Uygulayarak Duruş Nasıl Düzeltilir?

toptan kuruyemiş

Toptan Kuruyemiş Siteleri Rehberi: Fiyat, Teslimat, Ödeme