in

Keyifli ve Pratik Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Oturma odası, farklı kişiler için farklı kullanım biçimlerine sahiptir. Bazı evlerde akşam tüm ev ahalisinin oturduğu ve televizyon izlediği bir yerdir; bazı evlerde sadece çalışma odası olarak kullanılır, bazı evlerde okuma odası olarak… Fakat ne olursa olsun, oturma odası dekorasyonu önemli ve keyifli bir meseledir.

Bu yazımızda sizlere ilham verebilecek birbirinden keyifli ve pratik oturma odası dekorasyonu fikirleri vereceğiz. Sıraladığımız örneklerin hepsini aynı anda uygulamaya çalışmak yerine yenilemeye veya yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyduğunuz unsurlar için ilham almanızı umuyoruz.

Önce oturma odası dekorasyonu ile ilgili temel bilgilere bakalım ve sonra örneklere geçelim.

Oturma Odası Dekorasyonu İçin Pratik Püf Noktaları

♦ Odanızda bir odak noktası yaratın ve mobilyaları bu noktaya göre yerleştirin. Bazı odalarda odak noktası televizyon iken bazı evlerde şöminedir mesela.

♦ Mobilyaları yerleştirirken “sohbet muhabbet” unsurunu dikkate alın. Odada oturan insanlar birbirleriyle yüz yüze rahatlıkla konuşabiliyor olmalıdır. Bu nedenle özellikle koltuk ve berjerleri diyalog unsuru uyarınca yerleştirin.

♦ Trafik akışını gözden kaçırmayın. Oda içinde insanların rahatlıkla yürüyebilmesini sağlayın ve mobilyalarınızı bu kritere göre yerleştirin.

♦ Tüm mobilyaların duvara sıfır olmasına çalışmayın. Mobilyaların birbirine yakın durması daha samimi ve sıcak bir ortam yaratır.

♦ Oturma odanızdaki koltuklar genelde en çok yer kaplayan eşyalardır. Bu eşyaları satın alırken odanın ebatlarını dikkate alın. Koltuklarınızın aşırı fazla ya da çok az alan kaplamasından kaçınmanızı öneriyoruz.

♦ Halı da bir odayı dolu ve huzurlu gösteren şeylerden biridir, ancak genelde son yıllarda çok ufak halılar tercih ediliyor. Bu bir tercihtir, ancak halının büyük olması ve özellikle oturma grubunu tamamen kaplaması da iyi olabilir.

♦ Kahve masası, adı üstünde kahve bardakları, dergiler, kitaplar, televizyon kumandası gibi eşyaları koymak için son derece yararlı bir eşyadır. Kahve masası satın alırken masa boyunun koltuklarınızdan biraz daha alçak olmasına özen gösterin. Böylece koltukta otururken kahve masası üstündeki şeylere daha rahat erişim sağlarsınız.

1. Canlı Renkler Kullanın

Özellikle duvarlarınız ve koltuklarınız açık renkliyse, odanızı canlı renklere sahip bir halı sererek odanın enerjisini yükseltebilirsiniz. Bunu yapmanın en güzel yollarından biri halıdır, ancak duvarlarınıza renkli resimler ve görseller asarak da odanızı bir miktar renklendirebilirsiniz.

Veya üstteki örnekte olduğu gibi berjerlerinizi canlı renklerden seçerek odanızı daha keyifli hale getirmeniz mümkün.

2. Puflardan Yararlanın

Küçük bir oturma odanız varsa odayı tıka basa mobilya ve eşya ile doldurmak yapmanız gereken en son şeydir. Eğer oturma odanız küçükse iki ya da üçlü bir koltuk yeterli olacaktır. Tabii ki 3 kişilik bir oturma kapasitesi zaman zaman yetersiz gelir. Bunun için mesele puflardan yararlanabilirsiniz. Ya da kübik saklama kutularının üzerine minderden bir kapak yaptırıp bu saklama kutularına oturma işlevi de kazandırabilirsiniz. Bir taşla iki kuş yani…

3. Negatif Alanı Kullanın

Bir odayı olduğundan büyük göstermenin yollarından biri açık renkli veya şeffaf mobilyalardır. Bir diğer yöntem ise negatif alan kullanımıdır. Yani tüm eşyalarınızı simetrik olarak yerleştirmek zorunda değilsiniz. Eşyaları asimetrik olarak yerleştirip odanın içinde bir alanı “boş” bırakarak da odanızı daha ferah kılabilirsiniz.

4. Kahve Sehpası Sadece Kahve Sehpası Değildir

Birden fazla işlevi olan, multi fonksiyonel mobilyalar her zaman candır. Örneğin buradaki kahve masasına dikkat edelim. Ahşap kapağı kaldırdığınız zaman aynı zamanda saklama alanına dönüşüyor. Kahve masasının böyle pratik bir işleve sahip olması hayatınızı son derece kolaylaştırır. Eviniz dağınıksa ve misafirler gelmek üzereyse hemen ne var ne yok, kahve sehpasının içine yerleştirebilirsiniz. Keza çocuğunuz varsa onun evin her yerine saçılan oyuncaklarından bir kısmını da yine burada saklayabilirsiniz. Fiziki olarak dergi-gazete okumaya devam ediyorsanız okuduğunuz gazeteleri de burada muhafaza edebilirsiniz.

5. Sadelik İyidir

Gösterişten uzak, birbirini tamamlayan renklere sahip, temiz hatlı mobilyalar daima dinlendiricidir. Örneğin bu odadaki minimalizm ve sadelik vurgusuna dikkat edin. Odadaki her şey son derece düzenli ve uyum içinde. (Kahve sehpasının birden fazla işlev gördüğüne dikkat edin.)

6. Zıtlık Yaratın

Koyu renkli koltuklar ve açık renkli duvarlar birbiriyle şık bir zıtlık oluşturur. Özellikle odanız iyi derecede ışık alıyorsa bu zıtlık daha da belirgin hale gelir. (Tabii belirtmek gerekir: Evinizdeki en iyi ışık alan odayı oturma odası olarak belirlemelisiniz.) Yerdeki renkli kilimin de odaya nasıl can verdiğine dikkat ediniz.

7. Bitkileri Unutmayın

Oturma odanızda biraz yeşillik size gerçekten çok iyi gelecektir. Yeşil bitkiler bulundukları ortamı betonarme bir yapıdan “yuvaya” dönüştürebilen enfes canlılardır. Hani hiçbir ekstra çaba sarf etmeden odanızın bir köşesine 4-5 adet irili ufaklı canlı bitki yerleştireseniz bile odanızın havası tamamen değişir, daha keyifli bir yer haline gelir. Bu yüzden oturma odasında bir miktar bitki bulunmasını tavsiye ediyoruz. Yılın 365 günü yaz mevsimiymiş gibi hisseceğinize emin olabilirsiniz yeşillikler içinde.

Urban Jungle adlı enfes bir Instagram hesabı mevcut. Evinde bitki yetiştirme olayını aşırı ciddiye alan kişilerin evlerinden fotoğraflar paylaşılan bu hesabı takip etmenizi öneriyoruz.

8. Asma Raf Ekstra Alan Yaratır

Asma raflar da odanızı kalabalıklaştırmayan, hem işlev hem de estetik açıdan faydalı bir mobilya türüdür. Boş duran duvarlara birkaç adet raf yerleştirerek eşya, kitap yerleştirmek için yeni bir alan kazanırsınız. Dilerseniz bu raflara size neşe ve huzur veren biblolar, fotoğraflar yerleştirebilirsiniz.

9. Hobilerinizi Oturma Odanızda Sergileyin

Herkesin kendine ait bir hobisi ve ilgi alanı vardır. Kimisi insan pul koleksiyonu yapar. Kimi insan Star Wars hayranıdır, filmle ilgili hemen her türlü eşyayı satın almaya çalışır. Kimi gittiği ülkelerden ilginç tasarımlı şarap bardakları satın alır. Kimi kibrit kutusu biriktirir.  Bu tür ilginç ve hoş hobileri, oturma odasında sergilemek ise şahane bir fikirdir. Böylece evinize gelen insanları ağırladığınız oturma odası bir tür mini müzeye ya da minyatür galeriye dönüşür.

10. Uygun Televizyon Sehpası Seçin

Her ne kadar artık insanlar televizyon izlemediklerini söyleseler de burada kastedilen “televizyon kanallarıdır.” Teknolojik cihaz olarak televizyon hala eskisi gibi çok izleniyor. Aradaki fark, insanların artık Netflix, Blu TV, Youtube gibi mecralar üzerinden içerik tüketmeleri. Hal böyle olunca her hanede en az bir televizyon bulunuyor. Oturma odası da genelde evde en çok televizyon izlenen yer olduğu için doğru bir televizyon sehpası seçmek de önemli bir konu.  Medya konsolu olarak da adlandırılan bu mobilyayı satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, konsolun televizyondan birkaç santimetre daha geniş olması. Böylece televizyon konsol üzerine daha dengeli bir biçimde oturur.

Yine bir diğer önemli konu da konsolun yerden yüksekliği, daha doğrusu televizyonun yüksekliğidir. Televizyonun oturduğunuz yerden göz hizanızda yer alması olası boyun ağrılarınızı önleyecektir.  Yani oturma odanızdaki medya konsolunun uygun bir görüş açısı sunduğundan emin olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER YAZILARIMIZ

Gelmiş Geçmiş En Popüler IKEA Mobilyaları

Birbirinden Şık ve Kullanışlı 15 Stüdyo Daire Tasarımı 

Türkiye’de Mobilya Sektörü ve Ünlü Mobilya Markaları

Konfor, Tasarım ve Uygun Fiyat Denildiğinde Akla Gelen En İyi Mobilya Markaları

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

marka yönetimi

Marka Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

su orucu

Su Orucu Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?