in ,

Pac-Man Oyunu Hakkında İlginç Bilgiler

80’li yılların efsanesi Pac-Man oyunu, Cahit Sıtkı Tarancı’nın deyimiyle “Dante gibi” 35 yaşına girmiş durumda. Gerçi 80’li yılların efsanesi dedik ama bugün bile milyonlarca kişi tarafından hâlâ zevkle oynanan bir oyun Pac-Man.

Piyasaya çıktığı günden beri tüm oyun platformlarında kendine yer bulan Pac-Man’ın namı oyun dünyasıyla da sınırlı kalmadı. Mısır gevreği kutularında, Time dergisinin kapağında ve çizgi filmlerde kendine yer buldu bu sarı canavar.

Hatta Buckner & Garcia’nın Pac-Man Fever adlı şarkısı 1981’de Billboard sıralamasında aylarca 9. sırada kaldı.

Bandai Namco tarafından üretilen oyun, öyle büyük ses getirdi ki şirket sırf bu oyun için mobil oyun bölümü kurdu. Piyasaya çıktığı günden bugüne kadar Pac-Man’in telif hakları dolayısıyla şirkete kazandırdığı parayı tespit etmek pek mümkün değil, ancak minimum birkaç milyar dolarlık gelir sağladığını söyleyebiliriz galiba.

Şimdi bu efsane oyun hakkında bazı ilginç bilgilere bakalım.

Kız Meselesi!

1970’lerde oyun oynamak erkeklere özgü bir şey olarak görülüyordu. Yani atari salonlarında sadece erkekler takılıyordu. Pac-Man’in yaratıcısı Toru Iwatani hem kadınları hem de çocuklu aileleri atari salonlarına çekmek amacıyla Pac-man’i yarattı.

2011 yılında Game Developers Conference’te konuşan Iwatani “Pac-Man’i yaratma nedenim oyunsever kadınların ilgisini çekmekti. O zamanlarda insanlar oyun oynamak için atari salonlarına gidiyordu. Bu salonlar kirli ve pis kokan yerlerdi. Eğer kadınları da işin içine sokarsak bu mekanlar daha nezih yerler olur diye düşündük” diyor.

Twitch yokken Pac-Man vardı!

 

Twitch bilindiği üzere insanların online olarak oyun yayını yaptığı ve oyun izlediği bir site. Daha sonra Youtube’ta da oyun izleme furyası çıktı ve bu furya en çılgın günlerini yaşıyor. Ancak 2009 yılında Fransız prankster Remi Gaillard ve arkadaşları Pac-Man oyunundaki karakterler gibi giyinip bir süpermarkette “yakalamacılık” oynadılar. Bu video 60 milyon kere izlendi.

Hayaletlerin hepsi Pac-Man’in peşinde değil!

Oyunda yer alan hayaletlerin birer adı var tabii ki. Sadece kırmızı hayalet Blinky bıkıp usanmadan Pac-Man’i kovalıyor. Pembe hayalet Pinky ve mavi hayalet Inky kendilerini Pac-Man’e 32 piksellik bir mesafede konumlandırıyorlar. Turuncu hayalet Clyde ise tamamen serbest takılıyor.

Pac-Man’in sevgilisi de var!

Pac-Man’in bir de Ms. Pac-Man adında sevgilisi var. Yani şöyle: Oyunun yaratıcısı Iwatani’nin hedeflerinden biri de kızları atari salonlarına yönlendirmek. Bu nedenle yaratılan Ms. Pac-Man oyun tarihinin ilk kadın karakteri. Hatta Lara Croft yokken Ms. Pac-Man vardı.

İnsan Kaynakları Pac-Man’den nefret ediyor!

2011 yılında Google, Pac-Man’e özel bir doodle yarattı. Hani şu Google anasayfasında günün anlam ve önemine özel olarak hazırlanan görseller, bilirsiniz. Oynanabilen doodle sayesinde Pac-Man oynamak için 500 milyon saat harcamış insanlar. Bu da ortalama bir beyaz yakalının maaşını baz alırsak yaklaşık 122 milyon dolarlık bir iş kaybına neden olmuş!

Pac-Man doodle’ı hâlâ duruyor. Buraya tıklayarak oynayabilirsiniz.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Oprah Winfrey’den Kadın Girişimcilere Tavsiyeler

2017 Yılında Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler ✔️