in

Gün İçerisinde Tüketebileceğiniz Pratik ve Sağlıklı Atıştırmalıklar

İş hayatı bazen tahmin edebileceğimizden zor olabiliyor. Kimi zaman yoğunluktan yemek yemeye fırsat bulamazken, kimi zamansa yemek yemeyi unutacak kadar hem de. Hadi yemek yemeye fırsat bulundu diyelim. Bu sefer de devamlı dışarıda yemek yemekten çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşılabiliyor. Ofiste tükettilen sağlıksız atıştırmalıklardan, hazır kurabiye ve ciplersden bahsetmiyorum bile.İşte tam bu noktada akıllara ‘Ofiste pratik bir şekilde tüketebileceğimiz hem sağlıklı, hem de doyurucu atıştırmalıklar var mı?’ sorusu geliveriyor.

İşte ofisteki beslenme alışkanlıklarınızı değiştirecek, hem sizi tok tutacak, hem de sağlıklı bir yaşam için size yardımcı olabilecek o atıştırmalıklar.

1.Kurutulmuş Meyveler

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Kuru üzüm, kuru kayısı,dut kurusu, gün kurusu… Anlayacağız kurutulmuş pek çok meyve ofiste size eşlik edebilecek atıştırmalıklar arasında. Ara öğün olarak tüketebileceğiniz bu kuru meyveler hem sizi tok tutacaktır, hem de daha sağlıklı bir hayata adım atmanızı sağlayacaktır.

Lif açısından oldukça zengin olan kuru meyveler, tüm gün ofiste oturarak, stres altında çalışmaktan kaynaklanan sindirim sistemi hastalıkları içinde birebir. Araştırmalar gösteriyorki günde bir avuç kurutulmuş meyve tüketmek pek çok hastalığa karşı vücudumuzu daha dirençli hale getiriyor.

İsterseniz marketlerde bulunan hazır karışımlardan satın alabilir, isterseniz bir kuruyemişçiye gidip sevdiklerinizden oluşan kendi karışımlarınızı hazırlatabilirsiniz.

2.Yoğurt

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Yoğurdun vücut direncini güçlendirdiğini, içerdiği probiyotiklerle mide ve bağırsaklar üzerinde düzenleyici etkisi olduğunu bilmeyen yoktur. İşte bu sağlıklı gıdayı ofiste bir ara gıda olarak tüketebilirsiniz.

Eğer sade yoğurt tüketmekten hoşlanmıyorsanız, evde yapabileceğiniz ufak hazırlıklarla yoğurdunuzu zenginleştirebilirsiniz. Örneğin evde bir kaba koyacağınız yoğurdun içine salatalık veya çeşitli meyveler ekleyebilirsiniz. Eğer hazırlamak için hiç vaktim yok diyorsanız marketlerde pek çok farklı lezzette yoğurt bulmak artık mümkün.

Ama siz gene de unutmayın en doğal yoğurt evde kendi hazırladığınız yoğurttur.

3.Meyve

Evlerimizde bolca tükettiğimiz ve coğrafya olarak oldukça zengin olduğumuz meyveleri ofise de taşımak mümkün. İçerdikleri zengin vitaminler ve minerallerle meyveler oldukça iyi birer atıştırmalıktır.

Hatta eğer vaktim var derseniz evde hazırlayıp işe götürebileceğiniz bir kase meyve salatası gün içinde ihtiyacınız olan tüm enerji ihtiyacını karşılayabilir.

4.Tahıllar

Ofiste rahatça tüketebileceğiniz pratik atıştırmalıkların arasında tahıllarda yer alıyor. Hazırlayacağınız meyveli yoğurtun için ekleyebileceğiniz gibi sütle tüketeceğiniz müslilerde de tahılları kullanabilirsiniz.

Hem lif bakımından zengin doğası, hem de tok tutucu özelliğiyle tahıllar oldukça pratik atıştırmalıklar.

5.Kuruyemişler

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Kuruyemiş dedim diye hemen avuç avuç ay çekirdeğini düşünmeyin lütfen. Ben size daha masum porsiyonları tavsiye edeceğim. İçinde 2-3 adet badem,ceviz ,fındık, fıstık içeren kuruyemiş porsiyonları ofis ortamında kolay tüketilebilir ve kolay saklanabilir atıştırmalıklar olabilir. Öğle yemeğinden bir iki saat sonra yiyeceğiniz bir avuç kuruyemiş sizi uzun süre tok tutabilir.

Ama dikkat, abartmamakta fayda var. Çünkü kuruyemişler içerdikleri faydalı bileşenlerin yanı sıra oldukça fazla bitkisel yağda içerir. Ölçüyü kaçırıp sonra ‘Ben neden kilo alıyorum yahu!’ dememek için dengeyi iyi tutturmak lazım.

6.Granola Bar

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Granola barı yukarıda bahsettiğimiz pek çok yararlı atıştırmalığın bir araya gelmiş hali olarak düşünebilirsiniz. İçerisinde tahıl, meyve, çeşitli kuru meyveleri ve kuru yemişleri barındıran bu gıda hem oldukça doyurucu, hem de oldukça yüksek bir besin değerine sahip. Bunların yanı sıra bazı granola barların enerji verici bileşenlerde içerdiğini belirtmek lazım.

Piyasada pek çok farklı çeşidini bulabileceğiniz granola barların içlerinden en sevdiğinizi seçebilirsiniz. Eğer daha doğal olsun diyorsanız evde de bu lezzeti hazırlamanız mümkün.

İçerisine bal ve fındık ekleyebileceğiniz bu lezzeti hazırlarken ‘Aman Dikkat!’ .Sağlıklı bir gıda hazırlamak için yola çıkmışken kendinizi kaptırıp malzemeleri bol kullanmayın.

7.Bitter Çikolata

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Tahminimce sağlıklı atıştırmalıkların anlatıldığı bir yazıda çikolatayla karşılaşmak şaşırtıcı olmuştur. Ancak unutmayın çikolatanın, özellikle bitter çikolatanın pek çok faydalı etkisi bulunmakta.

Açlıktan kaynaklı olarak düşen kan şekerinizin yükselmesine yardımcı olabilecek olan bir parça bitter çikolata oldukça lezzetli bir ofis atıştırmalığıdır.

Bitter çikolata aynı zamanda vücudunuzda serotonin ( mutluluk hormonu) salgılanmasına sebep olarak iş motivasyonunuzun da artmasını sağlar.

8.Mısır

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Sinemaların vazgeçilmezi mısıra, ofis masanızda da yer açmalısınız. Çünkü yağsız (tercihen az yağlı) patlamış mısır hem pratik, hem de lezzetli bir atıştırmalıktır.

Enerji veren, vücut direncini yükselten, sindirim sistemini düzenleyen mısırın daha pek çok faydası var.

Evde 5 dakikada patlatabileceğiniz bu pratik atıştırmalığı eğer kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız biraz bol hazırlasanız iyi olabilir. Sonuçta mısırı kim sevmezki!

9.Sebze Cipsleri

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Cips dediğimiz şey illa yağlı ve sağlıksız olacak diye bir şart yok. İnanın bana evde çok pratik bir şekilde hazırlayıp işe götürebileceğiniz sağlıklı cips tarifleri var.

Kabak, patlıcan, patates,pancar ve turp gibi gıdaları ince ince doğrayarak yağsız bir şekilde fırına verebilir ve evde kendi cipslerinizi hazırlayabilirsiniz. Damak tadınıza göre ekleyeceğiniz baharatlarla da ( nane, kekik, pul biber vb) farklı tatlar yaratabilirsiniz.

Sadece 10 dakikanızı alacak, ‘ben yumurta bile kıramam’ diyenlerin bile hazırlayabileceği bu sebze cipsleri emin olun tahmininizden daha lezzetli bir atıştırmalık.

10.Glutensiz Gıdalar

Ofiste Tüketebileceğiniz Sağlıklı ve Pratik Atıştırmalıklar

Son olarak gluten alerjisi olan kişilerinde faydalanabileceği bir öneride bulunalım. Arpa, buğday gibi gıdalara karşı alerjisi olanlar için hazırlanan glutensiz gıdalar iyi birer ofis atıştırmalığı olabilir.

Pek  çok büyük markette satılan glutensiz kurabiyeler hem doyurucu, hem de oldukça sağlıklı atıştırmalıklar olarak ofis masanızda zaman zaman yerini almalı.

Ofiste pratik bir şekilde tüketebileceğiniz hem sağlıklı, hem de doyurucu atıştırmalıklar olduğuna inanmak artık eskisi kadar zor olmasa gerek.Unutmayın hem sağlıklı bir hayat, hem de iyi bir çalışma ortamı için doğru beslenmek şart.

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resim Yaparak Hayatta Kalmayı Başaran Ressam At Metro’nun Hikayesi