in ,

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde sık sık sevimli ve bir o kadar da şapşal panda videoları ve fotoğrafları görmek mümkün. Hatta bizde emoji ekibi olarak sizler için bir panda dosyası hazırlamıştık. Ancak pandalara gösterilen bu aşırı ilgi nedeniyle bazı hayvanlara haksızlık yapıldığını düşünüyorum. İşte tembel hayvanlar bu hayvanlardan biri. Her zaman gülümseyen yüzleri, tembel yapıları ve hayvanlar aleminde yavaşlığıyla tanınan kaplumbağalardan ünvanını alabilecek kadar yavaş bu sevimli hayvanların tuhaf özelliklerine, farklı yaşam tarzlarına gelin birlikte göz atalım.

Ağaçlar Evleri!

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şimdi aklınıza bugüne kadar görmüş olduğunuz tembel hayvan fotoğraflarını getirin. Hepsinin ortak noktasının her fotoğrafta tembel hayvanın bir ağaç dalında olması olduğunu farkettiniz mi? Bu durum tesadüf değil. Tembel hayvanlar ağaçsı hayvanlardır. Yani yaşamlarını ağırlıklı ağaçlarda geçirirler. . Yalnızca haftada bir kez gerçekleşen idrara çıkma veya dışkılama ihtiyaçlarını karşılamak için ağaç tepelerinden aşağılara inerler.

Fıstık Ağacı Favorileri

Tembel hayvanların en sevdikleri ağaçlar ise fıstık ağaçlarıdır. Orta ve Güney Amerika ormanlarında yaşayan tembel hayvanlar için fıstık ağaçlarına kavuşmak çok da zor değil.

Ölüm Bile Onları Ayıramaz

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üstelik tembel hayvanların ağaçlarla olan ilişkisi sadece bununla sınırlı değil. Yaşamlarının oldukça büyük kısmını ağaç tepelerinde geçiren tembel hayvanlar hayatlarını kaybettikten sonra da bir süre daha ağaçlara tutulu kalan tembel hayvanlar bu durumu güçlü kol ve bacak kaslarına borçlu.

Günlerinin Yarısı Uykuyla Geçiyor

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tembel hayvanların günde uykuya harcadıkları zaman adeta isimlerinin hakkını veriyor. Bu sevimli hayvanlar günde ortalama 10-15 saat arası uyurlar.Eee onca saat ağaç tepesinde kalınırsa yapılacak en iyi aktivite sizce uyumak değil midir!

Tuvalet Anı En Savunmasız An

Tembel hayvanlarla ilgili bir tuhaf durumsa büyük ve küçük tuvaletlerini aynı anda yapmalarıdır. Bu durum onları yırtıcılara karşı daha savunmasız hale getirir. Bilim insanları bu davranışın tembel hayvanların çiftleşme mevsiminde çift bulmalarını kolaylaştırdığa inanırlar.Ayrıca büyük tuvaletlerini ağaç gövdesi yakınlarına yapmaya dikkat eden tembel hayvanların bu sayede besin kaynakları olan ağaçları gübreledikleri düşünülür.

Mükemmel Yüzücüler

Tüm gün ağaç tepelerinde takılan bu hayvanlarla ilgili en şaşırtıcı bilgiyse eşsiz dalış yetenekleri. Tembel hayvanlar oldukça yetenekli dalıcıdırlar ve suyun altında 40 dakika boyunca kalabilirler.

Ömürleri Ne Kadar?

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğada ortalama yaşam ömrü 10-16 yıl arasında olan tembel hayvanlar, esaret altında 30 yıla kadar yaşayabilirler.

2 Tırnaklı Mı, 3 Tırnaklı Mı?

Tembel hayvanlar 2 türe ayrılırlar; 2 tırnaklılar ve 3 tırnaklılar. Görünüşleri oldukça benzer olan bu tür büyüklük bakımından farklılık gösterir. 2 tırnaklı tembel hayvanlar daha büyüktürler. Şekil ve işlev bakımından birbirlerine benzeyen bu iki türün oluşum sebebinin ise paralel evrim olduğuna inanılıyor.

Fark Edilmeleri Çok Zor

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jaguar, kartal ve yılanlar tarafından potansiyel yemek olarak görülen tembel hayvanlar ağaçları bir savunma aracı olarak kullanır. Ağaç tepelerinden aşağıya inmeyen bu hayvanlar ağaç dallarını ve gövdelerini kendilerini kamufle etmek amaçlı kullanırlar. Aynı zamanda bir avcı karşısında dezavantaj olarak görülebilecek olan tembellikleri aslında onların avantajıdır. Oldukça yavaş ve az hareket eden tembel hayvanların fark edilmesi oldukça zordur.

Terlemezler

Hiç hareket etmeyen bir hayvanın terlemesini beklemek biraz saçma olurdu zaten. Terleme gibi bir özelliğe sahip olmayan tembel hayvanlar bu sayede avcı hayvanlardan korunabilirler. Böylece başka hayvanların onları farketmesi zorlaşır.

Kartallarla Savaş

Tembel hayvanların en büyük düşmanı kartallardır. Oldukça keskin görüş açısı ve güçlü pençeleri olan kartallar, tembel hayvanları oldukça uzak mesafeden fark edebilir ve kolayca avlayabilir.

O Dili Nerede Saklıyorsun Yahu!!!

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kendi ufak, ama dili büyük olan tembel hayvanlar dillerini 25-30 cm’e kadar uzatabilirler.

Peki Ne Kadar Yavaşlar?

Eminim artık hepimiz tembel hayvanların çok ama çok yavaş hareket ettiğini anlamıştır. Peki ya ne kadar yavaş? Bilim insanlarına göre tembel hayvanların yerdeki hızı 0.2m/s ,ağaçlardaysa biraz daha fazla olarak 0.3m/s. Ancak bir tehdit anında tembel hayvanlar daha hızlı hareket edebiliyor. İnanmazsınız ama tehlike anında hızları  0.4m/s’ye çıkabiliyor. 😀 Bu oldukça hızlı hayvanlar kendileri savunmak için tırnaklarını kullanıyorlar veya bağırıyorlar.

Tembel Hayvan Ekosistemi 🙂

Tembel hayvanların bir tuhaf özelliği ise renkleridir. Kürkleri üzerinde büyüyen yosunlar nedeniyle yeşil bir renge sahip olan tembel hayvanlar, bu rengi kamuflaj amaçlı da kullanırlar. Bununla birlikte, yosunların yanı sıra, bazen hamam böcekleri ve diğer parazit olmayan böcekler de kürklerinde yaşayabilir.

Yavaş Yavaş!

Genel olarak ağaç tepelerinde yaşayan tembel hayvanların temel besini de ağaç yapraklarıdır. Bu da onların beslenme alışkanlıkları oldukça düşük enerjili bir forma sokar. İşte bu nedenler tembel hayvanlar oldukça tembel ve yavaştırlar. Aldıkları az enerjiyi korumaya çalışan tembel hayvanlar hareketlerini yavaşlatarak ve vücut sıcaklıklarını düşürerek hayatta kalırlar.

1 Ay Süren Sindirim

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mideleri 4 odacıklı olan tembel hayvanların sindirim sistemleri de en az kendileri kadar yavaş. Yedikleri yaprakları oldukça yavaş sindiren tembel hayvanların sindirim süreci 1 aya kadar sürebilir. Evet yanlış duymadınız, tamı tamına 30 gün!

Oldukça Hızlı Yaptıkları Tek Şey Çiftleşmek

İşte tembel hayvanların isimlerine aykırı yaptıkları tek eylem bu; çiftleşmek! Bu yavaş hayvanları hayatları boyunca hızlandıran tek eylem çiftleşmek. Oldukça hızlı gerçekleşen bu aktivite, sadece 5 saniye sürüyor!!!

Soyları Tehlike Altında

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu sevimli hayvanlarla ilgili oldukça endişe verici olan bir gerçeği de sizinle paylaşmak istiyoruz. Maalesef 3 tırnaklı tembel hayvanlar tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Üstelik bu sebebi yırtıcılar değil, insanoğlu. Yaşam alanlarına yapılan müdahaleler nedeniyle gittikçe sayılar azalıyor.

Ataları Dev Tembel Hayvanlar

Tembel hayvanlar bu tembellikle ve yavaşlıkla gözünüze tehlike gözükmeyebilir. Ancak emin olan tembel hayvanlar her zaman bu kadar sakin hayvanlar değildi. Soyağacı 10.000 önceye dayanan tembel hayvanlar Megatherium adı verilen bir hayvanın torunları. Megatheriumların otçul olduğu ancak tehlike anında etobur şekilde beslenebildiği de düşünülüyor. Ayrıca bu eski çağlara ait atanın boyutlarının devasa olduğunu söylemekte fayda var. Bulgulara göre tembel hayvanların ataları olan Megatheriumlar öyle ufak ve sevimli hayvanlar değildi. Yaklaşık 7 metre uzunluğunda ve 4-7 ton arasında olduğu düşünülen bu hayvanların soylarının tükenmesi ve yerini minik, sevimli dostlarımıza bıraktıklarını bilmek insanın içini rahatlatıyor.

Akrabaları Karıncayiyenler

Tembel hayvanlarla ilgili en yaygın bilinen yanlış bilgi ise bu yavaş hayvanların maymunlarla akraba olması. Ancak bu tamamen yanlış bir bilgi. Tembel hayvanlarla maymunlar pek de yakın akraba sayılmazlar. Karıncayiyenler ve armadillolarla daha yakın akraba olan tembel hayvanlar bu ailenin en sevimli üyesi demek mümkün.

270° Döndürme Yeteneği

Dünyanın En Yavaş Canlısı Tembel Hayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Az ama öz! diye bir söz vardır. İşte tembel hayvanlar az hareket ediyor olabilir ama bir hareketleri var ki görenleri şaşkına çevirir. İki tırnaklı tembel hayvanların sahip oldukları bir boyun hareketi oldukça etkileyici. Bu hayvanlar başlarını 270 derece açıyla döndürebiliyorlar. Ama sakın ne kadar sürede boyunlarını döndürüyorlar diye sormayın! 🙂

Panama E.T. Vakası

Kimilerine göre oldukça tatlı olan tembel hayvanlar kimilerine göre o kadar da sevimli değil. Panama’da yaşanan oldukça tatsız bir olay bu duruma örnek. Panama’nın Cerro Azul bölgesinde yaşanan olayda bir grup genç başrolde yer alıyor. Ormanlık bir alanda ne olduğunu anlayamadıkları bir canlıyla karşılaşan gençler hayvanı sopa ve taşlarla döverek ardından da koşarak orada uzaklaştılar. Yardım almak için oradan uzaklaşan gençler geri döndüklerinde oldukça tuhaf bir görüntüyle karşılaştılar. Canlının fotoğraflarını çekerek Panamalı E.T. yazısıyla sosyal medyada paylaşan gençler, sosyal medyada kısa sürede olsa kaotik bir ortam oluşmasına neden oldular. Bulunan canlıya yapılan biyopsi sonrasında ise canlının bir 3 tırnaklı tembel hayvan olduğu ortaya çıktı. Hayvan yaşanan olay öncesinde nehirde boğularak hayatını kaybetmiş, tüyleri dökülmüş ve şeffaf bir görüntüye sahip olmuştu. Bu da gençlerin paniğe kapılmasına neden olmuştu.

Bonus: Zootopia

Eee bu kadar farklı ve kendine özgü olunca, tembel hayvanlara farklı yerlerde rastlamak kaçınılmaz oluyor. Son olarak yoğun ilgi toplayan animasyon film Zootopia’da bir devlet memuru olarak çıkmıştı karşımıza tembel hayvan 🙂 Filmde oldukça acele bir şekilde bir bilgiyi almak için bir devlet memuruna başvuran polis tavşanımızla, tembel hayvan devlet memurunun oldukça eğlenceli sohbetine tanık olmuştuk.

Hadi itiraf edin; devlet memurluğu,  yavaşlığıyla dikkatleri çeken tembel hayvan için oldukça ideal bir meslek.

Eğer sizin de bu sevimli hayvanlarla ilgili paylaşmak istedikleriniz varsa, ne yapmanız gerektiğiniz biliyorsunuz. Yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂

Yorum

Leave a Reply
 1. Bahsettiğiniz programdaki tembel hayvan değildi. Galiba Zoboo Mafoo’dan bahsediyorsunuz. 2000’li yılların başlarında yayınlanmıştı. Chris Kratt ve Martin Kratt isimli ikiz kardeşler sunuyordu.Baya eğlencelilerdi. Devamlı ordan oraya atlıyorlardı.Bahsettiğiniz hayvanda lemurdu, tembel hayvan değildi :). Zaboo isimli bir lemurları vardı. Hayvan Buluşma Merkezi denilen yer de bir araya gelirlerdi hep. Zaboo ile burada buluşan kardeşler onunla oyun oynar, yemek verirdi.Ay çok severdim ben o programı. Çok eğlenceli bir müziği vardı. Her bölümde bir hayvanı tarif ederler, onu bulmaya çalışırdık. Bir sürü hayvanı o sayede tanımıştım ben.
  Şimdi öyle güzel programları izlemek hiç mümkün olmuyor malesef. Nerede o eski günler. Eskiden Türk filmleri oynardı televizyonlarda, şimdiyse iğrenç evlilik programları.

 2. Tembel hayvanlar gerçekten çok tuhaf canlılar. Haftada sadece bir defa ağaçtan aşağıya iniyorlar. O da işemek için. Nasıl o kadar uzun süre tuvaletlerini tutuyorlar hayret birşey yani. Üstelik aynı köpeklerin yaptıkları için ağaç diplerine yapıp, üstlerin toprakla örtüyorlar. Aynı noktaya hep tuvaletlerini yapmaları da çok tuhaf. Benim en çok anlayamadığım ise kendilerini bu kadar savunmasız bırakabilmeleri. Sonuçta zaten yavaşlar, o yüzden daha savunmaya yönelik birşeyler yapmaları gerekmez mi?
  Gerçi zaten çok yavaşlar daha uzak bir yere gitmeye üşeniyor olabilir bu tembel hayvanlar
  Ayrıca bildiğim kadarıyla fırtına gibi kötü hava koşullarında kendilerine sığınacak noktalar buluyorlar. O yavaşlıkla nasıl beceriyorlar bilinmez ama neyse.

 3. Doğru söylüyorsunuz, hep pandalar konuşuluyor, hiç bu güzel ve sevimli hayvanlara yer verilmiyor. Halbuki onların da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Ben çok üzülüyorum böyle güzel canlılar için hiç birşey yapılmıyor oluşuna. Ayrıca bu kadar detaylı Türkçe başka bir yazı okumamıştım. O yüzden teşekkürler çalışma için.

 4. Tembel hayvanlardan ilk defa Zootopia filmi sayesinde haberdar oldum. Animasyonun kendi çok güzeldi. Ancak animasyonun tembel hayvanlı sahneleri en komik sahne olabilir. Sorsalar bana devlet memuru hayvan olsa hangi hayvan olsa diye direk tembel hayvan derdim. Arada açıp açıp izliyorum o sahneleri. Hele oradaki memur tembel hayvanın bilmeceyi cevaplayışı yok mu? Çok iyi yaaa

 5. Ayyy çok tatlılar.Keşke onları doğal ortamlarından görme şansımız olsa. Ama yazıda da dediğiniz gibi bizim ülkemiz bu hayvanların yaşadığı bir ülke değil. Ayrıca herhangi bir hayvanat bahçesinde de tembel hayvan bulunduğunu sanmıyorum. Bu arada tembel hayvanlar ne kadar çok koalalara benziyorlar. Koalalarla bir akrabalık ilişkileri olup olmadığını merak ediyorum doğrusu. Acaba var mıdır? Çünkü hem görünüşleri hem de tipleri benziyor. Koalalarda hem ağaç tepesinde. Ayrıca onlarda baya uyuşuklar, tabi tembel hayvanlar kadar değil ama uyuşuklar. Gerçekten çok merak ediyorum bir kaplumbağa ile tembel hayvan yarışssa ilk hangisi geçer bitiş çizgisinden.

 6. Aynı pandalara yaptığımız gibi bu hayvanlarında soyunu tüketiyoruz. Beslenme alışkanlıklarımız, para kazanma hırsımız ve dünyayı kendi at koşturma alanımız sandığımız için dünyayı mahvediyoruz. Bu yazıyı görünce aklıma daha önce gördüğüm bir kampanya geldi.

  http://www.theslothinstitutecostarica.org/adopt-a-sloth/

  Bu siteye girip bir tembel hayvan evlatlık edinebilirsiniz. Evinize alıp bir tembel hayvan götürecek değilsiniz tabikide. Bu sembolik bir evlat edinme. Yapacağınız bir bağışla, tembel hayvanların doğal hayata geri dönmesine katkı sağlayabilirsiniz. Benzer bir kampanyayı WWFde pandalar için yapıyor. Onunda linki http://www.wwf.org.tr/sizneyapabilirsiniz/evlat_edinin2/panda_evlat_edinin/
  Ben bir tembel hayvan evlat edinmesemde, erkek arkadaşımla bilikte 2 adet pandanın manevi annesiyim. =)

 7. hahahahah çok güzeller ama çok şirinler .birde tabıkıde insanların para hırsı için onlar yaşam ortamlarını mahfetmeleri ayrı bir üzücü olay durmadan pc ler ile hayvan ve doğa çizimleri daha fazla geliştirilmeye çalışılıyor bende soruyorum onu geliştirmek için uğraşıyorsun madem neden elindeki gerçekleri mahfediyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Çin Kendi Wikipedia’sını Açmak İçin Çalışmalara Başladı

Gün İçerisinde Tüketebileceğiniz Pratik ve Sağlıklı Atıştırmalıklar