in ,

Hastalık Düşmanı, Şifa Deposu Sıcak İçecekler😷☕

Soğuk havalar yurt genelinde şimdiden etkisini göstermeye başladı.‼️Malesef kış yalnızca güzel kar manzaraları ve tadına doyum olmayan kestane partili uzun geceleri getirmiyor, hastalıklar da soğuk havaların ardı sıra kapımızı çalıyor.

Peki siz soğuk havalara ve hastalıklara karşı savaşmaya hazır mısnız? Önlemlerinizi aldınız mı? Merak etmeyin, biz şimdiden hazırlıklara başladık ve sizler için soğuk havalarda hastalıklara karşı en büyük yardımcınız olacak hastalık düşmanı sıcak içecekler listesini hazırladık.

Hastalık Düşmanı Bitki Çayları

bitki çayları

Hastalık düşmanı sıcak içecekler listesinin ilk sırasında hiç kuşkusuz bitki çayları geliyor. Hastalandığımıza hemen başımızda bulunması gereken bu çaylar hastalıklara karşı doğru kullanılırsa son derece etkili olabilir.

Ihlamur Çayı

ıhlamur çayı
narlıdere escort
Market raflarında karşımıza çıkan onlarca çeşit bitki çaylarının hepsi bir yana ıhlamur çayı diğer yana. Büyük annelerimizden bize miras kalan ıhlamur çayı en geleneksel ve hala hastalıklara karşı en etkili bitki çayı olarak listemizde ilk sırayı almayı başarıyor. Özellikle soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı şikayeti olanlar için bir numaralı öneri kesinlikle sıcak bir ıhlamur çayı olmalıdır. Boğazınız ağırıyorsa, üşüttüğünüzü düşünüyorsanız ihtiyacınız olan şey dumanı tüten 3 dakika demlenmiş ıhlamur çayından başka bir şey değil.

Adaçayı

adaçayı

Adaçayının faydalarını say say bitmez beyin fonksiyonlarının gelişmesinden astımın etkilerinin azalmasına kadar birçok farklı şeye iyi gelen ada çayı tam bir şifa deposudur. Adaçayının Latincedeki karşılığı “iyileştirmek” anlamına da gelir. Adam çayının en bilinen özelliği ise vücuttaki toksitlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Gargara olarak da kullanılabilen çay boğaz ağrısına iyi gelir.

Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir. Daha hastalık kapınızı çalmadıysa yeşil çay tüketerek belki de daha gelmeden hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Yeşil çayın bir başka şifalı tarafı ise kansere karşı oluşturduğu doğal koruma kalkanıdır. Çay antioksidan içerdiğinden sadece bugün değil yarın için de sizi hastalıklardan korur.

Papatya Çayı

Bir başka bağışıklık sistemi dostu çay da papatya çayıdır. Sindirim sitemi sorunlarına da iyi gelen çay uyku düzeninizi sağlamaktan hayatınızdaki stresi azaltmaya kadar birçok sorununuza çözüm olacaktır. Çay diş ve diş eti rahatsızlığı bulunanlar için özel olarak önerilebilir. Bu tarz problemlerle başa çıkmakta bir numaralı yardımcınız papatya çayı olabilir.

Kuşburnu Çayı

kuşburnu çayı

Şifa kaynağı deyince aklınıza gelmesi gereken bitki çaylarından bir tanesi de kuşburnu çayı olmalıdır. İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren çay kış aylarından mutlaka ocağın üstünde bulunması gereken çaylardan biridir.

Rezene Çayı

rezene çayı

Sindirim problemlerine hızlı çözüm arayanlar için ilk önerilecek çaylardan biri hiç kuşkusuz rezene çayıdır. Rezene çayı dikkatli ve yeterli miktarda tüketilirse hızlı ve etkili sonuçlar verir ama çay fazla tüketilirse diğer tüm bitki çaylarında olduğu gibi çeşitli yan etkiler gösterip sizi daha kötü duruma getirebilir. Bu yüzden rezene çayı tüketirken özellikle dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Özel Bitki Çayları

Hadi hastalık düşmanı sıcak içecekler listesinin olmazsa olmazları arasında kendine yer bulan özel bitki çaylarına göz atalım. Bu çaylar alternatif tıpçıların, aktarların, büyük annelerin olmazsa olmazları arasından sizler için özenle seçildi. Bu özel bitki çayları sayesinde koca bir kışı hasta olup yataklara düşmeden atlatabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Hem alternatif hem de modern tıbbın vazgeçilmezleri arasında bulunan zencefil en sağlıklı bitkilerden biri olarak biliniyor. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelen zencefil her mutfakta bulunması gereken bitkiler arasında yer alıyor.

Zencefil Bal Çayı: 1 tatlı kaşığı bal, 1 diş zencefil ve 1 su bardağı suyu 10 dakika kaynatıp kendi doğal öksürük ilacınızı yapabilirsiniz.

Zencefil Limon Çayı:  Yarım limon suyu ve 1 diş zencefili 10 dakika kaynatıp soğuk algınlığına karşı bire bir olan zencefil çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bu çay aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle sizi hastalıklara karşı koruyacaktır.

Karışık Zencefil Çayı: Gelelim her derde deva karışık zencefil çayı tarifimize. 2 su bardağı suyla 1 dilim ananas, 1 çubuk tarçın, 1 çay kaşığı büyüklüğünde 2 dilim taze zencefil ve yarım limonu yaklaşık 20 dakika kaynatıp her derde deva karışık zencefil çayınızı hazırlayabilirsiniz. Yağ yakımını da hızlandıran bu çay kilo vermek isteyenler için de önerilebilir.

Zerdeçal Çayı

Zencefille aynı aileden gelen bitki antioksidan etkisiyle bilinen en sağlıklı bitkilerden biri. Çay soğuk algınlığı ve kas ağrısı gibi sorunlarda hızlı ve etkili çözüm yolu olarak önerilebilir. Ayrıca bu çay sinirlerinizi yatıştırır ve karaciğerinizi temizler.

3 su bardağı su, 2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş zencefili 10 dakika demleyerek tüm dertlerinize deva olabilecek kış için mükemmel zerdeçal çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Kış Çayı

kış çayı

Gelelim soğuk algınlığının en azılı düşmanı kış çayına. Ekinezya çayı, 3-4 ince dilim zencefil, 3 yemek kaşığı taze limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, yarım yemek kaşığı tarçın, çeyrek yemek kaşığı öğütülmüş karanfil ve kırmızı biber ve bir su bardak suyla 10 dakikada mucize kış çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Bir bardak sıcak suyun içerisinde çay, karanfil ve zencefili karıştırın. Çay demlendikten sonra süzün ve tarçın, bal, biber ve limon suyunu katın ve mucizevi kış çayınız hazır. Bu çay soğuk algınlığı şikayeti olanlar için hızlı ve etkili bir çözüm olabilir.

Portakal Çayı

portakal çayı

Hastalandığımızda imdadımıza yetişen portakal, hastalık düşmanı çaylarda da imdadımıza yetişiyor. Rendelediğiniz portakal kabuklarınızı siyah çaya ekleyerek çayınızı şifalı hale getirebilirsiniz. Portakal kabukları hem C vitaminiyle derdinize derman olacak hem de siyah çayınıza farklı ve lezzetli bir aroma katacaktır.

Bitki Çaylarını Tüketmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

bitki çayları

Bitki çayları yukarıda da anlatıldığı gibi başlı başına birer şifa kaynağıdır ancak yine de bu çayları tüketmeden önce dikkat etmemiz gereken şeyler var. Öncelikle bu çaylar hastalıkların tedavisinde yada bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde sadece destekleyici olarak düşünülmeli gerekli durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Unutmayın, doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi bilir. İkinci olarak çaylar ancak doğru miktarda tüketilirse etkili olur ve size zarar vermez. Eğer günde 2 fincandan fazla bitki çayı tüketirseniz bu durum sağlığınız için ciddi riskleri beraberinde getirebilir. Yani yan etkilerinden korunmak ve sağlığınızı bozmak istemiyorsanız tükettiğiniz bitki çayı miktarına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonunda Bu Da Oldu! Mimarlar Emoji Binası İnşaa Etti! 🎉💃🏻🎉 Nasıl Mı?

Bu Mobilyalar İştah Açıyor! 😋 İşte Karşınızda Hamburger Koltuk, Turşu Yastık! 🍔