in ,

Skype, Snapchat Güncellemeleriyle Geri Dönüyor

İnternet üzerinden görüntülü konuşma teknolojisi denilince ilk akla gelen uygulama o!

Skype!

İnternet üzerinden ücretsiz bir şekilde görüntülü, sesli konuşma ve mesajlaşma uygulamalarından bir ilk olan ve dünyanın en yaygın kullanılan uygulamalarından olan Skype yepyeni güncelemelerle karşımızda.

Üstelik niyeti yeni çağ uygulamalarına ayak uydurmak!

Yeni nesil sosyal medya platformlarına ayak uydurmak için yola koyulan Skype’ın kendine örnek aldığı uygulama ise Snapchat. Skype’ın tarihindeki en büyük güncelleme için örnek aldığı Snapchat, özellikle genç nesil arasında oldukça popüler.

Yenilikler Neler?

Yenilenen tasarımda pek çok yenilik bulunan Skype’ın mobil uygulamasına eklenen “öne çıkanlar” (highlights) en çok dikkat çeken güncellemeler arasında yer alıyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde listelerindeki kişilerle anlık olarak fotoğraf ve video paylaşabiliyorlar.

Eğer Snapchat kullanıyorsanız, bu özellik size yabancı gelmeyecektir. Çünkü bu özellik  Snapchat’in “Stories” (Hikâyeler) özelliğinin birebir kopyası. Snapchat’in çok popüler olmasının ardından Instagram ve Facebook Messenger benzer özellikleri geliştirmişti.

Snapchat Hisseleri Halka Açılıyor

Güncelleme Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmaya başlandı. Kısa süre sonra da IOS işletim sistemleri ve masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilir olacak.

Snapchat’le birebir benzerlik gösteren “öne çıkanlar” özelliği, Skype’ın sahaya yeniden geri dönüşündeki kilit özellik olarak görülüyor. Kullanıcıların düzenli olarak her gün uygulamayı kullanmasını amaçlayan Skype’ın bunu başarıp başaramayacağı ise şu an için merak konusu.

2006’dan Sonra Bir İlk

Skype’ın bu güncellemesi, 2006’da getirdiği görüntülü çağrı özelliğinden bu yana yapılmış en büyük güncelleme olma özelliğine sahip. Aynı zamanda Microsoft’un Skype’ın satın almasından sonraki ilk kapsamlı güncellemesi olan bu yenilik şirketin yatırımını değerlendirmesi olarak da görülüyor. Microsoft, uygulamayı 2011 yılında 8,5 milyar dolara satın almıştı.

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Skype’ın takipçilerinin hemen hemen yarısı uygulamayı mobil cihazları aracılığıyla kullanıyor.

Yeni Güncellemeler Yolda

Skype, güncelleme ile anlık hikâyeler özelliğine ek olarak grup mesajlaşma özelliğini de geliştirecek. Kullanıcılar mesajlarına emoji, renkli fon ve gif ekleyebilecek .Ayrıca Microsoft’un üretmiş olduğu haber kişiselleştirme, görsel asistan gibi çeşitli “bot”lar da uygulamaya entergre edilecek.

Tüm bu güncellemeler sonrasında Skype’ın en temel özelliği olan görüntülü arama özelliğine sadık kalınacak. Bu özellik geliştirilerek kullanıcıların videolu çağrı sırasında fotoğraf, etiket ve emoji gönderebilmesi sağlanacak.

Bir Sonraki Adım

Güncellemelerine hız kesmeden devam etmeye niyetli olan Skype’ın bir sonraki adımı ise oldukça heyecan verici. Uygulama kullanıcılarının internet üzerinden birlikte film izleyip oyun oynamalarını mümkün kılmayı hedefliyor

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın En İyi 12 Üniversitesinden Kabul Alan Mustafa Gururlandırdı!

Araştırmalara Göre Herkesin 13 Sırrı Var. Üstelik Bu Sırlar Akıl Sağlığımızı Bozuyor!