in ,

Dünyanın En İyi 12 Üniversitesinden Kabul Alan Mustafa Gururlandırdı!

Dünyanın en iyi 12 üniversitesi ve bir Türk.

Harvard’ı %100 bursla kazanan Nil Çakırca‘dan sonra, dünyanın en iyi 12 üniversitesinden kabul alan Mustafa Ömer Gül’le göğsümüz bir defa daha kabardı.

Aralarında Harvard, Colombia, Ucla gibi üniversitelerin yer aldığı dünyanı en iyi 12 üniversitesinden de üniversite öğrenimi için kabul alan Mustafa’nın tercihi ise Stanford Üniversitesi oldu. Dünya çapında milyonlarca öğrencinin hayallerini süsleyen üniversitelerden kabul alan Mustafa’nın hikayesini Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı gündeme taşıdı.

Dünyanın En İyi Üniversitelerinden Kabul

Mustafa Ömer Gül henüz 18 yaşında.Bu yıl Üsküdar Amerikan Lisesi’ni birincilikle bitirecek olan Mustafa’nın mezuniyet notu ise 100 üzerinden 98. İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Gül ile uzman Nurdan Gül’ün tek çocuğu olan Mustafa, bu eğitim yılının başında yurtdışında pek çok  üniversiteye başvurdu. Dünyanın en iyi üniversitelerinin olduğu listeden 15 üniversite seçen Mustafa, ilk yarıyılda Michigan Üniversitesi’nden ilk kabulü aldı. Princeton Üniversitesi ilk yarıyılda reddettiği Gül’ü ikinci yarıyılda kabul etti. İkinci yarıyılda cevap beklerken mülakatlara katıldı.

Hedefi Yapay Zeka

Toplamda 15 üniversiteye başvuran Mustafa 12 üniversiteden kabul kağıdı aldı. Mustafa’nın tercihi ise Stanford Üniversitesi oldu.

“Bazı üniversitelere girmem sürpriz oldu. Beni ilk reddeden MIT (Maassachusetts Teknoloji Enstitüsü) olunca güvenim kalmadı. Sonra beni sırayla mülakata çağırdılar. Harvard Üniversitesi’ni bir ara çok istedim, ama Stanford’un akademik programları bana daha uygundu. Ayrıca bu üniversitenin yaz okuluna gitmiştim, ortamını da çok sevdim. Kampusu çok güzel.”

Tıp ve biyolojiye yönelmek isteyen Mustafa’nın, bir diğere hedefi ise yapay zekâ üzerine çalışıp bilgisayar mühendisliği eğitimi almak. Kişiye özel ilaç çalışmalarının içinde olup tıp dünyasına da katkıda bulunmayı isteyen Mustafa’nın hedefi akademisyen olmak

“İlgi alanım bilgisayar mühendisliği. Tıp ve biyolojiye de odaklanmayı planlıyorum. Yapay zekâ üzerinde çalışmayı tercih ediyorum. İnsanlık için yararlı işler yapmak istiyorum. Akademisyen olmak, araştırma yapmak benim için önemli”

Sosyal Hayat Çok Önemli

Mustafa aynı zamanda oldukça canlı bir sosyal hayatı olduğunu da belirtiyor. Üstelik 12 üniversiteden kabul almasında sosyal başarısının da bir payı olduğunu belirtiyor.

“Bu kadar önemli üniversiteden kabul almamda en önemli faktör, notlarım ve yaptığım etkinlikler. Amerikan üniversiteleri öğrencinin yaratıcı faaliyetlerinin olmasını; müzik, tiyatro gibi alanlarda yer almasını önemsiyor. Öğrencinin her alanda güçlü olmasını istiyor. Sadece notlarım yüksek olsaydı bu okula giremezdim”

Disiplinlerarası programlara ilgi duyduğu için Stanford Ünversitesi’ne gitmeye karar veren Mustafa, bilgisayar mühendisliği ve sembolik sistemler üzerine eğitim alıp, araştırma yapmak istiyor. Önemli üniversitelere kabul almasındaki en etkili faktörden birinin drama kulübündeki çalışmaları ve geliştirdiği jazz melodisi oluşturan bir model olduğunu da belirtiyor

“İlkokul 1’den beri tiyatro yapıyorum. İngilizce Drama Kulübü kabul almamda rol oynayan en önemli faktörlerdendi. Lisede 9’uncu sınıftan başlayarak Drama Kulübü’nün düzenlediği Romeo ve Juliet, Much Ado About Nothing veya William Shakespeare’s Star Wars: Verily, A New Hope gibi oyunlarda Benvolio, Romeo, Don Pedro veya C-3PO rollerinde oynamam önemliydi. Drama liderlik, ekip çalışması, yaratıcılık ve iletişim alanındaki kabiliyetler de etkili olmuştur.”

Kabul Edildiği Üniversiteler

Harvard, Stanford, Cornell, Princeton, Columbia, Carnegie Mellon, Pensilvanya , Michigan, California Los Angeles (UCLA), California San Diego Üniversiteleri ile Imperial College London ve University College London (UCL).

Red Gelen Üniversiteler

Başvurduğu Maassachusetts Teknoloji Enstitüsü, California Berkeley ve Cambridge Üniversiteleri

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

NASA Güneş’e Uzay Aracı Gönderiyor ☀️

Skype, Snapchat Güncellemeleriyle Geri Dönüyor