in ,

Son 10 Yılın En Başarılı Kadın Girişimcileri

Son yıllarda kadın girişimcileri, pek çok alanda büyük atılımlar yaparken gördük. Genelde kadınlar, moda ve kozmetik alanında öncü şirketler kurmuşlardır; ancak son yıllarda emlak, teknoloji, biyoteknik gibi alanlarda da başarılı işler ortaya koyuyorlar. Aşağıdaki listede son 10 yıl içinde ciddi bir katma değer üreten kadınları sıraladık. Sıralamada yaş, milliyet, ülke gibi kıstaslar gözetilmedi. Dikkate aldığımız tek şey, çok çalışma ve güçlü bir tutkuya sahip olunduğunda kadınların neler başarabildiğini göstermek. Ayrıca elbette daha yüzlerce şahane kadın girişimci vardır, ancak biz burada sadece birkaçını ele alıyoruz.

Hindistan kökenli ilaç şirketi Biocon’un kurucusu Kiran Mazumdar-Shaw, garajında başladığı girişimini global bir şirket haline getirdi. 2004 yılında şirket halka arz edildiği ilk gün içinde 1 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

 

Marvell Technology Group’un kurucu ortaklarından olan Weili Dai, yarı iletken teknoloji alanındaki ilk iş kadınlarından biri. Aynı zamanda Dai’nin şirkete kat ettirdiği mesafe nedeniyle ‘Yılın Girişimcisi’ ödülüne layık görülen biri.

 

Beyonce, dünyanın en ünlü kadın şarkıcılarından biri. 2004 yılında açtığı House of Dereon ve shop.beyonce.com ile müzik dünyasından sonra moda alanında da öncü isimlerden biri durumunda.

 

 

Opraf Winfrey medya dünyasının en büyük duayenlerinden biri. Winfrey kendine ait medya şirketine çift haneli büyümeler yaşatıyor ve Opraf Winfrey Kadın Liderlik Akademisi ile dünya çapında kız öğrencilerin eğitimine destek veriyor.

 

Arianna Huffington, 2005 yılında kurulan Huffington Post gazetesinin kurucusu ve baş editörü. Gazeteyi 2011 yılında AOL’e satan Huffington, görevine devam ederek Japonya, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde gazeteyi yönetmeye devam ediyor.

 

Tory Burch, 2004 yılında kendi adını taşıyan bir giyim ve moda şirketi kurdu. Şirketin 125 özel mağazası ve 3000’e yakın AVM mağazası bulunuyor. Burch, ayrıca kadınları destekleyen Tory Burch Foundation’un da kurucusu.

 

Leslie Blodgett, mineral bazlı makyaj malzemeleri üreten Bare Escentuals’in CEO’su. 1994 yılında kurulan şirketi 2006 yılında halka arz eden Blodgett, kurucusu olduğu şirketi 2010 yılında 1.7 milyar dolara satmayı başardı.

 

Katie Rodan ve Kathy Fields, akne ve sivilce önleyici ürünler üreten Proactiv’in kurucuları. 1995’te kurdukları şirketi 20 yıl sonra yılda 800 milyon dolar satış yapabilen bir şirkete çevirdiler. Ayrıca akne ve sivilce konusundaki tecrübeleri sayesinde, yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri piyasasında da ciddi bir yer kaplıyor ikili.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Mesajlaşır Gibi Form Doldurmayı Sağlayan Framework: Conversational Form

Ünlü Yönetmenlerin Çektiği Şahane 8 Kısa Film