in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

Yeni Başlayanlar İçin Sukulent Bakımı ve Yetiştiriciliği

Sukulent bakımı ve sukulent yetiştiriciliği son yıllarda oldukça popüler bir uğraş. İnsanı minik bitkilerin dünyasına doğru ufak bir yolculuğa çıkaran bu uğraşın nasıl ve neden bu kadar popüler olduğu ise oldukça büyük bir merak konusu. Öncelikle sukulent yetiştirme oldukça kolay ve hemen herkes yapabilir bunu. Ve bulunduğu ortamda fazla yer kaplamaması nedeniyle sukulent salona, yatak odasına, mutfağa ve ofise bile yerleştirilebilir. İşte bu nedenle de herkesin kolaylıkla gerçekleştirebildiği bir uğraş.

Gelin hep birlikte bu minik bitkilerin dünyasına adım atalım.

Sukulent Bahçesi İçin Malzemeler

sukulent yetiştirmek için malzemeler

*Ufak çakıl taşları

*Sukulent ya da kaktüs yetiştirmek için kullanılan toprak karışımı

*Süzme işlemi için bataklık yosunu

*Yine süzme işlemi için kömür

*Dilediğiniz tür bir sukulent

*Süslemek için yosun, taş, bilye vs. gibi objeler

Sukulent Yerleştirme İpuçları

Öncelikle saksı gerek. Ancak sukulenti istediğiniz bir kapta yetiştirebilirsiniz. Yani dondurma kutusu bile olabilir. Bu konu sizin dekor zevkinize kalmış.

Saksıyı doldurun. Önce çakılları, sonra kömürü, daha sonra yosunu ve en son da toprağı yerleştirin saksıya.

Sukulenti ekin. Bu konu da sizin yaratıcılığınıza kalmış. İstediğiniz gibi aranje edebilirsiniz sukulenti.

Dekore edin. Neon ışıklar, desenli kayalar, farklı mermerler, bilyeler… Aklınıza gelecek her şekilde dekore edebiliriniz sukulenti.

Yaratıcı olun. Sukulentleri istediğiniz her türlü bitkiyle birlikte yetiştirebilirsiniz. Yani dilerseniz sukulentin yanına soğan bile ekebilirsiniz. Bu da sizde. İhtimaller sonsuz çünkü!

Eğer sukulent kiti satın alırsanız sukulent oluşturmak için gereken malzemeleri tek tek almak zorunda kalmazsınız. Özellikle bu işe yeni merak saldıyanız kitler işinizi görür, ancak malzemeleri kendiniz seçerseniz istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsin

Sukulent Bakımı İçin İpuçları

Sukulentleri fazla sulamayın. Zira bu bitkiler fazla su tutamazlar. Fazla su vererek onlara iyilik değil, kötülük etmiş olursunuz. Sulama için en iyi yöntem haftada bir keredir. Haftada bir kere sulayın sukuleti ve suya boğmayın. Toprak ıslansın ancak göl gibi olmasın.

Parlak ışık iyidir. Sukulentler hem ev içinde hem dışarıda yetiştirilmeye müsait bitkilerdir. Nereye karar verirseniz verin, sukulentlerin ışık almasına özen gösterin, ancak uzun süre direkt güneş ışığı altında almamasına dikkat edin.

Unutmayın, sukulent yetiştiriciliğinde tecrübe kazanmak önemlidir. Farklı sukulent türleri ve düzenlemeleri yapmaya çalışın. Denedikçe çok daha farklı ve faydalı şeyler öğrenirsiniz.

Sukulent Dekorasyon İpuçları

sukulent dekore malzemeleri

Renk katın. Sukulentler kendi başlarına da şahane renktedirler, ancak bu yeşil bitkiciklerin yanında biraz canlı ve parlak renkte objeler eklemek harika olabilir. Saksınızın ya da sukulenti neye ektiyseniz o nesnenin renkli ve canlı olması iyi olabilir. Ayrıca sukulentin yanına cam küre, bilyeler, zincir şeklinde neon ışıklar ekleyebilirsiniz.

Nesnelerle stilize edin. Sukulentin yanına farklı nesneler koymak, sukulent bahçenize güzel bir soluk getirir. Yosun, ufak çakıllar, desenli objeler, cam parcacıkları (yeşil sodası şişesi kırıkları süper olabilir!) sukulent bahçenize özel bir hava katabilir ve aşırıya kaçmadığınız müddetçe bu tür objelerin sukulente bir zararı yoktur.

Yeni Başlayanlar İçin Sukulent Bakımı ve Yetiştiriciliği

Saksı konusunda serbest olun. Sukulentlerin hemen her yerde büyüyebileceğini söylemiştir. Bu nedenle sadece klasik toprak rengi saksılarla sınırlı kalmayın. Farklı renkli, farklı şekillerdeki kutuları deneyebilirsiniz. Konu sukulent olunca katı kurallar yoktur. Rahat olun ve her şeyden önemlisi eğlenmenize bakın.

Evinize yeni bir hava katın. Sukulentleri yemek masasına ya da kahve masasına koyarsanız evin atmosferinin hemen değiştiğini görürsünüz. Minyatür vaha olarak nitelendirebileceğimiz birkaç sukulent saksısıyla odanızın daha sıcak bir yuva haline geldiğini göreceksiniz.

Partilerinizi sukulent ile renklendirin. Sukulentler, evinizde arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmenize olumlu yönden etki edecektir. Cam fanus içindeki sukulentler hem mekana derinlik katar hem de ortamı renklendirir. Ayrıca düğünlerde ve bilhassa kır düğünlerinde sukulentlerin çok şık bir görünüm arz edeceğini siz de tahmin etmişsinizdir.

Unutmayın, konu sukulent ise kural yoktur. İster amatör ister profesyonel olun sukulentlerl yaşam alanlarınıza taze bir soluk katabilirsiniz.

Bahçenizi Sukulentlerle Donatma İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin Sukulent Bakımı ve Yetiştiriciliği

Sukulent yetiştirme ve bakımı konularında temel meselelere değindiğimize göre şimdi bahçenizi sukulent cenneti haline getirme konusuna geçebiliriz. Kendi sukulent bahçeniz yaratmak çok keyiflidir ve sandığınızdan çok daha kolaydır. Şimdi kendi bahçenizde sukulent yetiştirmek için faydalı olabilecek bazı ipuçları sunuyoruz.

Bahçeniz için farklı türde sukulentler seçin. Sukulentler birbirinden çok ama çok farklı doku ve şekillere sahiptir. Yani her zevke uygun bir sukulent muhakkak vardır. Fazla sulamaya gerek duymayan bu minyatür bitkiler, farklı deneyler yapabilmenize olanak sağlayacak şekilde dayanıklıdırlar. Yani farklı sukulentleri alıp bahçenizde farklı kombinasyonlar yapabilirsiniz.  Örneğin yaprak dökmeyen rosette türü, çiçeğe benzer bir biçime sahiptir ve bulunduğu zemini kaplamasıyla bilinir. Çiçek açan sukulentler de oldukça popülerdir. Yeşil yapraklar birbirinden farklı renkte çiçeklerle güzel ve şık bir zıtlık yakalayabilirsiniz. Cacti ise adından da anlaşılacağı gibi kaktüse benzer bir yapıy sahiptir. Yani bahçenize “çölde vaha” havası katabilirsiniz bu kaktüs benzeri sukulentlerle. Dikkat edin, dikenleri oldukça keskindir.

Yeni Başlayanlar İçin Sukulent Bakımı ve Yetiştiriciliği

Yaratıcı bir peyzaj için farklı tür sukulentleri karıştırın. İçinizdeki peyzaj tasarımcısını uyandırmak için farklı tür sukulentleri karıştırın ve değişik kombinasyonlar deneyin. Sukulent satın aldıktan sonra kağıda kafanızdaki planları yazın. Pinterest, Instagram, Hourzz gibi sitelerden farklı sukulent tasarımlarını inceleyip ilham alın. Örneğin bulunduğu zemine yayılan rosette gibi sukulentleri bahçe kapınızın yanlarına dizebilirsiniz. Bahçe kapısına giden yol sukulentlerle kaplanmış olur, huzur verici olur. Ya da farklı renk çiçek açan sukulentleri karıştırıp ebru benzeri rengarenk bir tasarım yapın. Veya cacti ve agave türlerini bahçe duvarının üstüne koyarak bir tür yeşil çit yaratın. Kendi özel alanınızı bu tür sevimli minyatür bitkilerle korumak da şık olur hani…

Sukulent Bahçenizin Bakımıyla İlgili Bazı İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin Sukulent Bakımı ve Yetiştiriciliği

Sukulentlerinize doğru miktarda su verin. Sukulentlerinizi canlı ve sağlıklı tutacak miktarda su vermek sukulent yetiştiriciliğinde çok önemlidir. Sert yapılı sukulentleri haftada bir kere sulamanız yeterlidir. Ancak genel olarak sukulentler çok su istemez. Yani mini bir saksıya bir su bardağı su yeterli gelecektir.

*Eğer fazla sularsanız sukulent çürür ve yaprakları dökülür.

*Eğer az sularsanız  yapraklar pörsümüş bir görünüm kazanır.

*Sukulentlerinize güneş ışığının az ve yağmur/karın fazla olduğu kış aylarında normalden daha az su verin.

*Nemli bir bölgede yaşıyorsanız daha da az su verin bitkilerinize. Zira bitkilerden havadaki nemden ihtiyaç duydukları suyu tedarik edebilirler.

Sukulentleriniz doğru şekilde ışık almalıdır. Sukulentlerinizi konumlandırırken bitkilerinizin bol ışık almasına dikkat edin, fakat ışık direkt olarak sukulentlere vurmamalı. Yani ışık kaynağı ile sukulentler arasında perde vazifesi gören bir şey olmalı. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalan sukulentlerinizin ömrü kısa olur.

*Eğer bahçeniz fazla güneş ışığı alıyorsa sukulent yaprakları güneşten yanar ve kahverengi bir renk alır. Eğer böyle bir durum oluşursa bitkilerinizi daha az güneş alan bir yere taşıyın.

*Eğer bahçeniz az güneş alıyorsa bitkilerinizin rengi soluk olur ve bitkileriniz uzar. Bu uzama bitkilerin güneş ışığı araması nedeniyle içgüdüsel bir nedenle olur. Eğer az ışık varsa, yaprakların kırparak boylarını kısaltın ve daha çok gün ışığı alan bir yere taşıyın.

İşte şimdi sukulent bakımı ve yetiştiriciliği konusunda temel bilgilere sahipsiniz ve artık ister ev içinde ister bahçede kendi sukulent bahçenizi yaratmaya başlayabilirsiniz. Tüm bu süreç içinde eğlenmeyi unutmayın ve bu minik bitkilerin sağladığı keyifli yaşam alanının tadını çıkarın!

Bonus: Amelie’s Garden – Sukulent ve Kahve

Son yıllarda başkent Ankara’da açılan en şık mekanlardan biri olan Amelie’s Garden ise sukulent ve kahve odaklı bir konsepte sahip. Kafe içinde birbirinden lezzetli kahveleri yudumlarken pek çok farklı sukulenti de yerinde görme ve dilerseniz satın alma şansınız bulunuyor. Bu harika mekanın Instagram sayfasını mukakkak takip etmelisiniz.

Okuduğuna değdi mi?

15 points
Upvote Downvote

Total votes: 25

Upvotes: 20

Upvotes percentage: 80.000000%

Downvotes: 5

Downvotes percentage: 20.000000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Yorum Bırak
 1. Uzun süre evimde çiçek ve çeşitli bitkileri yetiştirmeye çalıştım. Ancak öğrenci evinde oldukça zor oldu. Hep çiçeklerim soldu,bitkilerim çürüdü. Çok uğraşmama rağmen bu işi beceremedim. Uzun süre çiçek işine tövbe ettim. Sukulentler sayesinde yeniden bitki yetiştirme işiyle barıştım. Hem bakımı çok daha kolay, hem de pisliği çok daha az. İnternette devamlı gezip yeni yeni fikirler ediniyorum bu konu hakkında. Harika tasarımlar var. Sukulent çiçek veya bitki yetiştirmekten çok daha farklı bir uğraş, sanki resim yapmak gibi.

 2. Sukulent dünyası içine alınca insanı, insan kopamıyor. Bundan 1 yıl önce başlayan sukulent uğraşım, önce kendi evimi donatmam, ardından da arkadaşlarımında evlerini donatmamla sürdü. Bu aralar ara verdim 🙂
  Gerçekten çok güzel ve dekoratif bir uğraş. Özellikle sukulentlerle yapılan süslemeler eve harika bir görünüm kazandırıyor. Bir de işin kötüsü bu mereti çoğaltmak çok kolay. Bitkinin gövdesine bağlanan noktadan bir yaprak koparın ve toprağa bırakın. Güneş gördüğü ve sulandığı müddetçe hemencecik kök vermeye başlıyok sukulentler. Geriye kalan dekoratif ürünler ve küçük parçalarla ortaya şık görünümlü bir şey çıkarmak kalıyor.

 3. Sukulentlerinizi sakın havasız ortamlarda bırakmayın ben bir defa bu hataya düştüm ve sonuç hiç iyi olması. Havasız ortamda bitkiyi aşırı sulayınca çeşitli mantarlar türedi ve bitkilerim hep öldü. üstelik çok özenmişti.

 4. Sukulent yetiştirmek çok kolay bir iş, yeterki doğru sukulentleri seçin. Sukulent dünyasında pek çok çeşit bulunuyor. Haworthia turgida denilen sukulent cinsi evde yetiştirmeye çok uygundur ancak yavaş büyür. Bir de bu türü sıcak sevmesine rağmen güneş sevmez. Güneşin altında uzun süre tutmamak gerekir. Sedum morganianum da başka bir sukulent cinsi. Bu diğerinin tersi olarak güneşe bayılır ama çok sıcak sevmez. Çok sulamamak gerekiyor.

 5. Bende de sedum morganianum dan baya var. Eskiden baktığımız balığımızın akvaryumu vardı, fanus şeklinde. Bende onunla başladım sukulent yetiştirmeyi. Şimdi gittiğim heryerden ufak tefek şeyler toplar oldum.Emin olun sukulentinize tarz katmak elinizde. Mesela ben geçenlerde Starbucksda kahve akmasın diye takılan çubuklardan aldım kahvemin yanına. Sonrada onları fanusumu süslerken kullandım. Çok tatlı oldu 🙂

 6. Ben en çok kırmızı pagoda ismi verilen sukulentlere bayılıyorum. O kada güzel gözüküyorlarki. İlk başta yeni evime çıktığımda çok sevdiğim bir arkadaşım hoş ferforje ve camdan oluşan bir fanusun içinde hediye olarak getirmişti. Bir süre iyi bakamadım ancak işi kavrayınca yeni yeni sukulentler ekledim evime. 🙂 Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

 7. Pinterest’te harika sukulentler var. Ben oradan alıyorum fikirleri hep kendi sukulentlerini yaparken.

 8. Bir Ziraat mühendisi olarak ilgiyle okudum. Yumurta kabukları kaktüse içerdiği CaCO3 bileşiği ile ihtiyacı olan Ca++ ve C elementlerini sağlıyor. Biyolojik faaliyetleri arttırıp organik maddeyi yüksek tutuyor. Hobiniz çok güzel. Saygılar.

 9. sukulentleri önce büyük saksıya ayrı ayrı ekip sonra küçük saksılara alabilir miyiz? konuya çok yabancıyım da 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Beden Dili Hareketlerinde duruş çok kritik

Bir İnsanı Tanımanın En Etkili Yolu: Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Çin Kendi Wikipedia'sını Açmak İçin Çalışmalara Başladı

Çin Kendi Wikipedia’sını Açmak İçin Çalışmalara Başladı