in , , , , ,

Gezginler İçin Kontrol Listesi: Türkiye’den 9 Tarihi ve Turistik Yer

Tarihi ve turistik yerler bakımından en zengin coğrafyalardan biri olan Türkiye’de, mutlaka gidip görülmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Asırlar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları, tarihi ve turistik alanlarıyla geçmişin izlerini taşımayı sürdürüyor.

Hal böyle olunca tarihe meraklı ve yerler keşfetmeyi seven kişiler de Türkiye’nin önde gelen cazibe noktalarını yakından görmek istiyor.

Bu doğrultuda biz de sosyal içerik platformu Emoji ailesi olarak hazırladığımız yazımızda, tarih ve gezi meraklıları için Türkiye’de görülmesi gereken turistik mekanları sıralıyoruz. Eğer bu tür kültürel gezilerden hoşlanıyorsanız listemizde yer alan ve daha önce gitmediğiniz yerleri not edebilir, karşınıza çıkan ilk fırsatta ziyaret edebilirsiniz!

Büyüleyici Güzelliğe Sahip Tarihi ve Turistik Yerler

1. Cumalıkızık, Bursa
2. Efes Antik Kenti, İzmir
3. Konuralp Müzesi, Düzce
4. Kapadokya, Nevşehir
5. Sümela Manastırı, Trabzon
6. Balıklıgöl, Şanlıurfa
7. Efteni Kuş Cenneti, Düzce
8. Ani Harabeleri, Kars
9. Nemrut Dağı, Adıyaman

Türkiye’nin, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle hem tarihi hem de kültürel açıdan dünyanın en zengin destinasyonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Listemizde tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliği ile gördüğünüzde hayran kalacağınız pek çok adres var. İşte mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi ve turistik yerler!

1. Cumalıkızık, Bursa

Bursa'nın Cumalıkızık Köyü'nde bulunan şirin bir ev

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Bursa’da ziyaret edilmesi gereken pek çok tarihi yer bulunuyor. Özellikle son dönemde popülerliğini gitgide arttıran Cumalıkızık Köyü de bunlardan bir tanesi.

Yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip köy, Osmanlı kültürüne ait en güzel örnekleri bugünlere aktarabilen nadir yerlerden. Bu özelliği nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı kapsamındaki Cumalıkızık Köyü’nde gezip görebileceğiniz bir çok yer bulunuyor.

Cumalıkızık’a gittiğinizde UNESCO Derneği Proje Uygulama Evi olan Küpeli Ev’i ziyaret edebilirsiniz. Böylece geçmiş yıllarda burada yaşayan insanların kullandığı ve tamamen Bursa’ya özel eşyaları görme şansını yakalayabilirsiniz.

Buna ek olarak Cumalıkızık Müzesi’nde tarihi bir yolculuk yapabilir, tarihi Cumalıkızık Camii ve Cumalıkızık Hamamı’na gidebilirsiniz.

Günübirlik gezi programları için oldukça uygun bir yer olan Cumalıkızık’a henüz uğramadıysanız bu şirin köyü bir an önce gezi listenize almanızı tavsiye ederiz!

2. Efes Antik Kenti, İzmir

Efes Antik Kenti'nde bulunan Celsus Kütüphanesi'nden kalan kalıntıların bir kısmı

Milattan önce 8600 yılında sıradan bir yerleşim yeri olarak kurulan Efes Antik Kenti, Roma İmparatorluğu ile birlikte gelişerek dönemin en önemli başkentlerinden biri haline gelmiş eşsiz bir yer.

Doğu ve Batı arasındaki en önemli liman kentlerinden biri olan Efes’te yer alan Artemis tapınağı ise dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor. Bunun dışında Celsus kütüphanesi, Traian Çeşmesi ve Aşk Evi gibi yerler, Efes Antik Kenti’nde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında.

Eğer tarihe ve mitolojiye merakınız varsa gezginlerin en çok ziyaret ettiği, araştırmalara konu olmuş tarihi ve turistik yerler arasındaki Efes Antik Kenti’ni mutlaka gidip yerinde görmelisiniz.

3. Konuralp Müzesi, Düzce

Düzce'de bulunan Konuralp müzesinde sergilenen bir arkeolojik kalıntı

Konuralp Müzesi, Düzce’nin Konuralp bölgesinde bulunan ve Konuralp Antik Kenti’ninden bugünlere ulaşan zengin kültürel eserleri yaşatmak üzere kurulmuş bir müze. Müzede arkeolojik ve etnografik eserlerin yanı sıra eski dönemlere ait üç bini aşkın sikke sergileniyor.

Son dönemde ziyaretçi akınına uğrayan Konuralp Müzesi’nin bu kadar popüler hale gelmesinde şu an Düzce Belediye Başkanlığı yapan,  65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü‘nün Düzce’yi bir kültür, sanat ve turizm şehri haline getirmek için yaptığı çalışmalar büyük rol oynuyor.

Eğer daha önce Düzce’yi hiç ziyaret etmediyseniz, gezilecek yerler listenize bu güzel şehri ve tabii ki Konuralp Müzesi’ni de eklemenizi tavsiye ederiz.

4. Kapadokya, Nevşehir

Kapadokya'da günün erken saatlerinde gökyüzünde süzülen rengarenk balonlar

Türkiye’deki önemli tarihi ve turistik yerlerden bir tanesi de peri bacaları, yeraltı şehirleri ve gün doğumunda gökyüzünde süzülen balonlarıyla ünlü Kapadokya. Nevşehir sınırlarında yer alan Kapadokya bölgesi, yalnızca Türkiye’den değil dünyanın pek çok farklı noktasından gelen turistlere de ev sahipliği yapıyor.

1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde bulunan Kapadokya, ziyaretçilerine kendine has bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gittiğinizde zamanın nasıl geçtiğini anlamakta güçlük çekeceğiniz bu nadide bölgede balon turuna katılarak gün doğumunu izleyebilir, ünlü vadilerinde dolaşabilir, müzelerinde bölgenin tarihi dokusunu keşfedebilirsiniz.

Kapadokya’ya gitmişken bölgenin en ünlü yemeklerinden biri olan testi kebabı ile kendinize harika bir ziyafet çekmeyi de atlamayın deriz!

5. Sümela Manastırı, Trabzon

Trabzon'da bir dağın yamacına inşa edilmiş Sümela Manastırı'ndan bir görüntü

Halk arasında “Meryem Ana” olarak da bilinen Sümela Manastırı, Bizans İmparatorluğu döneminde iki rahip tarafından kurulan ve günümüze dek ulaşan en önemli tarihi yapılardan biri olmasıyla öne çıkıyor.

Özellikle yaz mevsiminin başlangıcında etrafındaki ağaçların iyice yeşermesi ile birlikte mükemmel bir görünüme ulaşan Sümela Manastırı, herkesin hayatında bir kez de olsa gidip görmesi gereken yerlerden biri.

Manastırı gezdikten sonra güzel bir doğa yürüyüşü yaparak gezinizi taçlandırabilirsiniz. İçerisini gezdikten sonra dönüşte manastır merdivenlerini kullanırsanız kendinizi eşsiz bir doğa harikasının içerisinde bulacağınızdan emin olabilirsiniz!

6. Balıklıgöl, Şanlıurfa

Şanlıurfa'daki Balıklıgöl

Balıklıgöl de pek çok efsaneye konu olmuş, mutlaka görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler arasında. Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra atıldığı ateşin Balıklıgöl’e, yanan odunların da bu gölde yüzen balıklara dönüştüğüne inanılıyor. Bu nedenle bölgede yaşayan halk balıkların kutsal olduğuna inanarak onlara kesinlikle dokunmuyor.

Şanlıurfa’nın en önemli turistik simgelerinden biri olan Balıklıgöl ile ilgili daha pek çok mucizeye inanılıyor ve hakkında birçok hikaye anlatılıyor. Yolunuzun Şanlıurfa’ya düşmesini beklemeden bir an önce bu eşsiz doğa harikasını ziyaret etmenizi ve Balıklıgöl hikayelerini bir de bölge halkından dinlemenizi öneririz.

Buna ek olarak Balıklıgöl’e gittikten sonra başta Urfa Kalesi olmak üzere etraftaki diğer tarihi yerleri de mutlaka görmelisiniz.

7. Efteni Kuş Cenneti, Düzce

Düzce'de bulunan Efteni Gölü iskelesinden güzel bir manzara

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Efteni Kuş Cenneti, ziyaretçilerini büyüleyen önemli turistik mekanlardan bir tanesi. Adından da anlaşılacağı gibi adeta bir kuş cenneti olan ve endemik bitki türlerine ev sahipliği yapan Efteni Kuş Cenneti, Düzce’nin en büyük turistik zenginlikleri arasında yer alması ile ön plana çıkıyor.

65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün şu anda Belediye Başkanlığı görevini üstlendiği Düzce’de turizme katkı sağlaması ve sulak alan varlığının korunması için yürüttüğü Efteni Kuş Cenneti projesi, bölgenin en önemli projelerinden biri.

Bu doğrultuda yapılan çalışmalarla Efteni Gölü, ziyaretçi akınına uğrayan ve görenleri kendine hayran bırakan popüler bir yer haline gelmiş.

Kuş cıvıltılarının yankılandığı, eşsiz bitkilerle dolu bu doğal güzelliği de vakit kaybetmeden ziyaret etmenizi öneriyoruz.

8. Ani Harabeleri, Kars

En sevilen tarihi ve turistik yerler arasındaki Ani Harabeleri

Anadolu tarihinin izlerini taşıyan bir başka turistik yer ise Kars’ta bulunan Ani Harabeleri. Selçuklu Sultanı Alparslan tarafından şehri koruması için yaptırılan surları ile dikkat çeken Ani Harabeleri’nde ziyaret edilecek pek çok yer bulunuyor.

Yolunuz Ani Antik Kenti’ne düşerse, Tigran Honents ve Genç Kızlar Kilisesi’ni ve ilk Türk camii ve Anadolu topraklarında bulunan en eski Selçuklu eseri olduğu bilinen Ebu’l Manuçehr Camisini ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra günümüze yalnızca gövde kısmı ulaşsa da geçmişte Anadolu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş İpekyolu Köprüsü’nü ve Büyük Katedral olarak bilinen Fethiye Camisi’ni de Ani Harabeleri gezinizde görebilirsiniz.

9. Nemrut Dağı, Adıyaman

Görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler arasında yer alan Nemrut Dağı'ndaki aslanlı heykel

Kendine hayran bırakan güzelliği ile Nemrut Dağı, şafak vaktinde gökyüzünde oluşan manzarası ile ünlü bir yer. Eski çağlarda “Kommagene” ismi ile anılan Nemrut Dağı, bu bölgedeki arkeolojik kalıntıları bulunduruyor.

Nemrut Dağı’na düzenleyeceğiniz gezide, ünlü Kommagene Kralı Antiochos’un mezarını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Yunan ve Pers tanrılarının heykelleri de bu alanda yer alıyor ve Unesco Dünya Mirası’nın en eski yerlerinden biri olan Nemrut Milli Parkı’nı oluşturuyor.

Tarihte bilinen en eski horoskop da Nemrut Dağı’ndaki aslan heykelinin üzerinde bulunuyor ve Mars, Merkür, Jüpiter gezegenlerini temsil ediyor.

Tarih meraklılarının bayılacağı Nemrut Dağı, herkesin mutlaka gidip görmesi gereken en önemli tarihi ve turistik yerler arasında sayılabilir.

Tarihe, kültüre, geziye ve sanata dair yepyeni içeriklerden ilk siz haberdar olmak isterseniz bizleri takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

şeffaf akıllı gözlük takmış kadın

Giyilebilir Teknoloji Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Grafen Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?