in ,

Türkiye’nin Köyde Yaşayan Tek Trans Kadını: İhsan Hala 🌈

‘’Bir gün köy kahvesinden daldım içeri, açtım ağzımı yumdum gözümü… Benim bedenim, benim hayatım kim karışır? Ben böyle yaşamak istiyorum. Kimin karısında veya kocasında gözüm var, kime yanlışım oldu? Ben buyum ve burası da benim köyüm.’’

Bu cümleler İhsan Hala’ya ait… Türkiye’nin köyde yaşayan tek trans kadını; İhsan Hala Manisa’nın Akhisar Kayışlar Köyü’nde, baba ocağında yaşamını sürdüren bir trans kadın… Önceleri köylülerinin dışlamalarına ve kabul etmemelerine maruz kalsa da şimdilerde o Akhisar Kayışlar Köyü’nün İhsan Halası…

İhsan Hala

İşte, İhsan Hala’nın Filmlere Konu Olacak Hayat Öyküsü

Baba Ocağından Kopamamış

Manisa’nın Akhisar Kayışlar köyünde dünyaya gelen İhsan Hala, köydeki diğer çocuklardan farklı bir çocukluk yaşamış. Kendini tanımaya başladığı zamandan beri kadın duyguları olduğunu belirten ve kendini kadın gibi hisseden İhsan Hala, 12 yaşında anne ve babasıyla İzmir’e taşınmak zorunda kalmış.

35 yaşına kadar İzmir’de yaşamlarına devam eden İhsan Hala ve ailesi, sağlık sebeplerinden dolayı tekrardan köylerine dönmek zorunda kalmışlar. İhsan Hala’nın önce annesi daha sonra da babası rahmetli olmuş.

Koy meydaninda kollarini acarak poz veren İhsan hala

Babasının son isteğinin ise baba ocağının sürekli tütmesi ve çocuklarının bir arada olmasıymış. Bu yüzden de İhsan Hala anne ve babasının vefatından sonra köyü terk edememiş ve köyde yaşama kararı almış…

Ancak bu karardan sonra sorunlar kendini göstermeye başlamış…

Köyün Tepkisi İlk Zamanlar Çok Sert Olmuş

Farklılıkları ne yazık ki çok çabuk kabul edemiyoruz. Kendimiz gibi görmediklerimizi hemen dışlıyoruz ve ötekileştiriyoruz. İhsan Hala da ilk zamanlarda bu tür sorunlarla karşılaşmış. Köyde bir selam vereni, hastalansa kapısını çalanı, işvereni olmamış.

Ancak bu durumlardan dolayı yılmamış. Doğup büyüdüğü toprakları terk etmeyerek kalmaya, mücadele vermeye devam etmiş. Bu tür sorunları çocukluğundan beri yaşadığını belirten İhsan Hala, farklılığından dolayı da ilk dayağını abisinden yemiş.

İhsan Hala koylulerle birlikte koy kahvesinde cay iciyor

10 yaşlarındayken kızlarla sokakta oyun oynarken, kafasına aynı kızlarınki gibi bir yemeni bağlamış ve bunu gören abisi de İhsan Hala’yı köy meydanında dişleri kırılana kadar dövmüş…

Daha çocuk yaşlardayken köylüleri ondaki farklılığı hissetmiş ve durmadan meraklı sorularla “Senin küçük oğlan niye bu kadar süslü, niye farklı davranıyor, evden hiç çıkmıyor?’’ gibi sorularla İhsan Hala’nın annesini sıkıştırırlarmış.

Ancak İhsan Hala, daha o yaşlardayken bile kendisiyle barışık bir insan olduğu için annesine; “Kim ne derse desin, kulak asma!” diyerek kendi bildiği gibi yaşamaya devam etmiş.

İhsan Hala makyaj yapiyor

Bir gün canına tak eden İhsan Hala köy kahvesini basmış ve içinden geldiği gibi her şeyi döküp saçmış. Kabul edilse de edilmese de böyle olduğunu ve sırf başkaları istiyor diye değişemeyeceğini tüm köye adeta haykırmış. İşte, o günden sonra İhsan Hala için dönüm noktası olmuş ve tüm köy onu sahiplenmeye başlamış.

Önce İhsan Abla Sonra İhsan Hala

Bir zaman sonra köylüler İhsan Hala’nın kendilerinden biri olduğunu ve onun tüm farklılıkları ile kabul edilmesi gerektiğini anlamışlar.

Hatta artık onun için her eve lazım, şeker gibi, neşe kaynağımız ve yardım meleğimiz gibi harika sıfatlar bile söyleniyor.

İhsan Halanın sık bir pozu

Öncelleri İhsan Abla diye hitap edilmeye başlanmış. Ancak bu abla kelimesinden kendi de çok rahatsız olurmuş ama açıklayamazmış. Daha sonra birisi İhsan Hala demiş ve o günden sonra tüm köy için artık İhsan Hala olmuş.

“Askerliğim Oynayarak Geçti”

Van’da askerlik yapan İhsan Hala, askere şoför olarak gitmiş ancak hiç şoförlük yapmamış. Asıl mesleği kuaförlük olan İhsan Hala, askerdeyken komutanların eşlerinin ve kızlarının kuaförlüğünü yapmış.

Bir süre sonra kendini sevdiren ve artık komutan eşlerinin yanından ayrılmayan İhsan Hala, tüm kadınların katıldığı günler düzenlemeye başlamış. Bu günlerde ise müziğin sesini duyunca kendini ortaya atmış ve gönlünce oynamış.

ihsan hala evinde poz veriyor

Tüm askerlik boyunca da özel günlerde ve eğlencelerde İhsan Hala pistin ortasındaymış.

Hayatta en çok sevdiği şeylerden biri de oynamak olan İhsan Hala müziğin sesini duyduğu anda kıvrak vücut hareketleriyle kendini müziğin ritmine bırakıyor.

Hem kendi köyünde hem de civardaki yakın köylerdeki düğünlerin tek aranan ismi İhsan Hala oluyor. Kendini oynamaktan alıkoyamayan İhsan Hala evde canı sıkıldığında bile oyun havaları açıp kendi kendine oynadığını söylüyor.

Ameliyat Olmayı Düşünmüş Ama…

Hissettiği duygularda bir görüntüye kavuşmak için ameliyat olmayı düşünen İhsan Hala, bu düşüncesinden bir süre sonra vazgeçmiş.

Hem hormon tedavisinden dolayı psikolojinin bozulması ve yeni görüntüsüne adapte olamama durumu onu korkutmuş, hem de kendine olan bakışların değişeceğinden çekinmiş.

İhsan hala evde poz veriyor

Köylüleri de değişmesini ve kadın görüntüsüne geçmesini hiç istememiş.

‘’Seni böyle kabul edip sevdik, değişmeni istemiyoruz’’ demişler. İhsan Hala da bu durumdan dolayı ameliyat olmak istememiş.

“Şehirde Dayalı Döşeli Ev Verseler Gitmem”

Böyle söylüyor İhsan Hala…

Çünkü anne ve babasının hatırası onu bu köyde yaşamaya zorluyor. O, bu köyde olmaktan ve doğup büyüdüğü topraklarda yaşamaktan dolayı çok mutlu…

Her hafta Cuma günleri anne ve babasının mezarlarını ziyaret eden, dua okuyan ve onlarla dertleşen İhsan Hala, çok bunaldığında ise kendini dümdüz, uçsuz bucaksız ovaya atarak deşarj oluyor. Hatta kimi zamanlar ağladığını ve iyice rahatladığını söylüyor.

İhsan hala bahcesi ile ugrasiyor

Baba ocağının sürekli tütmesi gerektiğini ve burada ailesinin hatırasını devam ettirdiğini söyleyen İhsan Hala ölene dek bu köyde kalacağının da altını çiziyor.

Köylülerin Yardım Meleği

İhsan Hala köydeki tüm işlere koşturuyor. Muhtarlığın temizlenmesinden caminin temizlenmesine kadar her yardım isteyene koşan İhsan hala köylülerin yardım meleği olmuş adeta…

Yaşlıların yardımından çocukların ihtiyaçlarına kadar köydeki tüm yardım işlerine elinden geldiğince koşuyor.

Köyde birçok iş İhsan Hala olmadan yapılamıyor ve yapsa yapsa bunu İhsan Hala yapar denerek, tüm işler İhsan Hala’nın üstüne kalıyor. Ama o bundan asla şikayet etmiyor.

Ev İşleri Yaparak Geçimini Sağlıyor

Köyde ve kasabadaki evlere temizliğe giden İhsan Hala zeytin toplama, bağ bozumu gibi mevsimlik işlerde de çalışıyor.

Bahçesinde baktığı tavukların yumurtalarını satarak da gelir elde eden İhsan Hala, kazancının büyük bir bölümünü ise kendine harcıyor.

ihsan hala mutfakta

Bakımlı olmayı ve güzel görünmeyi çok seven İhsan Hala, kuaförünü, makyajını ve bakım kremlerinden yağlarına kadar birçok farklı ürünü kullanmayı da asla eksik etmiyor.

Tek Hayali Bülent Ersoy İle Tanışmak

İhsan Hala büyük bir Bülent Ersoy hayranı ve hayattaki en büyük isteği de Bülent Ersoy ile tanışmak…

17 yaşından beri Bülent Ersoy’un resimlerini gazete ve dergilerden keserek biriktiren İhsan Hala salonunun baş köşesinde bu resimleri sergiliyor.

İhsan hala Bulent Ersoy fotografini opüyor

Bülent Ersoy’un hem sesini beğenen hem de yaşamını kendi yaşamına çok yakın bulduğunu söyleyen İhsan Hala umarız bir gün Bülent Ersoy ile tanışır.

İhsan Hala Belgeseli

2012 yılında Veysel Akşahin tarafından çekilen ‘Hala’ belgeseli İhsan Hala’nıın yaşadığı tüm süreci başarılı bir dille anlatıyor.

Ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödül alan ‘Hala’’ belgeseli…

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Emoji Perdede Bu Hafta: The Godfather Hakkında Bilinmeyenler 🌹

Paleo Diyeti ile Mağara İnsanlarına Yemeğe Davetlisiniz!