in

Kolay ve Ucuz Tatil Planı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Gezi planları genelde hep korkutucudur. Ryanair gibi ucuz hava yolu şirketlerinin bulunmadığı ülkemizde ucuz bilet bulma telaşesi, kalacak yer ayarlama arayışı ve rotaları  belirlemek daha seyahate çıkmadan yorar insanı. Çoğu zaman bu ayarlamaları yapmak için bilgisayar  başında, gezdiğimizden daha çok vakit harcarız. Şanslıyız ki bazı cin fikirliler sayesinde gezmek gittikçe kolaylaşır oldu.  Çok gezen çok bilir hesabı, ben de sizinle deneyip, test ettiğim bu kolaylıklardan bazılarını paylaşacağım adım adım…

Tripadvisor ile Ne, Nerede?

Artık hepimiz akıllı telefonlarımız  sayesinde dünyayı cebimizde taşır olduk. İşte bu cebimizde taşıdığımız yapay zekaları artık hayatımızın her alanında kolaylık yaratacak şekilde kullanabiliyoruz. Tripadvisor’ın son marifeti de bu kolaylıklardan biri.

Ben Buradayım, Peki Ya Bu Şehrin Gizli Lezzetleri Nerede ?

Tripadvisor’ın akıllı telefon uygulaması tam olarak bu noktada devreye giriyor. Telefonunuza gitmeyi planladığınız şehrin uygulamasını indirdikten sonra internet bağlantısına gerek duymadan şehir ayaklarınızın altına seriliyor. En iyi restaurantlar,barlar, gezi rotaları artık cebinizde. Ha diyebilirsiniz bunlara bir turistik gezi rehberinde de bulabiliriz. İşte tam burada Tripadvisor’ın uygulamasının farkı devreye giriyor. Çünkü aynı sizler gibi turistlerin yorumlarını bulabiliyorsunuz bu uygulamada. Yorum ve puanlama sistemi sayesinde çevrenizde bulunan hem fiyat hem lezzet olarak ağzınıza layık yemekleri size sunan restaurantlar ekranınıza sıralanıyor. Barselona gezimde hiçbir gezi rehberinde bulamayacağım esnaf lokantası kıvamındaki Tapas restaurantımı Tripadvisor’a borçluyum mesela! 🙂

GPS Teknolojisi Devrede

Keyifli müzik dinleyebileceğiniz barları, şehirdeki diğer kültürel etkinlikleri de size listeleyen uygulamanın en çok kullandığım özelliğiyse Suggested Itıneraries idi. GPS ile bulunduğunuz noktayı tespit eden uygulamaya o noktadan itibaren gezebileceğiniz tarihi turistik yerleri size listeliyor,hem sokak sokak size rota çıkaran uygulama hem de noktalar  hakkında bilgi veriyor.Hem de bu turları alışveriş turu, tarihi tur, çocuklar için tur olarak kategori edip, tahmini aldığı süreleri de belirtiyor.  Gününüzü daha iyi planlamanızın sağlayan bu özellik, şehirde gizli nokta bırakmıyor.

Tatilciler İçin En Ucuz Avrupa Şehirleri’ni Öğrenmek İçin Tıkla!

Her İhtiyacı Karşılıyor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7 kıtadan başka başka şehirlerin uygulamalarını bulabileceğini programın hala eksikleri var elbette ama zamanla bunlarında tamamlanacağını düşünüyorum. Çok gezdik paramız kalmadı dediğiniz an ATM noktalarını, ayaklarıma ağrılar girdi dediğiniz an size en yakın hastaneleri gösteren teknolojinin yeni marifeti olan bu program oldukça kullanışlı ve yararlı.

 Ama unutmayın bir şehri gezmenin en güzel şekli onun sokaklarında kaybolmaktır.

Ucuz Tatil Planının Vazgeçilmezi RyanAir

5 Euro’ya Avrupa’da Uçak Seyahati Mi?

Gezmekten bizleri en çok alıkoyansa  genelde işin maddi boyutu oluyor. Konaklama, yeme-içme, hediyelik eşyalar ve ulaşım derken gezi bütçesi dağ oluveriyor. Her zamanki gibi gezi planlamasının da ufak püf noktalarını bilince bu dağın üstesinden gelmekse kolay.

İşin en büyük maddi külfeti ne diye düşünürsek tabiî ki de cevap ortada; ulaşım. Ne kadar erken alınırsa alınsın 4 haneli rakamlara ulaşan uçak biletleri oldukça göz korkutucu. Ama Avrupa’da öyle bir havayolu firması var ki duyanları çok şaşırtıyor. Adı RyanAir. İrlanda kökenli olan bu firmanın  sloganı “En ucuza biz uçuyoruz”.

Türkiye’ye direk uçuşu olmayan bu firma Avrupa’da pek çok farklı durağa sahip.

Peki Ya RyanAir Neden Diğer Firmalara Göre Daha Ucuz?

Öncelikle RyanAir şehrin merkezinde bulunan havalimanları kullanmıyor. Tren ve ya özel servis araçlarıyla aktarma yapmanız gerekebilir. Ayrıca uçağa binmeden önce tüm bilet işlemlerinizi kendiniz yapmalısınız. Gerekli çıktıları almadığınız takdirde çok ciddi para cezaları ödemeniz gerekiyor havalimanında. Uçak içinde yararlanacağınız tüm hizmetler karşılığında da ödeme yapıyorsunuz.

Aynı zamanda RyanAir  çok sıkı bir valiz politikasına sahip. Kilo limitlerini gram aşmanız durumunda 25 Euro’ya varan paralar ödüyorsunuz. Aynı zamanda bavulunuzu uçağa binmeden önce sığdırmanız gereken bir düzenek de bulunuyor. Boyut aşımında ödenmesi gereken cezalar sebebiyle havalimanlarında komik görüntüler oluşabiliyor. Bir defasında bavulunu 15 dakikalık bir uğraş sonucu kalıba sığdırmayı başaran ama geri çıkaramayan bir gezgine rastlamıştım =)

Avrupa Gezinizde Kalabileceğiniz Harika 10 Hostel Tıklayın!

Dolmuş Uçak Dedikleri Ne Ola?

2.5 Euro’ya Belçika-İspanya arası uçmanın mümkün olduğu RyanAir’ın son uygulaması ise oldukça enteresan. Havacılık sektöründe yeni bir çığır açacak olan girişim, uçakta ayakta yolculuk imkanı sağlayacak. Kemer kullanımın saçma bir güvenlik önlemi olduğunu iddia eden şirket sözcüsü Stephen McNamara’nın açıklamalarına göre şirket uçakların son on sıradaki koltuklarını kaldırıp yerine 15 sıra dikey koltuk yerleştirmeyi planlıyor.

RyanAir bunu başarır mı bilinmez ama şu an için en başarılı bütçe dostu firma olduğu kesin. Türkiye’den direk uçuşu olmadığı için, Yunanistan üzerinden yapılacak aktarmalı uçuşlar RyanAir kullanmak isteyenler için en iyi çözüm olacaktır.

Eğer sizin de bize tavsiyeleriniz varsa, sizleri yorum kısmına alalım! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Geçmişten Bugüne Bikini Dünyasına Dair Her Şey 👙

Palinka Nedir? Nasıl İçilir? Neyden Yapılır?