in

Tatilciler İçin En Ucuz Avrupa Şehirleri

Tatil, dinlenme, gezi, seyahat söz konusu olunca üst limit belirlemek zor. Yani para olduğu sürece “the sky is the limit.” Ancak Avrupa şehirlerini dikkate aldığımızda son derece ekonomik pek çok alternatif mevcut. Biz de bu yaz yurt dışına çıkmayı planlayan tatilciler için en ucuz Avrupa şehirleri listesi hazırlamaya karar verdik.  Europe Backpacker Index kaynaklı olan bu listede bütçenize ve gönlünüze en uygun olan şehri seçip bu yaz tatilinizi Avrupa’da yapabilirsiniz.

Günlük asgari tutar için şu unsurların dikkate alındığını da hatırlatalım.

  • Nezih bir semtte temiz ve ucuz bir otel odası
  • Girişi paralı bir müze/park gezisi
  • Ortalama fiyatta 3 öğün yemek
  • Ortalama fiyatta 3 içki (bira, şarap, kahve vs.)

1. Kiev, Ukrayna

Kiev öteden beri Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri olmuştur. Rusya ile yaşanan sorunların son zamanlarda yatışması nedeniyle Kiev’i tatil listenizde ilk sıralara alabilirsiniz.

Daily Backpacker Index’e göre Haziran 2018 itibarıyla Kiev’de bir kişi için günlük ortalama gider 25 dolar civarında. Bu rakam alt limit tabii ki. Ancak yine de nezih bir gün geçirmek için 25 dolar yeterli olacaktır. Ne demiştik, “sky is the limit.”

Ha bu arada, eğer yeni kimliklerden çıkarttıysanız Kiev’e elinizi kolunuzu sallayarak girebilirsiniz. Eğer henüz çipli kimliğinizi almadıysanız yanınızda pasaportun bulunması yeterli.

2. Krakow, Polonya

Avrupa’nın ucuz tatil için en gözde şehirlerinden biri olan Krakow, özellikle hafta sonu Avrupa’nın pek çok kentinden turist akınına uğruyor. Birbirinden şahane otellerin, hostellerin, müzelerin, barların bulunduğu Krakow’da binbir çeşit eğlence alternatifi mevcut.

Krakow’da bir turist harcayacağı ortalama para da 27 dolar civarında.

3. Belgrad, Sırbistan

Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Belgrad, hem tarihi dokusu hem de ilginç şehir ve gece hayatıyla ucuz bir tatil yapmak isteyenlerin mutlaka listesinde yer almalı.

Ayrıca Sırbistan’a gitmek için vize almak gerekmiyor. Yanınızda pasaportunuz varsa uçağa atlayıp Belgrad’a gidebilirsiniz.

Belgrad için günlük 28 dolar dolar yeterli olacaktır.

4. Bükreş, Romanya

Bükreş tatilcilerden olumlu yorumlar alsa da bir türlü istediği turist potansiyeline ulaşamamış bir şehir. Ancak neyse ki bu durumda fiyatların astronomik olması gibi bir durum söz konusu değil. Avrupa’nın en ucuz kentlerinden biri olan Bükreş, ucuz hostelleri, renkli gece hayatı ve nefes kesici Sovyet mimarisi ile kayda değer bir şehir.

Günlük 29 dolar ile Bükreş’te güzel bir gün geçirilebilir.

5. Sofya, Bulgaristan

Sofya komşumuz Bulgaristan’ın eli yüzü düzgün, turist seven başkenti. Eğer beklentilerinizi doğru bir biçimde yönetebilirseniz Sofya’da ucuz bir şekilde eğlenebilirsiniz.

Günlük 32 dolar yeterli olacaktır. Sofya’ya İstanbul’dan otobüsle de gidebilirsiniz.

6. Budapeşte, Macaristan

Budapeşte, gidip görenler tarafından Orta Avrupa’nın incisi olarak adlandırılıyor. İstanbul gibi ortasından Tuna Nehri geçen Budapeşte şehir merkezi, enfes mimarisi ve güzel biralarıyla listenizde mutlaka yer almalı.

Budapeşte’de günlük ortalama 33 dolar bir gün için yeterli olacaktır.

7. Saraybosna, Bosna-Hersek

Saraybosna, Osmanlı’dan kalan pek çok tarihi eseriyle aslında bize pek de yabancı olmayan bir şehir. 90’lı yıllardaki acı dolu günlerinin izini atlatmaya çalışan şehirde güzel Balkan yemekleri yiyebilir, Balkanların kendine has eğlenceleriyle nefis birkaç gün geçirebilirsiniz.

Saraybosna için asgari 35 dolar yeterli olur.

8. Zagrep, Hırvatistan

Hırvatistan, Akdeniz’e nazır sahil kasabalarıyla muazzam doğal güzelliklere sahip bir ülke. Özellikle Dubrovnik ülkemizde oldukça revaçta bir destinasyon. Avrupa standartlarına göre uygun pek çok seçeneğin bulunduğu Zagrep’e günlük 35 dolar ayırmalısınız.

9. Riga, Letonya

Avrupa’nın en kuzey bölgesinde yer alan Letonya’nın ucuz bir şehir olması oldukça şaşırtıcı. Özellikle Oslo, Stockholm, Kopenhag gibi şehirlere kıyasla “bedava” olarak adlandırabileceğimiz Riga’nın en iddialı olduğu konu ise gece hayatı…

Riga için günlük 35 dolar ayırmanız yeterli.

10. Bratislava, Slovakya

Viyana’ya yürüme mesafesinde olan Bratislava bu özelliğine karşın yine de fark edilmemiş bir güzellik. Prag ve Viyana’ya göre daha ucuz olan Bratislava’nın tarihi ve modern şehir merkezinde birkaç gün geçirmek, çehrenizi değiştirecek, zihninizi tazeleyecektir.

Bratislava için günlük 42 dolar yeterli olur.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER YAZILARIMIZ

Avrupa Gezinizde Kalabileceğiniz Harika 10 Hostel

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Avrupa Sanat Haritası Birbirinden Değerli Tabloları Ön Plana Çıkarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asla Unutulmayacak Fidel Castro Sözleri

Domates Neden Hem Sebze Hem de Meyvedir?