in ,

Yurt İçin Hayatta Kalma Rehberi

Aile yanından ayrılıp başka bir şehre gelindiğinde büyük ihtimalle yeni eviniz öğrenci yurtları olur. Kimi zaman alışmakta zorluk çekilir, kimi zaman sorunlar yaşanır ama yine de yurtlar, yurt arkadaşları ve orada edindiğiniz tecrübeler hayatınızı ve sizi şekillendiren güzel hatıralar olarak kalır yurttan ayrıldığınız zaman. Sorunsuz ve güzel bir yurt hayatı geçirmeniz için dikkat etmeniz gereken şeyleri sizin için sıraladık.

1. Kurallara dikkat et

yurt kuralları

Gerek idareyle sorun yaşamamak için, gerekse yurt arkadaşlarınla iyi geçinebilmek için uyman gereken yurda giriş-çıkış saati, gürültü yapmamak, odada kötü kokabilecek yiyecekler yememek, biri uyuduğunda ışık açmamaya dikkat etmek gibi bazı kurallar olduğunun farkında olmalısın.

 

2. Çamaşır yıkarken dikkatli ol

yurt çamaşırhanesi

Çamaşır makinesinde başlattığın programın süresini iyi bilmelisin ki densizin teki senden önce gelip nasılsa program bitmiş diye çamaşırlarını çıkarıp bir kenara atmasın.

 

3. Ama arkadaşlar iyidir

yurt arkadaşlığı

Yurt ortamı ilk kez ailesinden ayrılan biri için garip ve zorlu gelebilir ama böyle hisseden tek kişinin siz olmadığınızı bilin. Sizinle birlikte okula başlayan hemen herkes aynı duygular içinde ve bu durum birbirinizle kaynaşmanızı sağlayan şeylerden biri olacak. Yurt arkadaşlarınız zaman içinde 2. bir aile haline gelecek ve belki de ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edineceksiniz burada. O yüzden kabuğunuza çekilmek yerine etrafınızdakilerle iletişim kurmaya çalışmanız en güzeli olur.

 

4. Beslenmenize dikkat edin

yemekhane

Okula yeni başlayan, özellikle de yurtta kalan herkes bir anda anne yemeklerine tam zıt şekilde beslenmeye başlar: Makarna ve fast food. Zevkli ve pratik olabilir ancak sağlığınızın da sahip olduğunuz en değerli şey olduğunu unutmamanız lazım. Okul ya da yurt yemekhanesinde çıkan besin değeri yüksek yemekleri yemeniz hem sağlığınız hem cüzdanınız için makul olacaktır.

5. Kendine zaman ayır

yalnız kalmak

Tek kişilik odada kalmıyorsanız yurtlar bazen biraz bunaltıcı olabilir. Odanızda otururken, yemek yerken, hatta bazen duş alırken bile yanınızda sürekli birileri vardır ve konuşmak zorundasınızdır. Okulun yoğunluğunun üzerine yurdun bu hengamesi fazla gelebilir, bu yüzden ara sıra kendinize kafanızı dinlemeniz için zaman vermeniz önemlidir. Çünkü yalnız kalmak bazen insanın en ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Weebly Hacklendi!

bilkent

Yalnızca Bilkent Öğrencilerinin Anlayabilecekleri 5 Durum