in ,

2016’da Spotify’da En Çok Dinlenilen Şarkılar

Aralık ayına girmemizle birlikte 2016 yılının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Farklı sosyal medya organları ve uygulamalar yavaş yavaş 2016 yıllarının rakamlarını ve enlerini açıklamaya başladı bile.

İşte dünyanın en çok kullanılan ve farklı müzik listeleriyle kullanıcılarına oldukça kullanışlı bir hizmet sunan Spotify’da enlerini açıklayanlar arasında.2016 yılının en çok dinlenen şarkıcı ve şarkılarını, en çok tercih edilen çalma listelerine gelin göz atalım.

Sia Listenin Başında

2016'da Spotify'da En Çok Dinlenilen Şarkılar

Spotify Türkiye listesinde en çok dinlenilen sanatçı olma ünvanını Sia kazanıyor.Küt, beyaz saçları,farklı sahne performsları ve video klipleriyle tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken Sia Türk dinleyiciler arasında da oldukça popüler. Listeye göre ülkemizde en çok dinlenilen erkek şarkıcı ise Drake.En çok dinlenen kadın sanatçı olan Sia’yı ikincilik koltuğuna oturarak kadın şarkıcı ise Rihanna takip ediyor.

Top 5’de Bir Türk: Sıla

2016'da Spotify'da En Çok Dinlenilen Şarkılar

Türkiye’de en çok dinlenen şarkılardan oluşan Top 5 listesine girmeyi başaran tek isimse Sıla oldu.Top 5 listesine giren diğer isimlerse şöyle;

Türkiye’de En Çok Dinlenen Top 5 Sanatçı

1.Sia

2.Rihanna

3.Sıla

4.Coldplay

5.Drake

Yeni Keşifler

File photo dated 11/06/14 of the Spotify App an Apple iPad, as award-winning Ed Sheeran has supported the levels of payments made to artists by streaming service Spotify and pointed the finger at record labels for poor returns.

2016 yıl müzikseverlerin en meraklı ve araştırmacı olduğu yıl oldu. Spotify’ın her hafta kullanıcının müzik zevkine göre düzenlediği keşif listesi olan ‘Haftalık Keşif’ listeleri 2016 yılında 9 milyar kez dinlenildi.

11 Kasım Cuma

2016 yılında müzik severlerin hem dünyada, hem Türkiye’de en çok müzik dinlediği günse 11 Kasım Cuma.

Dünyada En Çok Dinlenen Sanatçılar

https://www.youtube.com/watch?v=eyGm-dpJWn0

Yukarıda da bahsettiğimi gibi Drake geçen yılın ardından, bu yıl da dünyada en çok dinlenen isim oldu. Geçen yıl 1.8 milyar olan dinlenme sayısını 4.7 milyara çıkaran Drake bu koltuğu uzun süre daha bırakmayacak gibi gözüküyor.

Dünyada 2016’da En Çok Dinlenen TOP 5 Sanatçı

1.Drake

2.Justin Bieber

3.Rihanna

4.Twenty One Pilots

5.Kanye West

Spotify’ın İçerik ve Strateji’den Sorumlu Başkanı Stefan Blom, en çok dinlenen erkek sanatçı olan Drake’in başarısını şu sözlerle açıklıyor.

‘Bu yılın en çok dinlenen albumü ve en çok dinlenen şarkısına imza atmış olmasının yanı sıra, başarıyla tamamladığı Summer Sixteen turnesi ile Drake, tam da ondan beklendiği gibi hayranları ile sürekli etkileşim halindeydi. 2016’da müzik sektörüne damga vurması şaşırtıcı değil.’

Türkiye’de En Çok Dinlenen Şarkılar

Türkiye’de 2016 yılında en çok dinlenen şarkı, en çok dinlenen sanatçı Sia’ya ait. Cheap Thrills’le liste başına yerleşen Sia’yı, One Dance şarkısı ile Drake takip ediyor.

Türkiye’de En Çok Dinlenen Top 5 Şarkı

1.Cheap Thrills – Sia

2.One Dance – Drake

3.Don’t Let Me Down – The Chainsmokers

4.Günah Benim – Eypio Burak King

5.Faded – Alan Walker

En Popüler Çalma Listeleri

top-list

Spotify’ın kullanıcılarına sağladığı en kaliteli hizmetlerden biri hazırladığı keşif listeleri. Aynı zamanda diğer kullanıcılar tarafından hazırlanmış listelere ulaşabiliyor olmamız uygulamanın bir başka nimeti. 2016 yılında da en çok dinlenen çalma listesi, geleneği bozmayarak ‘Today’s Top List’ olurken, Türkiye’de en çok dinlenen Top 5 çalma listleri şöyle;

1.Today’s Top Hits

2.Peaceful Piano

3.Acoustic

4.Türkçe Pop

5.Your Favorite Coffeehouse

Müzik Türlerine Göre En Çok Dinlenilen Sanatçılar

2016'da Spotify'da En Çok Dinlenilen Şarkılar

Spotify’ın yayınladığı 2016’nın enleri listelerinden birinde farklı müzik türlerinde en çok dinlenilen sanatçılara yer veriyor.Klasik rock müzik türünde dünyaya damgasını vurmuş olan İngiliz The Beatles en çok dinlenen isim olurken, R&B müziğin kraliçesi Rihanna oldu.

Dünya’da Müzik Türlerine Göre En Çok Dinlenen Sanatçılar:

Klasik Rock: The Beatles

Klasik Müzik: Wolfgang Amadeus Mozart

Country (Yeni): Luke Bryan

Country (Eski): Johnny Cash

Elektro Dans Müziği (EDM): The Chainsmokers

Emo: Panic! At The Disco

Hip Hop: Drake

Caz: Nina Simone

Latin: Enrique Iglesias

Metal: Metallica

New Age: Enya

Pop: Drake

R&B: Rihanna

Reggae: Bob Marley & The Wailers

Reggaeton: Enrique Iglesias

Rock: Red Hot Chili Peppers

Soul: Michael Jackson

2016 yılının sonlarına doğru geldiğimiz şu günler, Spotify’ı  daha detaylı listeler için tıklamanız yeterli.Bakalım önümüzdeki yıl neleri dinleyeceğiz, müzik dünyasındaki hangi yenilikleri keşfedeceğiz.

 

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Ted Talks Algı Operasyonu

Algoritmalar Aracılığıyla Dijital Mecralarda Yapılan Algı Manipülasyonu

Dünyanın 4 Büyük Şehrinde Dizel Yakıtlı Araçlar Yasaklanıyor