in ,

90’lı Yıllarda Gerçekleşen Türkiye’ye Damgasını Vurmuş 10 Sansasyonel Olay

1990’lar…

Sovyetlerin yıkılması, Körfez Savaşının patlak vermesi, ülkemize gerçekleşen gurbetçi akınının yarattığı büyük kültürel değişim ve ilk özel televizyonun yani Star Tv’nin hayatımıza girmesiyle evimize giren yeni yeni renkler… 90’ların başlı başına bir sansasyon olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır ama hadi gelin o yıllara doğru gidelim ve dönemin en çok konuşulan, en çok gündemde yer alan magazinel olaylarına bir göz atalım.

1)Tolga Abi ve Hugo’nun Mağduriyeti

90'larda yaşanan sansasyonel olaylar

90’lı yılların çocukları için Hugo tam anlamıyla bir vazgeçilmezdi. Koşa koşa eve gelinir, televizyon açılır ve Hugo’nun maceraları izlenirdi. Ancak Hugo 90’lara ait en büyük gizemlerden birini de içinde taşır. Söylenene göre programa bağlanan bir çocuk Tolga Abi ve Hugo’ya küfür etmiş ve ardından da telefonu kapatmıştır. Uzun süre boyunca inkar edilen bu olay geçtiğimiz yıl içinde tekrar gündeme geldi. Bir tarafta olayı canlı izlediğini iddia edenlerde var, diğer taraftaysa olayı ispat eden olursa ona son model araba alacağını söyleyen Tolga Abi. Olayın gerçekliği tartışıladursun bugün bile gündemde yer almayı başarıyor.

2)Saadettin Teksoy

Kendisinin 90’lar ve sansasyon kelimelerinin geçtiği bir yazıda yer almaması imkansızdır. Farklı habercilik anlayışı ve sunuşuyla başlı başına bir sansasyon olan Saadettin Teksoy’u yeri geldiğinde Tarzan’ın izinde dağlarda, yeri geldiğinde Van Gölü canavarının peşinde izledik. Ancak en çok konuşulan haberi, Türk erkeklerinin kellik soruna deva bulduğu Keloğlan Mağarası haberi oldu.

3)Medyum Memiş Vs Medyum Keto

90 ‘lı yıllar için falcılar out, medyumlar in demek oldukça mümkün. Sözde 3 harflilerle olan parapsikolojik ilişkileri, dünya ve ülke gündemleriyle ilgili tahminleriyle dönemin medyumları ana haber bültenlerini bile işgal ediyordu. En sonunda durum öyle bir noktaya geldiki medyumlar arasındaki rekabet büyüdü ve ‘ En iyi medyum kim ?’ sorusunun tartışıldığı bir program gerçekleştirdi. Program sırasında Medyum Keto’nun, Medyum Memiş’in homoseksüel olduğunu ima etmesi üzerine stüdyo gerildi ve Memiş’in Keto’yu dövmesiyle yayın sonlandı. Medyum Keto yiyeceği dayağı öngörememiş olsa gerek…

4)Bülent Ersoy ve Cem Adler Evliliği

Bülent Ersoy’un 18 yaşındaki Cem Adler’le gerçekleşen ani evliliği döneme bomba gibi düşmüştü. Cem Adler’in boşandıktan sonra sarfettiği “Ersoy’u aldattım. Beni kız arkadaşım Burçin’le bastı. Boğazıma bıçak dayadı ve beni zorla nikah masasına oturttu” sözleriyse yıllar sonra yeni bir gündem yarattı.

5)İzel Çelik Ercan 3’lüsünün Ayrılığı

Onlar aynı elin parmakları gibiydiler. Albümleri 1 milyonun üzerinde satış yapmıştı. Ancak şarkıları kadar ayrılıkları da gündeme bomba gibi düştü. Beraberinde pek çok dedikodu getirdi. İzel ve Ercan’ın aşk yaşadığı ve Çelik’i dışladıklarından tutun, Ercan’ın Çelik’i kıskandığına kadar…

6)Ebru Gündeş’in Beyin Kanaması

Dünya’da ilk defa gerçekleşirken kaydedilen beyin kanaması olma özelliğini taşıyan bu an dönemin unutulmaz anlarından biridir. Ebru Gündeş’in oldukça keyifli bir şekilde stüdyoda gazetecilere verdiği röportaj sırasında yaşadığı beyin kanaması uzun süre gündemi meşgul etti.

7)Barış Manço’nun Ölümü

‘Domates Biber Patlıcan’, ‘Kara Sevda’ gibi şarkıları, ‘Adam Olacak Çocuk’ programıyla Barış Manço 7’den 70’ e herkesin sevgilisiydi. Vefatı ülkede büyük üzüntü yarattı.Ancak vefatı sonrası yaşanan tartışmalar gündemde uzun süre kaldı. Manço’nun viagra kullanımı sonrası genç bir kadınla birlikteyken vefat ettiği söylentisi magazin programlarının gündeminden düşmedi.

8)Eşkiya ile Türk Sinemasının Geri Dönüşü

Yavuz Turgul’un yönetmen koltuğunda olduğu, Şener Şen ve Uğur Yücel’İn başrollerini paylaştığı Eşkiya filmi sadece 90’lara değil aynı zamanda Türk sinema tarihine de damga vurmayı başardı. Büyük bir düşüş yaşayan sinema sektörünün tekrardan şahlanması olarak adlandırılan Eşkiya filmi 2001 yılına kadar en çok gişe yapan Türk filmi ünvanını sahipti. Ve 90’ların en çok konuşulan sinema filmi olmayı başardı.

9)Uğur Dündar ve Ani Baskınları

Araştırmacı gazeteci denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri Uğur Dündar. 90’larda yaptığı baskın haberleriyle ülke gündeminde her zaman büyük etki yaratmıştır. Yeri geldiğinde kaçak bir gemiye helikopterle iniş yaptı, yeri geldiğinde Afrika’dan bir muzun içinde gelen böceğin peşindeydi. Her koşulda o Türk insanının en sevdiği gazeteciler arasında.

10) Taze Mesih: Hasan Mezarcı

Günümüz çocukları onu fıkrasına gülünmeyen adam olarak tanıyor. 90’ları yaşamış nesil içinse Hasan Mezarcı farklı bir hikayenin kahramanıdır. Dönemin Refah Partisi milletvekili Mezarcı 90’ların sonunda bir dönem hapis yaptı. Hapishaneden çıktığındaysa mesih olduğu iddia ederek ülke gündeminde yerini aldı. Verdiği röportajlarda sarfettiği sözlerle ciddiye alınmaktan öte daha çok komedi malzemesi haline geldi.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

instagram canlı yayın

Instagram Canlı Yayın Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

En İyi Android Google Play Uygulamalar

2016 Yılında Google Play’de En Çok İndirilenler