in ,

Bu Ay Gökyüzünde Şenlik Var! İşte Bu Ay Kaçırmamanız Gereken Gökyüzü Olayları

Bu ay gözünüzü gökyüzünden ayırmayın.

Neden mi? Çünkü Ağustos ayı boyunca çıplak gözle görmenin mümkün olduğu pek çok gökyüzü olayı yaşanacak.

Bildiğiniz üzere bunlardan ikisi çoktan gerçekleşti. 2 Ağustos’ta Satürn ve Ay bir araya gelmiş ve gökyüzünde çıplak gözle dahi görülebilir bir görsellik sunmuştu. 7 Ağustos’da yaşanan parçalı ay tutulması ise büyüleyici bir manzaraya şahit olmamıza olanak sağlamıştı.

İşte National Geographic‘in derlediği listeye göre bu ay yaşayacağımız diğer gökyüzü olayları:

1. 12 Ağustos/Perseid Meteor Yağmuru

İkonik Ağustos meteor yağmurları resmi olarak 12 Ağustos’ta saat 17:00 GMT’de tepe noktasına ulaşıyor. Yani Kuzey Amerikalılar için en iyi izleme zamanları Pazartesi ve Salı akşamları olacak. Ancak meteorlar her iki akşam da neredeyse tam olan dolunayla rekabet edecekleri için, gökyüzü gösterisini izlemek için gündoğumu öncesi saatler en iyi zaman dilimi olacak.

İyi haber ise Ay’ın ışığına rağmen, Perseid’lerin her yerden görünen, birçok parlak ateş topları üretiyor olmaları. Ve sırtınızı Ay’a dönerseniz, şehir ışıklarından uzak bir yerde, birkaç dakikada bir en az bir tane kayan yıldız görmeyi bekleyebilirsiniz.

2. 16 Ağustos/Ay ve Aldebaran

Gündoğumunda doğuda görünen en parlak yıldız gibi cisim Venüs gezegenidir. 16 Ağustos’ta, üst sağında bulunan hilal, turuncu renkli Eldebaran yıldızına çok yakın olacak. Efsanevi Boğa takım yıldızında boğanın gözünü işaretleyen bu dev yıldız, Ay’dan üç dereceden az bir uzaklıkta gibi görünecek. Ancak bu belirgin yakınlık bir optik yanılsamadan ibaret. Ay ortalama 386.240 kilometre uzaklıktayken, Eldebaran 65 ışık yılı uzaklıkta.

3. 19 Ağustos/Venüs ve Ay

venus

19 Ağustos’ta,  Güneş’ten sonra gelen ikinci mükemmel gezegene, Venüs’e, bugün şafak sökerken küçülen hilal arkadaşlık ediyor. Bu kozmik ikili, ufuğa yakın noktada, harika bir fotoğraf çekme şansı sunacaktır.

4. 21 Ağustos/Tam Güneş Tutulması

güneç tutulması

Yılın en çok konuşulan yıldız olayı, Ay Güneş’i tam örterken, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin gökyüzünü şereflendirecek. Tamamen kararmış Güneş, yaklaşık iki dakika boyunca, Oregon’dan Güney Carolina’ya uzanan 112 km’lik koridorda bulunan herkes tarafından görülebilir olacak.

Tam tutulma güzergahının kuzey ve güneyindeki tüm diğer gökyüzü izleyicileri, Güneş’in sadece bir kısmı Ay’ın arkasına gizlendiğinde gerçekleşen kısmi bir tutulma görecekler.  Bu, Kanada, Orta Amerika ve Güney Amerika’nın bir bölümündeki izleyicileri içeriyor. 21 Ağustos’a dair tarihi bulut örtüsü istatistiklerine göre, açık gökyüzü için en iyi yer batı A.B.D.’de batı Oregon’dan Nebraska’ya ve oradan Tennessee’ye uzanan bölge olacak.

5. 25 Ağustos/Jüpiter ve Ay

Bugün, yerel günbatımından kısa süre sonra Jüpiter’le eşleşen etkileyici hilali görmek için güneybatıya bakın. Dikkat çeken birleşme muhteşem bir fotoğraf çekme şansı sunacaktır. Dikkatlice bakarsanız, belki dürbünle, üçüncü bir gök cismi, mavi Spica yıldızı, kozmik ikilinin tam altında ortaya çıkacak.

6. 30 Ağustos/Satürn ve Ay (II.Sahne)

Bu ay ikinci kere, Ay Satürn ile güney akşam gökyüzünde poz verecek. Bu ikili için günbatımından hemen sonra takipte olun. Ve Satürn’e bakarken, yaklaşık 1 trilyon 400 milyon kilometre ötede, NASA’nın Cassini uzay aracının Satürn sisteminde 13 yıldan uzun süredir turladıktan sonra, gezegenin kalın atmosferine ölüm dalışı yapmak üzere hazırlandığını hatırlayın.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

81 yaşında kod yazan Masako Wakamiya

81 Yaşında Kod Yazmayı Öğrendi,Yaptığı Oyunu Tüm Dünya Oynuyor! İşte Wakamiya’nın Hikayesi!

poligami, çok eşlilik nedir

Çok Eşlilik (Poligami) Nedir? Nasıl Olur? İnsanlarda Poligami Mümkün Mü?