in ,

Amerika’da Araba Kiralama Rehberi: Bilinmesi Gereken 10 Şey

Her ne kadar en gelişmiş ülkelerin başında da gelse, Amerika toplu taşıma olanakları açısından ne yazık ki  Avrupa kadar fazla seçenek sunmuyor. Bu yüzden, bireysel ulaşım yani özel araç kullanımı pek çok eyalette tek ulaşım seçeneği haline geliyor.Bu durumun oluşmasında uygun akaryakıt fiyatları ve düşük vergi oranlarının etkileri oldukça büyük. Bu etmenlere yüksek toplu taşıma vergisi de eklenince aynı yönelim şehirler arası ulaşım tercihlerine de yansıyor.Dolayısıyla, şehirler arası ulaşımda otobüs ya da tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak ile araba kiralamayı tercih etmek aynı maliyete denk gelebiliyor. Eğer Amerika’ya seyahat etmek ya da kısa süreli ikamet amacıyla gidiliyorsa, araba kiralamak oldukça mantıklı bir seçenek.  Bu süreçte dikkat edilmesi gereken unsurları sizin için hazırladığımız Araç Kiralama Rehberi sayesinde öğrenebilirsiniz.

1- Gereken Belgeler ve Koşullar  

amerikada araba kiralama rehberi

Amerika’da araba kiralamak  diğer ülkelerdeki prosedürlere kıyasla çok daha kolay bir süreç.Eğer F-1, J-1 ya da turist vizelerinden herhangi biriyle Amerika’ya kabul edildiyseniz yani vizeniz Amerika içinde trafiğe çıkmanıza olanak tanıyorsa, bu ülkede her araba kiralama şirketinden kolayca araba kiralayabilirsiniz.Bunun için yalnızca 18 yaşını doldurmuş olmanız, uluslararası alanda geçerli olan ehliyetinizin (Türkiye’de alınan ehliyetler uluslararası geçerlidir) ve pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor.

2- Konumunuza En Yakın Araç Kiralama Şirketini Bulmak

amerika'da araba kiralama rehberi

Amerika’da toplu taşıma çok yaygın olmadığı için oto kiralama sektörü oldukça gelişmiştir.Dolayısıyla, Amerika’da en küçük kasabadan en büyük şehire kadar, hemen hemen her yerde kolayca araba kiralama şirketleri bulabilirsiniz.Özellikle, dünya çapında hizmet veren ve Amerika’da oldukça kurumsallaşmış Enterprise, Hertz ve Avis gibi araç kiralama şirketlerinin neredeyse ülkenin her yerinde ofisleri bulunmaktadır. Bu şirketlerin sizin konumuza en yakın ofislerinin telefonlarına ve adreslerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. En uygun Atatürk Havalimanı araç kiralama seçeneklerini incelemek için Yolcu360’a göz atmayı unutmayın!

Ayrıca, talep ettiğiniz takdirde bu şirketler size ücretsiz servis olanağı sunuyor yani araç gönderip sizi istediğiniz yerden aldırıyor ve ofise ulaşımınızı sağlıyorlar.Diğer bir yandan, Amerika’da her havaalanında araba kiralama şirketlerinin ofisleri bulunuyor.Bunların dışında Amerika’da bulunduğunuz konuma göre değişkenlik gösteriyor olsada pek çok yerel araba kiralama şirketi de bulabilirsiniz.Bu yüzden, internet üzerinden araba kiralama şirketi araştırırken bulunduğunuz şehrin ya da bölgenin ismiyle birlikte araştırmak daha faydalı olabilir.

3- Bütçenize En Uygun Firmayı Bulabilmek İçin  

amerika'da araba kiralama rehberi

Amerika’da her ne kadar araç kiralama şirketi kolay bulunabiliyor olsa da uygun fiyata araç kiralayabilmenin zor olduğunu belirtmemiz gerekir.Yukarıda bahsettiğimiz gibi EnterpriseHertz  ve Avis gibi şirketleri Amerika’nın her yerinde kolayca bulabilmenize rağmen, bu kurumsallaşmış şirketlerin sabit fiyatları var ve yerel araba kiralama şirketlerine kıyasla daha pahallılar.Bu açıdan araştırma sürecinde elinizden geldiği kadar fazla araba kiralama firmasıyla iletişime geçmenizi ve bu firmaların size sunduğu fiyatları karşılaştırmanızı tavsiye ederiz.

*Dip not : Amerika’da Araba Kiralama Rehberi olarak vurgulamamız gerekir ki, internet sitesi olan araç kiralama şirketleri bazen online rezervasyon yaptırdığınızda daha uygun fiyatla araç kiralama olanağı sunabiliyorlar.Bu yüzden firmayı arayarak aldığınız fiyatla online rezervasyon yaptırarak ödeyeceğiniz miktarı karşılaştırmanızda fayda var.

4-Kaliteli ve Güvenilir Bir Firma Seçebilmek İçin

Amerika’da Araba Kiralama Rehberi’nde vurgulamak istediğimiz diğer bir konu da firma seçiminin önemi. Amerikan piyasasında,özelliklede büyük şehirler ve gelişmiş eyaletlerlerde pek çok firma seçeneğiyle karşılaşabilirsiniz.Dolayısıyla,seçiminizi yaparken,verdikleri fiyat tekliflerinin yanı sıra hizmet kalitesini de göz önüne almanız gerekmektedir.Hizmet kalitesi ve güvenilirlik göz önüne alındığında, kurumsallaşmış şirketler yerel firmalara göre daha avantajlıdır. Fiyat açısından çok uygun olmasalar da, size sunacakları araçların kalitesi,sigorta olanakları ve hizmet standartları oldukça yüksektir.Ek olarak, ofislerine kolayca ulaşılabilmesi ve gelişmiş müşteri hizmeti servislerine sahip olmaları da dikkate almanız gereken unsurlar arasında.Diğer bir yandan, yerel firmaları tercih etmeyi düşünüyorsanız, size sunacakları araçların kalitesini ve sundukları sigorta poliçelerinin kapsamlarını detaylı olarak incelemelisiniz.Ayrıca, yerel firmalar hakkında internet sitelerinde ya da Yelp gibi müşteri memnuniyeti uygulamalarında yapılan yorumlardan firmaların kalitesi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

5- Araba Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

amerika'da araba kiralama rehberi

 

Amerika’da araç kiralarken pek çok  model ve sınıfta araç seçeneği bulabilirsiniz.Firmadan firmaya değişkenlik gösterse de, genelde ekonomi sınıfı olarak adlandırılan hatchback araçlar daha uygun fiyatlı iken, Sedan ya da Suv tarzı büyük araçların kira ücreti daha yüksektir.Bu açıdan, araç modelini ve sınıfını seçerken kullanacağınız rotayı,birlikte yolculuk edeceğiniz kişi sayısını ve eşya miktarınızı mutlaka göz önünde bulundurun.Ayrıca,Amerika’da benzin fiyatları her ne kadar ucuz olsa da, fiyatlar eyaletten eyalete farklılık gösteriyor.Yüksek sınıflı araçlar uzun süreli,uzak mesafe içeren seyahatlerde pek çok açıdan avantajlılar fakat çok benzin tükettikleri için ekonomik değiller.Bu yüzden, seçiminizi yapmadan önce rotanızın içerdiği şehirlerdeki benzin fiyatlarını da göz önüne almayı unutmayın.

*Dip not : Amerika’da Araba Kiralama Rehberi olarak hatırlatmak isteriz ki ; Amerika’da  araç kiraladığınızda, aracı teslim alırken depoda ne kadar benzin varsa geri verirken de aynı benzin miktarıyla teslim etmeniz gerekir.Yalnız, Enterprise ve Hertz gibi bazı büyük şirketler aracı kiralarken deposundaki benzini de satın alabilmeniz gibi seçenekler sunabiliyor.Dolayısıyla,zaten aracın içindeki benzini satın aldığınız için, geri getirirken depoyu doldurmanıza gerek kalmıyor.Bu seçenekten faydalanacaksınız, firmanın benzinden aldığı ücretle, yerel benzinliklerdeki benzin fiyatlarını mutlaka karşılaştırın.Firma fiyatıyla benzin almak , California,Washington vb. benzinin pahallı olduğu eyaletlerde avantajlıyken; Texas,Arizona,New Mexico gibi benzinin daha ucuz olduğu eyaletlerde size daha pahallıya patlayabilir.

6- Araç Kiralama Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

amerika'da araba kiralama rehberi

Hangi firmadan nasıl bir araç kiralayacağınıza karar verdikten sonra araç kiralama ofisine gidip gerekli işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.Genellikle firma yetkilileri sizin için aracın özelliklerini,sigorta detaylarını ve araç kullanma şartlarını içeren bir sözleşme hazırlarlar.İmzalamadan önce bu sözleşmenin içerdiği koşulları dikkatle okumanız ve kontrol etmeniz gerçekten çok önemlidir.Özellikle isminizin ve kiraladığınız aracın özelliklerinin doğru yazıldığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, bu sözleşmenin size ait kopyasını iyi muhafaza etmeniz gerekmekir çünkü herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bu sözleşme güvenceniz olacaktır.Dolayısıyla,Amerika’da Araba Kiralama Rehberi olarak, bu kopyayı kesinlikle kaybetmemenizi  öneriyoruz.

Ayrıca, Amerika’daki pek çok araç kiralama şirketi,özellikle de kurumsal olanlar, ödeme şekli olarak sadece kredi kartı ödemesini kabul ederler.Bu sebeple,araba kiralamak için ofise gitmeden önce firmanızın  ücret tahsilatı hakkında mutlaka bilgi almalısınız.Diğer bir yandan, Amerika’da araç kiralarken ödeyeceğiniz vergi miktarı yaş aralığınıza göre değişim gösterir. 18-24 yaş arası sürücüler için kiralama ücreti ek vergiler içeriyorken , 24 yaş ve üzeri sürücüler için vergilendirme daha düşük miktardadır.Bu sebeple, araba kiralarken, özellikle farklı yaşta üyeler içeren bir grupla seyahat ediyorsanız,aracın yaşı en büyük olan üye tarafından kiralanması fiyat açısından daha avantajlı olabilir.Kiraladığınız aracı sizden başka kişiler de sürecek ise bu kişileri mutlaka kiralama sözleşmesine ve sigortaya ek sürücü olarak ekletmelisiniz çünkü bu kişilerin sözleşmeye eklenmeden arabayı kullanması suçtur.Eğer kişiler ekletilmezlerse,herhangi bir trafik kontrolü sırasında ya da kaza sonucunda büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Amerika’da Araba Kiralama Rehberi’nin diğer bir püf noktası ise aracı teslim alırken  yetkililerden aracın özellikleri hakkında mutlaka bilgi almanız çünkü Amerika’daki arabaların iç dizaynlarında çeşitli farklılıklar olabiliyor.Araçta kullanma klavuzunun bulunması bu açıdan yararlı olabilir. Ek olarak, teslim almadan önce, araçta yol ve ilk yardım malzemeleriyle, acil durum lastiğinin bulunduğundan emin olmalısınız.Son olarak, aracın herhangi bir hasarı olup olmadığını kontrol edin ve mümkünse aracı test edip öyle teslim alın.

7- Sorunsuz bir Araç Kiralama Süreci İçin ” Sigorta “

amerika'da araba kiralama rehberi

Araba kiralarken göz önünde bulundurmanız gereken bir başka husus ise araç ve seyahat sigortasıdır.Amerika’da trafik sigortası olmayan araçların kullanılması suç olduğu için kiralık araçlar yasal düzenlemeye bağlı olarak temel trafik sigortası ücreti içerir.Bu sigortanın ücreti zaten kiralama ücretinin içine otomatik olarak dahil edilmiştir.Bunun dışındaki sürücü ve araç sigortalarının dahil edilmesi ise sizin tercihinize bırakılır.Eğer herhangi bir uluslararası sağlık ve seyahat sigortanız yoksa sürücü sigortasını yaptırmanız herhangi bir kaza anında sağlık hizmeti almanızı garantiler ve bu sigortayı yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz fakat mevcut bir uluslarası sağlık sigortanız varsa bu sigortaya ihtiyacınız olmayabilir.

Araç sigortası ise başınıza gelebilecek muhtemel bir kaza anında oldukça önemlidir. ” Full covarage ” yani tam kapsamlı sigorta, arabaya gelebilecek her türlü hasarı karşılayan,yol yardım hizmeti içeren bir sigortadır.Güvenlik açısından oldukça avantajlı olsa da fiyat açısından kiralama ücretini oldukça yükseltebilir.Eğer, bir kaç gün şehir içinde kullanmak için araba kiralamayı düşünüyorsanız tam kapsamlı sigorta yüksek bir aciliyet içermeyebilir fakat eğer uzun yola çıkmayı düşünüyorsanız sigortanın tam kapsamlı olmasını kesinlikle tavsiye ederiz çünkü karşılaşabileceğiniz trafik kazası, lastik patlaması – ki bu durum Amerika’da çok yaygın – ve aracın bozulması gibi durumlarda sigortanızın olması ve yol yardım hizmetleri hayat kurtarıcıdır.

8- Kiralık Araçla Seyahat Sürecinde Unutmamanız Gerekenler

amerika'da araba kiralama rehberi

Her ne kadar Amerika’da Türkiye’deki gibi keskin bir radar sistemi olmasa da hız yaptığınız takdirde trafik devriyeleri tarafından durdurulabilir ya da radar kameralarına yakalanabilirsiniz.Araç kiralık olsa da,kiralama şirketi cezanın kesildiği tarihe bakarak cezayı sizin adresinize ve adınıza gönderir ya da kredi kartı hesabınıza yönlendirir.Dolayısıyla,aracın kiralık olmasına güvenip,cezanın sizin adınıza gelmeyeceğini düşünerek hız yapmayın.Eğer polis tarafından durdurulursanız,aracın kiralık olduğunu mutlaka belirtin ve kiralama sözleşmenizi gösterin.

Kaza,araç arızası ya da herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde yol yardımı için sözleşmede bulunan ya da internetten kolayca bulabileceğiniz firmanın müşteri hizmetlerini arayın.

Kaza halinde Amerika’da polisi haberdar etmeniz mecburidir bu yüzden 911’i arayıp yetkilileri çağırmanız gerekir.İkinci olarak, aracı kiraladığınız firma ofisine haber verin, eğer ofis kapalıysa müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirmeniz de yeterli olacaktır.

9- Aracı Geri Teslim Etme Süreci

amerika'da araba kiralama rehberi

Eğer aracı aldığınız aynı ofise geri teslim edecekseniz, ek ücret talep etmemeleri için zamanında götürmeye özen göstermelisiniz fakat aldığınızdan farklı bir ofise ya da başka şehirdeki bir ofise geri teslim edecekseniz bunu arabayı kiralama sürecinde firmaya mutlaka belirtmelisiniz.Genellikle bu durum, geri teslim edeceğiniz şehrin kiraladığınız yerden uzaklığına göre değişen bir ek ücrete tabidir.

10- Aracı Geri Teslim Ettikten Sonraki Süreç

Amerika’daki araç kiralama şirketlerinin çoğu, eğer kredi kartından işlem yapıyorlarsa, ödemeyi bir sonraki ayda hesabınızdan çekerler.Bu açıdan,Amerika’da Araba Kiralama Rehberi’nin başka bir önemli uyarısı, kredi kartı hesap ekstrelerinizi takip etmeniz ve sizden doğru miktarda ücret aldıklarından emin olmanız.Ayrıca,araç kiralama şirketi tarafından adınıza bir ceza postalanırsa, cezanın yazıldığı tarihle aracı kiraladığınız tarihi mutlaka karşılaştırmalısınız.

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Oturma Odası Düzenlerken Yaptığımız 16 Hata ❌

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları