in ,

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Zamanın su gibi akıp gittiği dünyamızda istediğimiz kadar uyuyamamak herkesin karşılaştığı ve başını ağrıtan bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Peki uykusuzlukla ya da yorgunla baş etmek için ne yapmamız gerekiyor? Bu soruya cevap olarak birçok kişi güne sert bir kahve içerek başlamayı tercih ediyor ya da gün için de enerji içeceği gibi takviyelerle ayakta kalmaya çalışıyor. Aslına bakılırsa kafein almak gibi geçici çözümler bizi kısır bir döngüye sokmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Vücuda alınan kafein uyku düzeninizi tehdit etmekle kalmıyor, uyuyabildiğiniz kısıtlı zamanlarda da uyku kalitenizin düşmesine sebep oluyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda uykusuzlukla doğal yollarla baş etmenin yollarından bahsedeceğiz. Sağlıklı ve uykulu gözlerle bakmadığınız günler geçirmek istiyorsanız okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

Uyandığınızda Yataktan Kalkın ve Oda İçinde Dolaşın

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nden Robert Thayer yapılan on dakikalık bir yürüyüşün sağladığı enerji artışını, vücuda girecek takviye bir gıdayla sağlanacak enerji artışıyla kıyasladı. Araştırmanın sonuçlarına göre yiyeceğiniz bir çubuk şeker enerjinizi bir saatliğine arttırsa bile 1 saat sonunda yarattığı yorgunluk sizi uykusuzlukla baş başa bırakacaktır. Diğer taraftan baktığımızda ise on dakikalık bir yürüyüş beyin, kas ve damarlar üzerine pompaladığı oksijen sayesinde daha uzun süre enerjik ve zinde kalmanızı sağlıyor. Sabah uyanınca yapılması gereken yürüyüşlere gün içinde bu yürüyüşleri tekrarlayarak enerjik kalmaya devam edebilirsiniz. Özellikle tüm gün masa başında çalışanlar gün için küçük molalarda ya da yemek molasında onar dakikalık yürüyüşlerle gün boyu zinde kalabilirler.

Gün İçinde Küçük Kestirmeler İçin Vakit Ayırın

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Gün içinde bir ya da iki kere 5 ila 20 dakika arasında değişen sürelerde kestirmek gün içinde enerjik kalmanıza yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var. İlk olarak bu kaçamakların süresi 20 dakikayı geçmemeli. İkinci olarak da uyuma saatinize yakın kestirmek iyi bir fikir değil. Gün içinde , işte mola verdiğinizde kestirebileceğiniz konforlu bir ortam varsa 20 dakikayı kendinize ayırmaktan çekinmeyin. İş yerinde uyuma şansı olamayanlar içinse en uygun vakit 18-20 saatleri arası kestirmek.

Gözlerinizi Dinlendirin

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Gün içinde yorgunluğun ilk belirtileri gözlerde ortaya çıkar. Uykusuzlukla baş etmek isteyenler için en önemli tavsiye gün içinde gözlerini dinlendirmelerini söylemek olacaktır. Yorgun hissettiğiniz zamanlarda birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatın ve onlara dinlenmesi için şans tanıyın. Özellikle tüm gün bilgisayar ekranı başında çalışanlar için bu durum bir zorunluluk halini alıyor. Gözleriniz tüm gün hiç dinlenmeden çalışmakla baş edemez. Gözlerinizi dinlendirmek sizi daha enerjik hissettirecek ve iş veriminizi arttıracaktır.

Enerjinizi Arttırmak İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Kan şekerinizin düşmesi gün içinde enerjinizi ve iş veriminizi büyük ölçüde düşürür. Gün içinde sağlıklı küçük takviyelerle günü daha enerjik geçirebilirsiniz. Örneğin bir avuç fındık ya da yeşil bir elma kendinizi çok daha enerjik hissettirir. İş arasında böyle küçük atıştırmalıklar gün boyu uykusuzlukla mücadele etmenize yardımcı olur.

İş Arkadaşlarınızla Konuşun

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

İş arkadaşlarınızla yapacağınız kısa sohbetler zihninizin uyanık kalmasına yardımcı olacaktır. İş ile ilgili bile olsa fikir alışverişine girmek, kısa muhabbetler etmek hep motivasyonunuz hem de zihinsel olarak uyanık kalmanız için yapabileceğiniz kolay ve etkili bir yol. Yani iş arkadaşlarınızla konuşmaktan çekinmeyin konu işle ilgili fikir alışverişi, güncel politika ya da dün akşam oynanan maçın sonuçları olabilir. Önemli olan bir diyaloğun içine girmeniz ve kendinizi mental olarak uyandırmanız.

Işıkları Açın

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Uyanık kalmak için ışıklarınızı açık tutmaya ve çalıştığınız ortamın aydınlık olmasına özen gösterin. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki uykusuzlukla baş etmekte en etkili yollardan biri de çevresel koşullar. Bulunduğunuz ortamın loş olası uykusuzluğu ve yorgunluğu tetiklerken, aydınlık ve ferah bir ortamda çalışmak sizi daha enerjik yapacaktır.

Uyanık Kalmak İçin Derin Bir Nefes Alın

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Derin nefesler almak vücudunuzdaki oksijen seviyesini arttıracaktır. Bunun sonucunda kan basıncınız düşer, kalp atışlarınız düzenli bir seyir alır ve vücudunuzun rahat hissetmesi zihinsel rahatlamayla sonuçlanır. Tüm bu olumlu gelişmeler sizi daha zinde ve rahat hissettirecektir. Nefes alma egzersizleri masa başında yapabileceğiniz yaşam kalitenizi ve iş verimliliğinizi arttıracak doğal yollar olarak değerlendirilebilir.

Araç Kullanırken Yorgun Hissederseniz Sağa Çekip Dinlenin

Yorgunluk ve uykusuzluk araç kullanırken tehlikeli bir hal alabilir. Böyle bir durumda eğer imkan varsa direksiyonu başka bir sürücüye devretmek en mantıklı yol olacaktır. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız yorgun hissettiğinizde araçtan inip kısa bir yürüyüş yapmak ve temiz hava almak uykusuzlukla baş etmenize yardımcı olacaktır.

Yaptığınız İşleri Çeşitlendirin

Hep aynı işi yapmak ya da sürekli aynı konu üzerine çalışmak hem verimliliğinizi düşürür hem de uykusuzluğu tetikler. Eğer mümkünse gün içinde yapmanız gereken işleri çeşitlendirin ve işinizi monoton olmaktan çıkarın. İş değiştirmek uyanık kalmanıza yardımcı olacak ve iş veriminizi arttıracaktır. Örneğin bitirmeniz gereken raporu gün için küçük parçalar halinde yazmak, diğer aralıklarda da başka işlerinizi halletmek bir işi bitirip diğerine geçmekten zihinsel olarak çok daha az yorucu olacaktır.

Su İçin

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Gün içinde su tüketmeniz uykusuzlukla baş etmenize yardımcı olur. Dehidrasyon yorgunluğa neden olabilir. Gün içinde bol miktarda sıvı içtiğinizden ve meyve, sebzeler gibi suyu yüksek yiyecekleri tükettiğinizden emin olursanız uykusuzlukla baş etmek sizin için daha kolay olur.

Güneş Işığından Faydalanın

Uykusuzlukla Baş Etmenin Doğal Yolları

Tüm gün kapalı ortamda çalışanlar için uykusuzluk çok daha büyük bir problem. Gün içinde güneş ışığından kısa sürelerde de olsa faydalanmanız vücudunuzun uyku düzeninizi sağlamasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen sirkadiyik ritimlerimiz, gün ışığından etkilenir. Doğal güneş ışığında günde en az 30 dakika dışarıda kalmaya çalışın. Uykusuzluk yaşıyorsanız, uyku uzmanları günde bir saat sabah güneş ışığından faydalandığınız bir yürüyüşün sizin için faydalı olacağını düşünürler.

Egzersiz Yapın

Düzenli spor yapmak yorgunluğu azaltır ve enerjinizi arttırır. Gürcistan Üniversitesi araştırmacıları, 6.800’den fazla çalışmayı içeren 70 araştırmanın analizinde, egzersizin enerji artırmada ve gündüz yorgunluğunu azaltmada, uyku sorunlarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardan daha etkili olduğunu kanıtladılar. Araştırmanın sonuçlarına göre düzenli egzersiz uyku kalitesini arttırıyor.

Günümüzün ciddi bir sorunu olan uykusuzluk ve onunla baş etmenin doğal yollarını ele aldık. Uykusuzlukla baş etmenin birçok yolu olduğunu gözden kaçırmadan yapabileceğimiz en iyi tavsiye hiç kuşkusuz bu yollardan doğal olanlarını seçmeniz yolunda olacaktır. Masa başında, bilgisayar ekranına tüm gün bakmak zorunda olduğumuz günümüz çalışma şartlarına vücudumuz hiç alışkın değil ve bunun başa çıkabilmek için yardımımıza ihtiyacı var.  Yukarda bahsettiğimiz önerileri takip ederek vücudunuzun zinde ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir buna ek olarak iş kalitenizi arttırabilirsiniz. Unutmayalım ki sağlıklı ve zinde bir vücut yorgun ve çok çalışan bir vücuttan çok daha verimli olacaktır. Kendinize gün içinde bir saat kadar vakit ayırarak tüm bu tavsiyeleri uygulayıp daha zinde ve sağlıklı bir vücutla uykusuzlukla mücadele edebilirsiniz. Sizin uykusuzlukla savaşmak için kendinize has doğal yöntemleriniz var mı? Gün içinde denediğiniz enerji veren sağlıklı atıştırmalıkları bizimle paylaşmak istermisiniz?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Amerika’da Araba Kiralama Rehberi: Bilinmesi Gereken 10 Şey

Dünyadaki En Lüks Uçakta Seyahat Nasıl Mı? ✈️