in ,

Henüz 11 Yaşında, Ancak Zekasıyla Einstein ve Hawking’i Solladı

11 yaşındaki Hint asıllı Arnav Sharma, Mensa IQ testinde ulaşılabilecek en yüksek derece olan 162 skorunu elde etti.

Günümüzün en zeki insanlarını sollayan Sharma, Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi dehaları IQ sıralamasında geride bıraktı.

İngiltere’nin Reading bölgesinde yaşayan Sharma birkaç hafta önce girdiği teste hiç hazırlık yapmadığını ve daha önce hiçbir şekilde benzer bir teste girmediğini belirtiyor.

162 Puanla En Üst Seviyeye Ulaştı

dünyanın en zeki çocuğu arnav sharma

İngiltere’de yaşayan 11 yaşındaki Arnav Sharma, dünyanın en prestijli IQ testlerinden biri olan Mensa’da 162 puan alarak, aynı testte 160 puan alan Almanya doğumlu teorik fizikçi Albert Einstein ve İngiliz fizikçi ve astronom Stephen Hawking gibi dünyanın en parlak zekalarını geçmeyi başardı.

Üstelik Sharma İngiltere’de bu test sonucunu elde etmeyi başaran ikinci çocuk. Geçen sene 12 yaşındaki  Hint asıllı İngiltere vatandaşı Rajgauri Pawar adlı kız çocuğu da testte 162 skorunu elde etmişti.

“Mensa Oldukça Zor Bir Test”

dünyanın en zeki çocuğu arnav sharma

Mensa testi dünyanın en zorlayıcı testlerinden biri olarak biliniyor. The Independent’a konuşan Sharma da testi oldukça zor bulduğunu belirtti:

“Mensa oldukça zor bir test ve insanların çoğunun testi geçmesi beklenmiyor”

Özellikle sözel muhakeme yeteneğini ölçen testte aldığı sonuç Sharma’yı IQ sıralamasına göre ülkedeki %1’lik kesimin de en başına getirdi. Mensa sınavı yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor ve özel olarak seçilen kişilere uygulanıyor.

“Sınavda 7-8 kişi vardı. Birkaçı çocuktu ancak gerisi yetişkinlerden oluşuyordu. Sınava hiç hazırlık yapmamıştım ancak endişeli de değildim. Ailem için bu sürpriz oldu ancak sonucu söylediğimde çok sevindiler.”

2 Yaşına Matematik Zekası Ön Plana Çıktı

dünyanın en zeki çocuğu arnav sharma

Arnav’ın annesi Meesha Dhamija Sharma, Arnav’ın bebekliğinde zekasının fark edildiğini belirtti. Büyükannesinin kendisine Arnav’ın ileride ‘çalışmalarında çok başarılı olacağını’ söylediğini ancak o dönem bu yoruma güvenemediğini ancak şimdi büyükannenin haklı çıktığını söyledi.

Anne Sharma, oğlunun matematik yeteneğini 2 buçuk yaşında iken fark ettiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“100’den fazla sayıları hesaplayabiliyordu. O zaman öğretmeyi bıraktım çünkü sayılarının sonu yoktu”

Aynı Zamanda Sosyal Bir Çocuk

Arnav’ın üstelik sadece matematik becerisiyle ön plana çıkmıyor. Kod yazma, badminton, piyano, yüzme ve dans gibi ilgi alanlarına sahip olan Arnav oldukça sosyal bir çocuk.

Mensa Nedir?

1946’da kurulan Mensa organizasyonu dünya çapında tanınan bir kurum. Kurumun misyonuysa  ‘İnsan zekasını, insanlığın yararı için tespit etmek ve geliştirmek’ olarak tanımlanıyor. Kurumun şu anda 20 bin üyesi bulunuyor ve bunlardan sadece 1500’ü 18 yaş altında.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Canlı Yayında İstiridyeden İnci Çıkaran Adam 6 Ayda Milyoner Oldu

Pazar Köşesi (26 Haziran- 2 Temmuz 2017)