in ,

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Avrupa dünyanın en kalabalık tatil merkezlerinden biri olarak yaz, kış turistlerin akınına uğruyor. Siz de Avrupa tatili yapmak için plan yapanlardansanız, tatile gitmeden önce işinize yarayacak 8 altın ipucunu sizler için hazırladık. Okuyacağınız tavsiyelerle birlikte tatilinizin çok daha verimli geçmesi muhtemel. Gitmeden önce yapacağınız ufak tefek şeylerle çok daha güzel bir Avrupa tatili geçirebilirsiniz.

Vize ve Pasaport İşlemleri

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Ülkemizden Avrupa’ya seyahat etmeyi planlayanların karşılarına çıkacak ilk problem pasaport ve vizeleriyle ilgili olacaktır. Unutmamanız gereken ilk şey birçok Avrupa ülkesi 6 ay ve daha fazla geçerliliği olmayan pasaportları kabul etmiyor. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey pasaportunuzun geçerliliğinin altı aydan uzun olduğundan emin olmak olmalı. Vize meselesine gelirsek, Avrupa Birliği ya da Avrupa Birliği ülkelerine vize serbestisi uygulayan bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız yapmanız gereken en uygun şey ilk gideceğiniz ya da en çok kalacağınız ülkeye vize için başvurmak olacaktır. Vizenin size muhtemel maliyeti 60 Euro’dur. Avrupa’da Türkiye’den vize istemeyen Karadağ gibi ülkeler olduğunu da aklınızın bir köşesine yazabilirsiniz. Vizeyle ilgili unutmamanız gereken önemli bir diğer nokta ise AB üyesi herhangi bir ülkeden vizeniz varsa  İngiltere hariç diğer ülkelere sorunsuz olarak seyahat edebilirsiniz.

Valiz Meselesi

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Valizinizi hazırlarken çok dikkatli olmanız gerekiyor çünkü çantanızın ağırlığı seyahat kalitenizi doğrudan etkileyen bir faktör. Sizin ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda bulundurmanız hayati bir konu olsa da çantanızın ağırlığı hem ulaşım maliyetleri hem de sizin rahatça hareket edebilmeniz açısından oldukça önemli. Valizinize sadece en çok ihtiyaç duyacağınız şeyleri koymanız tatil sırasında yer değiştirirken size bu tavsiyeyi verirken ne kadar haklı olduğumuzu gösterecektir. Kimse Berlin metrosunda ya da Budapeşte otobüs garında elinde kocaman bir bavulla yürümekten zevk almaz. Valiziniz ne kadar hafif olursa işler sizin için o kadar kolay olacaktır.

Yanınıza Fazladan Bir Çanta Alın

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Bavulunuzun bir köşesine fazla yer kaplamayan hafif bir çanta koymayı unutmayın. Giderken götürdüklerinizden fazlasını geri getireceğiniz neredeyse garanti. Bu yüzden yanınızda götürdüğünüz o fazla çanta hayat kurtaracaktır. Örneğin Paris’te para harcanacak bir sürü seçenek varken bütçenizi Türkiye’nin iki katı fiyata bir çanta almaya harcamak iyi bir Avrupa tatilinin parçası olmamalı.

Kredi ve Banka Kartları

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka bankanızla görüşüp kredi kartınızın gideceğiniz ülkede çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Unutmayın orada nakit paranızı aşan ama almayı çok isteyeceğiniz şeyler olacaktır. Çalışan bir kredi kartı iyi bir tatilde hayat kurtarır.

Her Zaman Yerel Para Birimi Kullanın

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Avrupa ülkelerinin çoğu Euro kullansa da bazı ülkelerde yerel para birimlerinin kullanılmaya devam ettiğini unutmayın Örneğin Macaristan ve Çek Cumhuriyeti hala kendi para birimlerini kullanıyorlar. Kendi para birimini kullanan ülkelerde çoğu zaman Euro da kabul ediliyor ama bu durum sizin cebinize olumlu yansımıyor. Yerel para birimi yerine Euro kullanmakta ısrar ederseniz aynı mala daha çok para ödemiş olursunuz. Gittiğiniz ülkede eğer yerel para birimi varsa ilk iş paranızı bozdurun ve o para birimini kullanın. Burada önemli bir başka uyarı ise döviz bürolarıyla ilgili. Havalimanlarındaki döviz bürolarının komisyonları şehir merkezinden genellikle yüksek olur. Bu yüzden para değiştirme işlemini yapacağınız yeri birkaç seçeneği karşılaştırarak yapmanız işinize yarayacaktır.

Yurtdışında Para Çekmekten Kaçının

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Yurt dışında bankamatik kullanmanın size maliyeti sandığınızdan yüksek olabilir bu yüzden kredi kartı ya da nakit kullanmanız bütçeniz için en doğru hareket olacaktır. Türkiye’den ayrılmadan nakit paranızın yanınızda ve güvende olduğundan emin olmanız tatilde işleri sizin için kolaylaştıracaktır.

Telefonunuza İndirmeniz Gereken Uygulamaları Önceden İndirin

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Unutmamanız gereken bir başka şey ise çoğu zaman internet erişiminde sorun yaşayabileceğinizdir. Bu yüzden çevrim dışı çalışan Maps.me gibi harita uygulamaları ve sözlükle tatilde hayat kurtarıcı olabilir. Gitmeden önce gideceğiniz yerin haritasını Maps.me ya da Google Maps üzerinden çevrimdışı kullanıma izin verebilecek şekilde indirmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Şehir içi Ulaşım Kullanırken Dikkatli Olun

Avrupa Tatili Yapacaklara 8 Altın Tavsiye

Avrupa’da pek çok ülkede şehir içi ulaşım Türkiye’den farklı çalışır. Macera seven bir gezgin tüm biletçileri atlatarak Berlin ya da Viyana’da tek kuruş harcamadan şehir içi tüm ulaşımı kullanabilir. Çok sık kontroller yapılmasa bile biletsiz binmek ya da aldığınız bileti okutmamak her zaman büyük risk taşıyor çünkü yakalanırsanız 60-100 Euro arası bir ceza ödemeniz gerekir ve bu bilet parasından çok daha fazlasına mal olur.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

2016’da Türkiye ve Dünya Twitter’da En Çok Neleri Konuştu?

Dünyanın Farklı Noktalarından Yeni Yıl Kutlamaları