in ,

Aktif Karbon ile Siyah Yeniden Moda!

Aktif karbon nedir, duydunuz mu? Siyah bir külahta siyah bir top dondurma, içme suyunun içinde siyah bir çubuk, yüzü geren siyah bir yüz maskesi… Şu aralar hangi yöne dönsek siyah görüyoruz! Şöyle söylemek mümkün sanırım: Siyah yeni siyah!

Peki, siyah rengi yediklerimizden cilt bakımına kadar her şeyin içine sokan nedir? Hanımlar beyler, tanıştıralım: aktif karbon! Aktif karbona dair merak ettiğiniz tüm detaylar bu yazıda.

Aktif Karbon Nedir?

Öncelikle işin kimyasına inelim… Aktif karbon, doğal bir karbon kaynağın yakılması ile elde edilen bir maddedir. Yakılan bu kaynak odun, turf ya da hindistan cevizi kabuğu olabilir. Ancak bu karbon türp, mangalda ya da ısınma amaçlı olarak kullanılan karbondan biraz daha farklı bir yolla elde ediliyor. Yavaş bir süreçte kurutuluyor, ısıtılıyor ve karbondioksit veya buhar ile oksidize ediliyor. Bu şekilde karbonun yüzeyinde minicik delikler oluşuyor ve bu delikler küçük partikülleri tutuyor. Kısacası, aktif karbon kesinlikle kömür değildir! Aktif karbon, tıbbi amaçlarla tüketilebilen; sıvı, kapsül ya da toz haline getirilebilen bir maddedir.

Aktif Karbon Nasıl Kullanılır?

Aktif karbonun nasıl elde edildiğini öğrendik. Şimdi gelelim kullanım alanlarına…

Güzellik Endüstrisinde…

Aktif karbon yoğun olarak güzellik endüstrisinde kullanılıyor. Diş beyazlatma, sivilcelere karşı mücadele, saç bakımı gibi pek çok farklı yerde karşımıza çıkıyor.

aktif karbon

Daha beyaz dişler için önce biraz siyah!

Aktif karbon dişlerin beyazlatılmasında kullanılan bir madde. Kahve, çay, şarap ve sigara gibi maddelerin piste bıraktığı lekeleri söküp atmaya yardımcı oluyor. Kullanımı ise oldukça kolay. Toz halindeki aktif karbonu ıslatılmış dış fırçasına döküp dişlerinizi fırçalamanız yeterli. Baştan uyaralım: ağzınızın içi kapkara olacak! İyice yıkadıktan sonra dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz. Merak etmeyin, tadı neredeyse yok! Eğer ağzınızın içini kapkara yapmak korkutucu bir fikirse, dış beyazlatmada karbonat da kullanabilirsiniz!

Sivilcelere karşı mücadele maskesi!

Aktif karbonla cilt bakımı iki farklı şekilde yapılabiliyor: soyulabilir maskeler ve yıkanabilir ürünler. Aktif karbon katılmış ürünleri meşhur eden, şüphesiz ki soyulabilir siyah maskeler oldu. YouTube bu maskelerle yapılan ve kötü sonuçlanan denemelerin videoları ile dolu! Ancak korkmayın, kozmetik marketlerinde satılan ürünler genel olarak yumuşak bir şekilde soyulabiliyor. Bunun yanısıra aktif karbon eklenmiş yüz yıkama ürünkeri de mevcut. Cildi çok güzel temizliyor. Böylece varolan sivilceleri azaltmada ve yenilerinin oluşumunu engellemede etkili.

aktif karbon maskesi

Daha güçlü saçlar vadediyor!

Aktif karbon eklenmiş saç ürünleri ve kendin yap tipi saç maskeleri de son dönemde oldukça popüler oldu. Bu ürünlerin saçı derinlemesine temizlediği ve hacim kazandırdığı düşünülüyor. Ayrıca kafa derisine uygulandığında kepek, kaşıntı gibi problemlerle de mücadele ediyor.

Su Filtremelemede…

Aktif karbon, elde edilme sürecinde delikli bir yüzeye kavuşuyor. Bu delikler gerçekten minicik, gözle görülemeyecek kadar küçük. Bu şekilde minik zararlı maddeleri içinde tutarken, durulanmış suyu dışarıya veriyor. Bu olaya kimyada yüzeye tutunma yani adsorbtion deniliyor. Örneğin klorlu suyu temizlemede kullanılabiliyor. Aktif karbon şu filtrelenmesinde iki şekilde kullanılabilir: bambu çubuklardan elde edilmiş aktif karbonu şu şişenizin içine ekleyebilirsiniz ya da kendinden böyle bir parçası olan şu şişeleri kullanabilirsiniz. Hemen ufak bir hatırlatma yapalım: kaliteli olmayan aktif karbon çubukları suda çözünüp sağlığa zararlı hale gelebilir!

aktif karbon su filtresi

Yiyecek ve İçeceklerde…

Aktif karbon yiyeceklerin içinde de kullanılabilen bir ürün. Herhangi bir tadı olmadığı için gıda boyası ile aynı mantıkta çalışıyor. Üstelik kalorisi sıfır! Aktif karbonu limonatalarda, dondurmada, lattelerde kullanabilirsiniz. Waffle hamuruna ekleyerek simsiyah bir waffle elde edebilirsiniz. Hatta tamamen aktif kargon ile oluşturulmuş bir menünün ikram edildiği bir parti bile organize edebilirsiniz!

Aktif Karbonlu Limonata

Normal bir limonata yapıp içine aktif karbon tozu eklemekten ibaret! İhtiyacınız olan limon, şu, şeker ya da sürüp ve biraz aktif karbon. Bu yazın en kara içeceği bu olacak. Farklı tarifler için limonata yazımızı inceleyin!

aktif karbon limonata

Aktif Karbonlu Waffle

Tıpkı çikolatalı waffle yapmak gibi, ama daha siyah! 2 yumurta, 1 yemek kaşığı toz şeker, 1er paket kabartma tozu ve vanilya, 1.5 su bardağı un, 1 su bardağı süt, sıvı yağ ve biraz tuz… Üzerine aktif karbon ekleyin. Ne kadar koyu olmasını istiyorsanız o kadar fazla olsun. Sonuçta meyvelerin canlı renkleri daha çok ortaya çıkacaktır.

aktif karbon waffle

Aktif Karbonlu Kahve

Listedeki en basit tarif bu! Sütlü kahvenin sütüne biraz aktif karbon ekleyin ve servis edin. Tat değişmeyecek ve çok daha farklı görünecek!

aktif karbon

Aktif Karbon Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

aktif karbon haplari

Öncelikle her yazıda hatırlattığımız bir şeye değinelim… Her şeyin fazlası zarar. Aktif karbonu da fazla tüketmek zararlı olabilir. Gıda takviyesi olarak alındığında vitamin yetmezliğine ve bazı düzenli kullanılan ilaçların etkinliklerini kaybetmelerine neden olabiliyor. Bu yüzden eğer hap şekilde alacaksanız lütfen bir doktora danışın! Cilt bakımında kullanıyorsanız, ve bir irritasyon ile karşılaşırsanız, kullanmayı mutlaka bırakın ve doktora danışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiyatlarıyla Dudak Uçuklatan Dünyanın En Pahalı İçkileri

Harvardlı İlk Türk Genç Akademi Üyesi: Canan Dağdeviren