in ,

Çalınan Fotoğraf Makinesi Nasıl Bulunur?

Fotoğraflarınızın sizden izinsiz kullanılması, diğer bir deyişle çalınması sosyal medya çağında sık görülen bir olay. Peki fotoğraf makinesi çalındığında ne yapmak gerekir? Bu konu fotoğrafların izinsiz kullanılmasının yanında biraz gölgede kalıyor, ancak DSLR ya da aynasız olarak tabir edilen fotoğraf makinelerinin en az 2000 lira gibi bir fiyata sahip olduğunu düşündüğümüzde durumun ciddiyeti daha belirgin hale geliyor. Ancak fotoğraf makineniz çalındığı zaman yapabileceğiniz bazı faydalı yöntemler bulunuyor. %100 bulma garantisi verilemese de aşağıdaki yöntemleri uygulayarak çalınan fotoğraf makinenizi bulabilirsiniz. Şimdi isterseniz bu yöntemlere bir göz atalım.

Stolen Camera Finder bu iş için iyi bir başlangıç. Bilindiği gibi çekilen fotoğrafların EXIF bilgisi bulunuyor. Bu bilgide çekilen fotoğrafın boyutu, fotoğraf çekerken kullanılan ayarlar ve fotoğrafın seri numarası yer alıyor. Eğer fotoğraf makinenizi çalan kişi bu EXIF bilgisinden habersiz çekilde sizin fotoğraf makinenizle fotoğraf çekip internete yüklerse Stolen Camera Finder sayesinde makinenizin izine ulaşabilirsiniz, zira bu site internetteki fotoğrafların EXIF bilgilerine ulaşıp örtüşen seri numaralarını tespit ediyor.

Stolen Camera Finder’a benzeyen pek çok site bulunsa da Stolen Camera Finder bu konunun Google’ı sayılabilir. Bu nedenle bu siteden fotoğraf makinesi izi sürmenin yollarını anlatacağız.

Önce çalınan fotoğraf makinesi ile çekilmiş bir fotoğraf yükleyin.

EXIF bilgileri hayati önem taşıyor

Fotoğraf yükledikten sonra fotoğrafınızın EXIF bilgileri listenecek. Bu bilgiler arasında fotoğraf makinesine ait seri bilgileri de yer alıyor. Bu noktada unutmamanız gereken tek şey bu siteye yüklediğiniz fotoğraf üzerinde herhangi bir edit işlemi yapmamış olmanız. Yani EXIF bilgisinin kaybolmaması için fotoğrafın orijinal olması gerekmekte. Crop, renk ayarı gibi düzenlemeler yapılan bazı programlar EXIF bilgisinin kaybolmasına neden olabilir, o nedenle bu konuya özen göstermeniz gerekiyor.

Yukarıdaki fotoğrafta “exif details” yazan yere tıkladığınızda fotoğraf makinesinin seri numarasına ulaşacaksınız. Bundan sonra aynı seri numarasıyla internete bir fotoğraf yüklendiği zaman Stolen Camera Finder tarafından bildirim alarak kameranızın izini daha rahat bir şekilde sürebilirsiniz. Ayrıca bu site üzerinden sadece kayıp fotoğraf makinesine ulaşmanın yanısıra bir mekanda tesadüfen bulduğunuz sahipsiz bir fotoğraf makinesinin de izini sürerek makinenin gerçek sahibine ulaşabilir ve iade edebilirsiniz.

Eğer kameranız çalındıysa ya da kamera bulduysanız hemen buraya tıklayarak iz sürebilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Almanya’da Tuvaletler Unisex Hale Getiriliyor

Mola Yeri ve Dinlenme Tesisi Klişeleri