in ,

Geçmişten Günümüze Gelen El Sanatı: Kanaviçe Nedir? Nasıl Yapılır?

Yıl 2018! Ancak dükkan vitrinlerinde, moda defilelerinde ve hatta ev dekorasyonlarındaki son trendlere bakılırsa yılı 1970’ler sanmak mümkün. Son yıllarda hayatımıza giren eskilerden biri ise kanaviçe!

Anneannelerimizin sandıklarından çıkıp hayatımıza yeniden giren kanaviçe el sanatını sizler için ele aldık. Gelin birlikte “Kanaviçe nedir?”, “Nasıl yapılır*, “Modelleri nasıl çıkarılır? gibi sorulara birlikte cevap bulalım. Yazının sonunda size ilham verebilecek bazı tasarımcılara da yer verdik.

Kanaviçe Nedir?

Öncelikle kanaviçe veya bazılarının deyişiyle kaneviçeyi nakış işiyle karıştırmamak gerekiyor. İngilizce’de cross stitch olarak bilinen çarpı işi kare desenli etamin ismi verilen özel bir kumaşa işlenerek yapılır. Elbette farklı kumaşlar üzerine de nakış yapılabilir. Her kumaş türüne özel iplik ve iğneler bulunmaktadır.

Temel olarak bu el işini yapmanın kumaş üzerine çarpılar ile desen işlemek olduğu söylenebilir.

Kanaviçe Yapmak İçin Neler Gerekir?

Kanaviçe yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basittir. Etamin kumaşı, kanaviçe ipi ve kanaviçe iğnesi ilk etapta işinizi görecektir. Yapmak istediğiniz modele göre kasnak üzerinde de çalışabilirsiniz.

Kasnak Kullanmak Zorunda Mıyım?

Kanaviçe yapmakla ilgili yanlış bilinen şeylerden biri de kasnak kullanımıyla ilgili. Kimileri kasnak olmadan kanaviçe yapılamayacağınız söylerken, kimileri kasnağa hiç gerek olmadığını belirtiyor. Bu durum biraz kişiden kişiye değişir. Herkesin el işçiliği ve elini nasıl daha kolay kullandığına bağlı olarak bu durum değişkenlik gösterir.

Kanaviçe Modellerini Nereden Bulabilirim?

Bundan 15 yıl önce olsa arayışımız sadece dergilerle sınırlı olabilirdi. Ancak günümüz teknolojisi sağ olsun Etsy, Pinterest, Google gibi kaynaklardan pek çok modele erişmek mümkün. Aynı zamanda Instagram’da da pek çok tasarımcı kendi modellerini paylaşıyorlar. Ancak haberiniz olsun bu modellerin bazıları ücretliyken, bazıları ise ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuluyor.

Kanaviçe Yapmaya Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

İri Delikli Kumaş Seçin

Eğer elinize ilk defa kanaviçe işin için iğne iplik alıyorsanız size tavsiyemiz keten veya düz kumaşlarla değil mutlaka ama mutlaka seccadelik olarak da bilinen iri delikli kumaşlarla başlamanız yönünde olacak. Bu sayede kumaşa daha rahat işleme yapabilirsiniz.

Model Çıkarın

Eğer ne işleyeceğiniz önünüzde açık bir şekilde bulunmazsa işlemeniz sizi zorlayabilir. İnternette bulabileceğiniz modelleri çalışarak başlamanızı tavsiye ederiz. Hatta bu modellerin bir çıktısını alır veya bir kareli kağıda modelin kopyasını çıkartırsanız çok daha kolay kanaviçe yapabilirsiniz.

Basit Desenler Uygulayın

Daha ilk günden karmaşık figürler, insan silüetleri yapmaya kalkışmayın. Düz çizgiler ve motifler eğitiminizi kolaylaştıracaktır.

İpinizi Kısa Tutun

İpi sık sık değiştirmekten üşenenler ilk etapta ipi uzun tutayım, dertten kurtulayım diyenler olabilir. Aman dikkat! İpi uzun tutmak demek, ipin karışma riskinin artması anlamına gelir.

Tek Renk Kullanın

Daha önce de belirttiğimiz gibi ilk günden rengarenk modeller yaparak kendinizi zorlamanızın anlamı yok. Tek renk kullanarak çok daha basit modeller üzerinde çalışmalısınız.

Sabırlı Olmayı Unutmayın

Kanaviçe yapmanın ilk şartlarından biri de sabırlı olmaktır. Unutmayın yaptığın iş sabır ve emek isteyen bir iş.

Kanaviçe Dünyasından Instagram Hesapları

İlknur Alaçam

https://www.instagram.com/p/BhrdA5XD-tU/?taken-by=ilknuralacam

Klasik modeller ve pastel tonlar için bu hesaba göz atmanızı tavsiye ederiz.

Pony Stitches

https://www.instagram.com/p/Bjkig7gDpGI/?taken-by=ponystitches

Renk geçişlerine göz atmak ve minimal tasarımlar için bu sayfa çok ideal.

Edolimcom

https://www.instagram.com/p/Be-S4kRFWo_/?taken-by=edolimcom

Türkiye’de genç bir tasarımcının hesabı da bu listede mutlaka olmalı.

Pixie Tasarım

https://www.instagram.com/p/Bj5fb2sAk0c/?taken-by=pixietasarim

Minimal tasarımlar için takip edebileceğiniz yepyeni bir hesap.

The Stitch Mill

https://www.instagram.com/p/BhpvQf3h8jS/?taken-by=thestitchmill

Model satın alabileceğiniz bu hesap oldukça ilham verici.

Awesome Pattern Studio

Harika modeller satın alabileceğiniz bir başka hesap daha.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Uygun Araç Kiralama İstanbul Firmaları

Unutursam Yandım Dedirten Özel Günler